Ašarines dujas pirmą kartą panaudojo prancūzų armija Pirmojo pasaulinio karo (1914–1918 m.) metu, kaip būdą priversti priešininkus palikti jų tranšėjas. Tačiau nuo 1997 m. jų naudojimas tarptautinių konfliktų ir karo metu buvo griežtai uždraustas.
Cheminio ginklo konvencijoje teigiama, kad: „Kiekviena valstybė-šalis pasižada nenaudoti kaip kariavimo priemonės medžiagų, skirtų masiniams neramumams malšinti.“ Dokumente sąvoka „masinių neramumų malšinimo medžiaga“ yra apibūdinama kaip: „Bet kokia Priede nenurodyta cheminė medžiaga, galinti sukelti ūmų žmogaus jutimo organų sudirginimą arba kitą žalojantį fizinį poveikį, kuris, nutraukus jos naudojimą, per trumpą laiką išnyksta.“
Tiesa, konvencijoje nėra reglamentuojamas šių dujų naudojimas šalies viduje prieš civilius, taigi tarptautinės teisės požiūriu, ašarinių dujų paleidimas į protestuotojų minią, siekiant ją kontroliuoti, nėra neteisėtas.
Ašarinėmis dujomis yra vadinamos bet kokios cheminės medžiagos, dirginančios akis, burną, gerklę, plaučius bei odą, ir laikinai sutrikdančios žmogaus organizmo funkcijas. Kaip praneša Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC), dažniausiai ašarinėse dujose naudojami junginiai yra chlorobenzilidenemalononitrilas (kartais vadinamas CS dujomis) ir chloroacetofenonas (CN). Kita dažnai naudojama medžiaga yra pipirinės dujos, kuriose yra kapsicino – medžiagos, kuri suteikia pipirams aštrumą.
CS dujos sukelia diskomfortą, veikdamos specifinį receptorių, kuris yra randamas ant TRPA1 ląstelių, dėl kurių nervų sistema suvokia skausmą. Po kontakto su šiomis dujomis, imuninė sistema atpažįsta, kad tai yra svetima medžiaga, ir bando šį dirgiklį pašalinti iš organizmo kartu su skysčiais, pavyzdžiui, ašaromis ir seilėmis, o tai sukelia tik dar didesnį diskomfortą.
Teoriškai, maždaug pusvalandį po kontakto su ašarinėmis dujomis žmogui skauda akis, sutrinka regėjimas, jį kamuoja gilus kosulys, pradeda bėgti nosis. Tačiau tokių dujų poveikis gali būti daug stipresnis, jeigu kontaktas truko ilgiau arba buvo intensyvus. 2016 m. atlikta medicininė ašarinių dujų poveikių apžvalga parodė, kad jos gali sukelti odos nudegimus ir pūslėjimą, dusimą, vėmimą ir kraujavimą.
Padariniai gali būti ypatingai žiaurūs, jeigu šių medžiagų patenka į akis: jos pradeda ašaroti, kraujuoti, ant ragenos gali susidaryti nudegimų, dujos gali negrįžtamai pažeisti akies nervus. Ir nors mirtis yra reta, yra pasitaikę ir tokių atvejų.
Ašarinių dujų poveikis kvėpavimo takams kelia nerimo, kad perteklinis šių cheminių medžiagų naudojimas prieš minias paskutiniųjų JAV protestų metu gali padidinti Covid-19 plitimą. Svarbu paminėti, kad koronavirusas juodaodžius JAV piliečius paveikė stipriausiai. Internetinėje peticijoje JAV infekcinių ligų ekspertai perspėjo, kad ašarinės dujos gali: „Padidinti Covid-19 riziką, nes dėl jų kvėpavimo takai tampa mažiau atsparesni infekcijoms. Jos taip pat pablogina jau egzistuojančius uždegimus ir sukelia kosulį.“
Jeigu patekote į ašarinių dujų debesį, yra keletas dalykų, kuriuos turite padaryti
Pirmiausia, atsiraukite kuo toliau nuo dujų. Kai tik turėsite galimybę, kruopščiai švariu vandeniu ar druskos tirpalu išskalaukite savo akis, muiluotu vandeniu nuplaukite odą, kuri galėjo būti paveikta šios medžiagos. Kai kurie aktyvistai pataria naudoti pieną arba vandens ir skrandžio rūgštingumą reguliuojančių vaistų mišinį, tiesa, nėra daug mokslinių įrodymų, kurie pagristų jų efektyvumą.
Taip pat yra svarbu nusivilkti visus rūbus, ant kurių gali būti cheminės medžiagos likučių, nes jie gali kelti tolimesnį dirginimą. Kai tik galėsite, „pasimėgaukite“ ilgu dušu, ir prauskitės tol, kol nebeužuosite dujų. Taip užtikrinsite, kad visi dirgikliai buvo nuplauti. Tai gali užtrukti net 30 minučių.
Jeigu po pusvalandžio jūsų simptomai negerėja, vertėtų kreiptis į gydytojus.
Jeigu planuojate dalyvauti proteste, galite imtis išankstinių veiksmų, kurie sumažins riziką. Akiniai ar kitos akių apsauginės priemonės suteiks šiokią tokią fizinę apsaugą, tiesa, protestuotojams rekomenduojama nesidėti kontaktinių lęšių, nes dėl jų akys bus tik dar labiau sudirgintos.
Makiažas yra tinkamas paviršius prie kurio ašarinės dujos gali prilipti. Apsisaugoti padės ir veido kaukės, kurios taip pat yra puikus būdas stabdyti nuo koronaviruso plitimą, o kontakto su oda padės išvengti marškinėliai su ilgomis rankovėmis ir kelnės.