• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paslaptingieji mokslinėje fantastikoje aprašyti įrenginiai – kreivosios erdvės varikliai (angl. warp drive) – gali tapti realybe ir leisti keliauti greičiau už šviesą. Dviejų Bayloro universiteto (JAV) fizikų teigimu jiems pavyko sukurti įrenginio, leisiančio „suspausti“ erdvę ir erdvėlaiviu atlikti šuolį didžiuliu atstumu, nepažeidžiant jokių fizikos dėsnių, koncepciją.

REKLAMA
REKLAMA

Tokį variklį turintis erdvėlaivis galėtų „išlenkti“ erdvę taip, kad ji susitrauktų prieš jį ir išsiplėstų už jo. Fizikų Geraldo Cleaverio ir Richardo Obousy teigimu, tam prireiks sugalvoti būdą, kaip surinkti vadinamąją kosminės antigravitacijos jėgą, arba tamsiąją energiją. Tiesa, šios energijos sąvoka kol kas yra daugiau hipotetinė, tačiau daugelis mokslininkų mano, jog kaip tik ji yra atsakinga už Visatos plėtimosi greičio didėjimą, ir būtent ji leido Visatai išsiplėsti didesniu nei šviesos greičiu praėjus labai trumpam laiko tarpui po Didžiojo sprogimo.

REKLAMA

Remiantis reliatyvumo teorijos teiginiais, materija negali judėti erdve greičiau už šviesą, t.y. greičiau nei ~300000km/s . Tačiau ši teorija galioja tik neiškreiptajai „plokščiajai“ erdvės daliai. Pačios erdvės judėjimo greičio apribojimų nėra: erdvėlaivis galėtų stovėti mažytėje erdvės sferoje, kuri mums įprastu erdvėlaikiu galėtų judėti greičiau už šviesą.

Cleaverio manymu tamsiosios energijos prireiks šiai erdvės sferai sukurti. Jei tamsiajai energijai būtų galima suteikti neigiamą potencialą priešais erdvėlaivį, tada ta erdvės dalis atitinkamai susitrauktų. Fizikai savo idėją taip pat grindžia stygų teorija, kurioje teigiama, jog Visata sudaryta iš daugelio matmenų. Mes pripratę vos prie keturių matmenų – aukščio, pločio, ilgio ir laiko, tačiau stygų teorijos šalininkai mano, jog iš viso yra 10 matmenų. Bayloro universiteto mokslininkai įsitikinę, jog būtent manipuliavimas 10-uoju matmeniu leistų įvaldyti virššviesiniams skrydžiams reikalingą tamsiąją energiją.

Tiesa, kol kas tai tik teorijos. Kada skraidysime į gretimas žvaigždžių sistemas, dar neaišku – tikėtina, jog to laukti teks ilgai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų