Prieš savaitę Los Andželą sudrebinęs žemės drebėjimas buvo ne tas, kurio taip baiminasi geologai, rašo britų dienraštis „The Guardian“.
Šio žemės drebėjimo epicentras buvo apie 40 mylių į rytus nuo miesto ir tik 5,4 balo stiprumo. Jis buvo pakankamas, kad sudrebintų įžymias Holivudo vietas, sukeltų panišką bėgimą iš pastatų ir sužeistų 5 žmones, tačiau ne toks, kokio laukia mokslininkai.
Los Andželo spauda apie antradienio drebėjimą atsiliepė pašaipiai. „Daug garso, mažai žalos“, „Dar vienas ne didysis“ - mirgėjo antraštės. Pasak geofiziko Yuri Fialko, žemės drebėjimas antradienį buvo išties nedidelis. Jis nebuvo panašus į knygose ir Holivudo filmuose vaizduojamą drebėjimą, kuris galėtų sugriauti miestą.
Geologai antradienio drebėjimą vertina kaip treniruotę ir perspėjimo ženklą.
„Antradienį išsiskyrė tik 1 procentas energijos, kuri išsiskirs iš potencialaus drebėjimo ateityje“, - teigia geofizikas. Mokslininkas prieš dvejus metus straipsnyje prognozavo, kad didysis žemės drebėjimas Los Andželą sukrės per artimiausius 100 metų.
Pagal neseniai atliktą kitą geologų tyrimą, didelio žemės drebėjimo tikimybė per artimiausius 30 metų yra 46 procentai. Tikimybė, kad drebėjimas bus 6.7 balo stiprumo, siekia net 99 procentus.
„Didžiulis žemės drebėjimas Los Andžele yra neišvengiamas, vienintelis klausimas - ar jis įvyks dar esant mums gyviems“, - įsitikinęs mokslininkas.
Jei didysis drebėjimas vyks pagal planą, jis pareikalaus 1800 žmonių aukų ir 213 milijardų dolerių nuostolių. Drebėjimas sugriaus daugybę pastatų, sugadins kelius, nutrauks vamzdžius, sukels gaisrus, atvers duobes mieste.
Mokslininkus itin neramina po drebėjimų galimai kilsiantis didelis gaisrų skaičius, kuriems užgesinti niekaip neužteks turimų priemonių. Jau dabar nuo nevaldomų gaisrų kenčiančiame regione ugnis nuostolius dar padvigubintų.
Negana to, sugriautos vandens saugyklos regioną 6 mėnesiams paliktų be vandens, būtų sunaikinta kanalizacijos sistema. 50 000 žmonių reiktų medicininės pagalbos, tačiau ligoninės susidurtų su elektros ir vandens trūkumo problemomis. Didelė dalis kelių iš Los Andželo būtų sunaikinti.
Geologai nuogąstauja, kad Los Andželo gyventojai ir valdžia neįvertina šių pavojų bei jiems nesiruošia.
Blogai nuteikia ir JAV valdžios nesugebėjimas veiksmingai kovoti su tokių stichinių nelaimių kaip Katerinos uraganas padariniais.