• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai iš Karalienės universiteto Belfaste (Queen's University Belfast) atrado naują ekologišką medienos skaidymo būdą, kuris gali pagerinti jos transformaciją į naujus produktus, tokius kaip biokuras, tekstilė ar popierius.

REKLAMA
REKLAMA

Daktaras Hectoras Rodriguezas ir profesorius Robinas Rogersas iš universiteto chemijos ir cheminės inžinerijos fakulteto bendradarbiavo su Alabamos universiteto (JAV) tyrėjais siekdami išbandyti naujus medienos perdirbimo būdus, kurie duotų daugiau naudos bei taupytų energiją.

REKLAMA

Dabar mediena yra apdorojama Krafto popieriaus plaušų procesu, kuris buvo išrastas dar XIX a. ir remiasi kenksmingais chemikalais. Šis metodas išsilaikė taip ilgai dėl to, kad iki šiol buvo sunku atskirti skirtingas medienos dalis kitais būdais – visos bandytos alternatyvos susidurdavo su nemažomis problemomis.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai nustatė, kad tiek minkštosios, tiek kietosios medienos skiedros pilnai ištirpsta joniniame skystyje, nežymiai pakeitus temperatūrą ir slėgį. Ištirpinta mediena buvo nesunkiai atskirta į celiuliozės turtingą medžiagą ir švarų ligniną panaudojus vandens ir vandens - acetono mišinį. Šis procesas kur kas „draugiškesnis“ aplinkai, reikalauja mažiau karščio ir slėgio ir išskiria visai nedaug atliekų, kurios vėliau gali būti suskaidomos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šis atradimas yra svarbus žingsnis kuriant biorafinavimo procesą, kurio metu biomasė gali būti paversta įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Galiausiai chemijos pramonėje tai gali atverti atsinaujinančiais ištekliais pagrįstas galimybes“, - sakė dr. H. Rodriguezas.

Mokslininkai svarsto, kad ateityje reikėtų joninio skysčio sistemą papildyti ekologiškais priedais arba naudoti katalizatorių. Jie taip pat tikisi pasiekti geresnį tirpdymą švelnesnėmis išorės sąlygomis (mažinant slėgį bei temperatūrą) bei įvykdyti pilną atskyrimo procesą per vieną reakciją. Jie Specialistai taip pat siekia sukurti biomasę, kurioje būtų daug eterinių aliejų – jie vėliau galėtų būti panaudoti kitose pramonės šakose, pavyzdžiui, kvepalų gamyboje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų