Žmonės su regėjimo negalia įgyja vis daugiau galimybių naudotis kompiuterine technika, o įvaldę kompiuterį – ir įsidarbinti.
Neregiams sukurtas lietuvių kalbos sintezatorius – speciali programa, kuri kompiuterio ekrane pateikiamą informaciją akliesiems perskaito balsu, praneša LTV naujienų tarnyba.
Daugiau kaip pusė socialinėje informacinių technologijų įmonėje „Etalinkas“ dirbančių žmonių turi regėjimo negalią.
Aklieji sako, kad dirbant kompiuteriais turėti programą, kuri ekrane pateikiamą informaciją perskaito balsu ir dar lietuviškai, tiesiog būtina.
Iki šiol vartojamoje programoje lietuvišką tekstą neįgaliesiems skaitydavo anglas.
Yra ir kita lietuvių kalba skaitanti programa, tačiau, pasak neregių, jie jos nenaudoja, esą skaitoma metaliniu, gergždžiančiu balsu ir labai vargina.
Panaudojant Europos struktūrinių fondų paramą – 600 tūkst. litų, sukurta nauja programa, kuri neregiams padės dirbti ne tik „Windows“, bet ir „Linux“ operacijų terpėje.
Kompiuterį lietuviškai įgarsino buvęs sporto komentatorius Vasilijus Kuzminskas. Programą ketinama nuolat tobulinti, ypač kirčiavimo bloką.
„Šitas sintezatorius bus platinamas nemokamai ir kompiuterių vartotojai galės jį parsisiųsti laisvai iš etalink.lt svetainės, kur bus pateikta instrukcija kaip jį galima instaliuoti“, – sako Egidijus Biknevičius, bendrovės „Etalinkas“ direktorius.
Lietuvos socialinių įmonių asociacijos prezidentas Leonas Kirkilovskis sako, kad regėjimo negalią turintiems žmonėms įsidarbinti yra sunkiausia, o įsisavinus darbą kompiuteriu tai padaryti būtų lengviau.
„Problemos, su kuriomis susiduria aklieji žmonės, yra tos, kad išskyrus mūsų pačių įmones, mūsų pačių sąjungą, į kitas įmones gana sunkiai yra priimama, kadangi pritaikyti darbo vietą aklajam žmogui yra ganėtinai sudėtinga“, – teigia L. Kirkilovskis.
Pasak statistikos, per metus, susiklosčius įvairioms aplinkybėms, regėjimą šalyje praranda apie pusę tūkstančio žmonių, o Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga vienija per 7 tūkst. narių.
Virginija Motiejūnienė