Etiopijoje atlikti tyrimai patvirtino, kad prasidėjo po ja esančių dviejų Žemės tektoninių plokščių atsiskyrimo procesas. Dėl to ateityje gali atsirasti naujas mūsų planetos vandenynas, tvirtina Ročesterio universiteto (JAV) geologai.
Jų tyrimo rezultatai skelbiami žurnale „Geophysical Review Letters“.
Pirmą kartą apie besiformuojantį vandenyną buvo pradėta kalbėti dar 2005 m., kai vos per kelias dienas išilgai Didžiojo Rytų Afrikos tektoninio lūžio, žyminčio dviejų tektoninių plokščių susidūrimo vietą, atsirado iki 7 metrų pločio ir iki 50 kilometrų ilgio plyšys.
Nuo to laiko geologai ėmė įdėmiai stebėti šį tektoninį lūžį. Per 4 metus jie užfiksavo dar 12 plyšių formavimosi atvejų, analogiškų įvykusiam 2005 m. Išanalizavus stebėjimų duomenis buvo nustatyta, kad šiame Afrikos regione vyksta magmos „išmetimas“ į Žemės plutą. Toks procesas paprastai siejamas su vandenyno gūbrių – dugno iškilumų, esančių tektoninių plokščių susidūrimo vietose – formavimusi.
Pasak mokslininkų, stebėjimų rezultatai liudija, kad gūbrių susidarymas gali vykti „šuoliais“, tai yra, nuosekliais geologiniais įvykiais, kurie smarkiai keičia paviršiaus reljefą ir šiame regione vykstančius procesus Žemės plutoje. Anksčiau buvo manoma, kad tokios permainos vyksta palaipsniui.