NASA iliustr.

NASA iliustr.

Rytoj 13.30 val. Lietuvos laiku į Mėnulį trenksis NASA kosminis zondas LCROSS. Šį vieną įspūdingiausių „kosminių fejerverkų“ stebės kosminių sekimo priemonių ir antžeminių observatorijų tinklas bei tūkstančiai astronomijos mėgėjų.

Neturintys 10 – 12 colių skersmens teleskopų arba gyvenantys ten, kur Mėnulio stebėjimo sąlygos bus nepalankios, LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) smūgį į Mėnulį galės stebėti internetu – NASA TV šį įvykį tiesiogiai transliuos savo svetainėje. Transliacija prasidės 12.30 val. Lietuvos laiku.

Į Mėnulio Pietų ašigalio rajone esantį nuolat šešėlio dengiamą „Cabeus“ kraterį nutaikyta LCROSS zondo raketos nešėjos pakopa „Centaur“ turėtų įsirėžti 11 val. 30 min. GMT laiku. Išsami informacija apie tikslias koordinates ir laiką skelbiama šiame NASA dokumente.

REKLAMABūsimoji LCROSS smūgio vieta Mėnulio Pietų ašigalio rajone. NASA iliustr.

2,2 t sverianti ir 9 010 km/h greičiu skriejanti „Centaur“ turėtų smailiu kampu įsirėžti į maždaug 96 kilometrų skersmens „Cabeus“ kraterį. Mokslininkai mano, kad nuolat šešėlyje skendinčio kraterio viduje gali būti vandens ledo sankaupų. Anksčiau smūgio į Mėnulį taikiniu buvo pasirinktas netoliese esantis „Cabeus A“ krateris, tačiau Mėnulį tyrusių palydovų „Lunar Reconnaissance Orbiter“, „Lunar Prospector“, „Chandrayaan-1“ ir „Kaguya“ perduoti duomenys NASA mokslininkus įtikino, kad „Cabeus“ krateryje gali būti didžiausia vandenilio koncentracija visame Mėnulio Pietų pusrutulyje. Be to, „Cabeus“ yra gilesnis už „Cabeus A“, o tai reiškia, kad galimybė jame aptikti vandens ledo yra didesnė.

Pasak NASA atstovų, jei viskas vyks taip, kaip suplanuota, po „Centaur“ smūgio Mėnulyje atsiras 18 – 21 metrų skersmens ir maždaug 4,8 m gylio duobė. Po smūgio į viršų bus išmestos maždaug 385 tonos Mėnulio paviršiaus dulkių ir grunto. Šio Mėnulio paviršiaus medžiagos debesies plotis turėtų siekti 20 kilometrų, jis pakils į maždaug 8 – 15 kilometrų aukštį. Jo cheminę sudėtį fiksuos iš paskos skriejančio LCROSS prietaisai. Po 4 minučių į Mėnulį trenksis ir LCROSS zondas.

Stebėtojai iš Žemės susidūrimo akimirką turėtų pamatyti ryškų blyksnį, o virš Mėnulio pakilęs nuolaužų debesis bus ryškiausia šio „kosminio fejerverko“ dalis. Šis nuolaužų debesis iš pradžių turėtų būti gerai matomas saulės šviesoje, tačiau jam vis labiau kylant spindesys silpnės, teigia NASA atstovai.

REKLAMA

Praėjus pustrečios valandos nuo LCROSS smūgio į kraterį NASA Ameso kosmoso tyrimų centre bus surengta spaudos konferencija, kurioje bus pristatyti pirminiai astronominių observatorijų stebėjimų duomenys. Nuolaužų debesies stebėjimai beveik infraraudonųjų spindulių diapazone, kuriuos vykdys JAV observatorijos Havajuose, Arizonoje, Naujojoje Meksikoje bei užsienio šalių astronomai, turėtų greitai atskleisti, ar jame buvo aptikta vandens garų. Susidūrimo duomenų, kuriuos į Žemę perduos aplink Mėnulį skriejantis NASA palydovas LRO, analizė turėtų užtraukti ilgiau. Smūgį į Mėnulį kosmose taip pat stebės „Hubble“ teleskopas, NASA „Earth Observing-1“ palydovas, komerciniai „Ikonos“ ir „GeoEye-1“ palydovai, JAV Priešraketinės gynybos agentūros NFIRE (Near Field Infrared Experiment) kosminis aparatas bei kai kurie kiti palydovai.

„Tai gali būti pats įspūdingiausias NASA misijų įvykis iš visų, kuriuos galėjo stebėti šios kartos žmonės“, - sakė NASA Ameso kosmoso tyrimų centro LCROSS stebėjimų programos vadovė Jennifer Heldmann.

Šiame vaizdo siužete pasakojama apie LCROSS kosminį eksperimentą. 

Belekas
2009-10-08 14:40:23
Nu psio... Nudaush Menuli... nebebus...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
spokas 2009-11-07 14:56:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pzda cia kai Cikagietis invalidas krw dauztas nusisneka. Pats tu supranti ka rasai?
Is sudo bulkute vyras gamina, aprasineja cia menuli toks vaizdas kad bus kazkas kitaip kad jis cia parasis. Man tai zemai kaba viskas ka tu sakai :D

Bet faktas kad menuli pirma susprogdins o poto vandens atras man patiko :D

nu jo nx cia tas menulis reikalingas numusam menuli ir zajabal gyvenkim aklinoi tamsoi kol saule ateis :D

Dar tas invalidas cikagietis kai nusisnekejo tipo nuo menulio isnykimui zemei butu basta, ten kalnai verstusi lednai tirptu. :DDDD Tu gal beprotis? Menulis geriausiu atveju turetu tik zmonems ir kitiems gyviams poveiki o tikrai nezemei kur matyta kad nuo menulio tirptu ledynai? krw koks teslagalvis bbd :D   ATSAKYTI
eu ropietis 2009-10-10 20:07:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Didžiausia sensacija čia ir yra, kad neiškilo jokio dulkių stulpo nuo Mėnulio paviršiaus priešingai negu buvo prognozuota.
Visi neabejojo, kad Mėnulis yra visiškai negyvas dangaus kūnas, t.y. jis yra didelis uolos gabalas ir daugiau niekas. Todėl, pagal tokią logiką dėl smarkaus susidūrimo į kietą, uolėtą Mėnulio paviršių turėjo iškilti milžiniškas dulkių stulpas, juk negali smarkus susidūrimas praeiti be pėdsakų.
Bet atidirbusi Centaur raketa prasmego kiaurai į žemę be jokių dulkių pėdsakų, tarsi būtų pataikyta į kokį nors ežerą. Tokia įvykių raida užduoda daug mįslių ir leidžia įtarti kad Mėnulio gruntas smūgio vietoje po paviršiumi yra visiškai ne kietas - kuo niekas iki šiol neabejojo, bet minkštas, klampus, o gal net ir skystas.
Dėl tokio šio eksperimento finalo, kad nebuvo dulkių stulpo, mokslininkai dabar yra suglumę ir kolkas dar nežino kaip komentuoti šį faktą.    ATSAKYTI
Rengler 2009-10-10 13:50:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu ir matot nk nenutiko..visi sveiki gyvi   ATSAKYTI
Cikgietis 2009-10-10 02:35:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
To: 11:53
Jus teisus, bet:

http://www.balsas.lt/naujiena/313207/marsa-bus-galima-pasiekti-per-39-dienas-video/rubrika:naujienos-mokslasirit-technologijos

Pasak buvusio NASA astronauto, „Ad Astra Rocket Company“ vykdomojo direktoriaus Franklino Chango – Diazo, tai šiuo metu pati galingiausia pasaulyje plazminė raketa. Bendrovė pasirašė sutartį su NASA 2013 m. išbandyti 200 kW VASIMR variklį Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS).

*****Šis variklis periodiškai „kilnotų“ orbitinę stotį į aukštesnę orbitą, iš kurios ji „nusileidžia“ dėl stabdomojo Žemės atmosferos poveikio.

**** Šiuo metu TKS orbitą koreguoja kosminiai laivai su įprastais raketiniais varikliais, per metus tam sunaudojama apie 7,5 tonos raketinio kuro.

Sumažinus jo poreikį iki 0,3 tonos, VASIMR padėtų NASA kasmet sutaupyti milijonus dolerių.

---------------------------


Siuo metu Orbitine stotis:
-veikia jau 10 metu, bet dar montuojama iki 400 tonu svorio,
-dalyvauja 15 valstybiu
-dabar stotis sveria 303 tonas,
-ji buvo surinkta gabalais po 20-28 tonas svorio,
-kurias atskraidino Amerikos NASA Shuttlai savo triumuose,
-i kuriuos sutelpa gelezinklio vagono didumo krovinys(!)

Siulau paziureti Wikipedia Space Shuttle grafini palyginima:

... http://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle

rusiskas "sojuz" yra didumo kaip didele statine, kurioje tik tik telpa 3 zmones t.y. didumo kaip karpa ant subines...


-Stotes ilgis 73 metrai,
-Saules bateriju istiestas ilgis 108 metrai,
- plotas 375 kvadr. metrai,
-Baterijos gamina nuolatne 160 Voltu itampa,
- bendro 83 KW galinguma
- stoties gyvenamas turis 358 kubiniai metrai,
t.y didumo kaip 7 vidutiniai, kambariai,
- yra 6 zmones orbitoje,

Stoties orbita nuolat zemeja,
- todel nuolat orbita butina "paaukstinti.

-Kiekviena karta, atvykes ir prisisvartaves laivas, savo varikliais per 3 valandas "pakelia" stoties orbita per kelis kilometrus.

Stoties islaikymas ir aprupinimas kainuoja simtus milijardu doleriu...

NASA planuoja kosmine Stoti naudoti iki 2015 metu,
-o 2016 metu pradzioje ijungs stabdymo variklius,
-sumazins stoties orbiti greiti nuo 27 tukst km /valanda iki ji paklius i Zemes atmosfera..

.... ir bus paskandinta Ramiajame vandenyne.   ATSAKYTI
blah 2009-10-09 16:44:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
buvo idomu :)   ATSAKYTI
jau 2009-10-09 14:52:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kale 14:34, turbut ten kokia "daylight" laiko paklaida buvo   ATSAKYTI
ir 2009-10-09 14:17:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jau tuoj 14:30 nieko dar nevyksta :)   ATSAKYTI
KitasTomas 2009-10-09 11:53:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to Cikagietis:

pastebėjau vieną netikslumą: 100 metrų per dieną, tai 36km per metus, o ne kaip rašot - 3.6km per metus. Vadinas ji greitai turėtų trenktis (o gal jau turėjo) į žemę, nors dar skraidys mažiausiai 15-20 metų   ATSAKYTI
2009-10-09 08:45:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš pritariu prognozei. Kaip sakė amerikiečių astronautai-ten yra gyventojai.... O jie tikrai neleis tokios beprotybės...Reik laukt žvaigždžių karų, taigi fantastika virs realybe. Reikėtų šiom nesąmonėm pasakyti STOP.
   ATSAKYTI
tre 2009-10-09 07:49:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
uzkimkist sita asila cikagieti. pykina net. iskur tokiu invalidu dar ir atsiranda.   ATSAKYTI
Cikagietis 2009-10-09 03:38:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dziaugiuosi NASA Saturno, Marso pasiekimais, Menulio eksperimentu:
-atidirbtos raketos svoriu "ismusti" giluminius Menulio grunta, dulkes ir juos istirti) Menulio orbitoje esanciu Spektroskopu. -
-Menulyje yra vandens 30 unciju i viena tona (apie 1 kg/1 tona)
- o kiek gi vandens esama giliau- netrukus suzinosime.

Kuomet Amerikonai su Apollo 11,
- Menulio orbitine stotimi Columbia,
- nuleidziamuoju moduliu Eagle,
-Neil Armstrong,
- ir Edwin Aldrin
- 1969 liepos 2o diena vaiksciojo po Menuli,
-rusai rovesi plaukus ir mauke vodka:
-Kremlin varzybas pralaimejo.

-Dabar aisku, kad:
- rusu "kasmanabtyka" atsilieka nuo Amerikos per 40 metu,
- rusu mokslas atsilieka 100 metu (!)
- o ju homosovietine banda atsilieka per 200 metu nuo Vakaru pasaulio....


Ivan tokiu i moksliniu irengimu, techniniu galimybiu dalyku neturi

Ziurek:
http://en.wikipedia.org/wiki/Spectroscopy

Todel nera keista, kad rus kgbist intervencine komentaru "pissarnia" ir cia ikiso snargleta nosi:
- juodina ir zemina Amerikos mokslininkus:
- -atseit 2 tonu svoris ishmush (pakeis) Menuli is orbitos, jis nukris ant Kremlin urvu ir istreks zemakakti putkin...
-negana to, Zeme atsitrenks Marsa , po to i Venera ir kartu jauos "pagaus" Saule... t.y. Zemes Pabaiga...

is tikro nera taip:
-raketos smugis bus tarsi uodo nutupimas ant dramblio o eksperiment rezultatas neikainojamas!
Zinoma, Ivan gali kitaip pasielgti ir tikriausiai jis jau yra suplanaves:
-su kirka, lauztuvu, lopepta Menulyje iskasti 5 metu gylio duobe ir pakramtyti ledo gabala...

Svarbiausia, kaip pasiekti Menuli:
- tikriausiai pritaikys Ziul Verno (Jules Verne) plana:
-jie i viena "rysuli" sujungs 10-20 (kiek tik tures) Voschodu
- ir esant Menulio pilnaciai (nes jis didesnis- lengviau pataikyti) issaus i ji....


o dabar rimtai is:

http://en.wikipedia.org/wiki/Moon
   ATSAKYTI
Cikagietis 2009-10-09 03:23:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o dabar rimtai:

Menulis susiformavo pries 4,4 mlrd metu, jo:
-skersmuo 3474 mm, (1/4 Zemes skrsmens)
-svoris (mase) -7,347 x 10^22 kg, (Zemes mase: 5,976x10^24 kg)
-tankis-3,35 gr/cm (Zemes-5,5 gramo/kubinis centimetra)
-Menulis savo orbitoje juda 1 km/sek greiciu,
-o Zeme savo orbitoje net 29,7 kilometru per sekunde (!)
(tarp kitko)
-o Saules skersmuo 14x10^ 8 metru (t.y. 109 kartus didesnis nei Zmes)
-Saules svoris 2x10^30, (t.y. 330 tukstanciu kartu didesnis nei Zemes)
- i Saule sutilptu 1 milijonas 300 tukstanciu Zemiu(!)

-"issilaisvinimo- isejimo is Menulio" greitis -2,38 km/sek (Zemes 11,2 km/sek),
-Menulis skrieja istempta (elipsine) orbita:
-Apogejus (apogee) -405696 km,
-Perigejus (perigee)- 363104 km

-Menulio magnetinis laukas labai silpnas, yra 100 nano T(esla),
t.y tik 1/100 Zemes magnetinio lauko stiprumo (30-60 microTesla),
-Menulio atmosfera yra labai reta,
-slegis tik 3x10-15 atmosferos.
-Bendras atmosferos svoris tik 10 tonu (!)
-ji susideda is Radon 222, Argon 40, Metano CH4, anglies viendegio CO,
-Sviesa (radio bangos, Lazeris) atstuma tarp Menulio-Zemes iveikia per 1,26 sekundes.

Jei Menulyje bus vandens: bus nuolatine kosmine baze.
--------------------------
Zinokite, kad dabartine virs simto tonu svorio ISS (Kosmine orbitine stotis) nera ilgaamze:
-ji skrieja keliu simtu km aukstyje,
-per 91 minute apsisuka apie Zeme,

***kiekvienu apsisukimu jos orbita pazemeja 7 metrais, t.y. 100 metru per para arba 3,6 km per metus(!)


   ATSAKYTI
haha 2009-10-08 22:24:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
bajeristai... vrdug vietoj vandens pradeda teketi nafta... kokia laime butu amerikai...    ATSAKYTI
Klementavičius 2 komentatoriams 2009-10-08 21:07:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia džiaugtis ,kad už ES pinigus,nes kiti galbūt už vogtus:D   ATSAKYTI
prognoze 2009-10-08 20:53:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ateiviai susprogdins tuos zondus dar nepasiekus menulio pavirsiaus   ATSAKYTI
komentatoriams 2009-10-08 19:25:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
prisipirko uz ES pinigus kmpiuteriu komentatoriai, tai ir blevyzgoja visur, Klementaviciai :D ziauru   ATSAKYTI
2009-10-08 18:27:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
menulis gali susklti i gabalus it tada mums pyzdtss   ATSAKYTI
Klementavičius 2009-10-08 17:52:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nafik,tai kišimasis į Saulės sistemos procesus.Smūgis iškoreguos Mėnulio pakrypimo kampą ir orbitą,ko pasekoje tai turės žymius pokyčius pačioje Žemėje.Sutriks potvynių-atoslūgių ciklas,kas iššauks neigiamus padarinius gyvojoje gamtoje.   ATSAKYTI
idomu 2009-10-08 17:25:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idomu, stebesiu.    ATSAKYTI
:D 2009-10-08 15:40:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai susprogdins menuli, tada issiaiskins kad jo centre buvo vandens :D   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
„Crew Dragon“ ruošiasi startui (nuotr. SCANPIX)
Kompanijos „SpaceX“ raketos su dviem NASA astronautais startu trečiadienį turėjo pradėti naują pilotuojamų kosminių skrydžių erą. Tačiau buvo atidėta dėl prasto ...
Ekspertai įvertino „Huawei P40 Pro“ fotografijos galimybes: kas jį paverčia geriausiu?
Išmanieji įrenginiai šiandien profesionaliu fotografu leidžia pasijausti kiekvienam – spartus mobiliųjų kamerų progresas atveria bekraštes fotografavimo ir filmavimo telefonu ...
Laboratorinė pelė (nuotr. Scanpix)
Filmuose, tyrimų iliustracijose ir, galbūt, tikrose laboratorijose tikriausiai esate mate baltas peles. Žinoma, laboratorijose surastume ir rudų, ir net visiškai juodų pelių. ...
Maras (wikimedia.org nuotr.)
Nėra nieko smagaus apie pandemijas. Tai – sunkūs laikai žmonijai, kuriuos dažnai lydi metų metus besitęsiančios bėdos. COVID-19 nėra pirmoji pandemija žmonijos istorijoje. ...
Danguje virš Sibiro praskriejo „ugnies kamuolys“ (nuotr. VK.com)
Rusijoje gegužės 18-ąją žmonės stebėjo danguje „ugninį rutulį“, palydimą stipraus griausmo. Dangaus kūno pasirodymą matė Krasnojarsko ir aplinkinių rajonų gyventojai. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų