2008 m. Rusija paleis tarptautinę orbitinę astrofizikinę observatoriją „Spektr-R“. Ji buvo sukurta Lavočkino vardo Moksliniame pramoniniame susivienijime ir Rusijos mokslų akademijos Fizikos instituto astrokosminiame centre „Roskosmoso“ užsakymu projekto „Radioastron“ rėmuose.
„Spektr-R“ įrengtas kosminis radioteleskopas kartu su žemės radioskopų tinklu sudarys žemės-kosmoso interferometrą. Eksperimento su interferometru esmę sudaro tai, kad vienas radijo šaltinis bus stebimas kartu ir žemės, ir kosminiu radioteleskopais. Be to, abu teleskopai bus sinchronizuoti pagal vieną dažnio standartą.
„Spektr-R“ tyrinės galaktikas ir kvazarus radiodiapazone, juodąsias skyles ir neutronų žvaigždes mūsų galaktikoje, prie masyvių juodųjų skylių esančių rajonų dinamiką ir struktūrą, tarpžvaigždinės plazmos struktūras ir kt.
3600 kg sveriantį palydovą 2008 m. į orbitą paleis raketų nešėjas „Zenit-2“ su įsibėgėjimo bloku „Fregat-CB“. Observatorija dirbs ne mažiau kaip 5 m. Jos orbitos apogėjus bus 330 000 km., o perigėjus – 600 km.