• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainai patiriant beprecedentę Rusijos agresiją, šaliai vadovauja itin daug politinės patirties neturintis, bet drąsą demonstruojantis prezidentas Volodymyras Zelenskis. Tai nėra tipinis politikas, jo iškilimas į šalies aukščiausius politinius sluoksnius labai netipiškas, o prezidentavimas įeis į istoriją, nes būtent jo vadovavimo laikotarpiu autoritarinis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo žiaurių karą prieš Ukrainą.

Ukrainai patiriant beprecedentę Rusijos agresiją, šaliai vadovauja itin daug politinės patirties neturintis, bet drąsą demonstruojantis prezidentas Volodymyras Zelenskis. Tai nėra tipinis politikas, jo iškilimas į šalies aukščiausius politinius sluoksnius labai netipiškas, o prezidentavimas įeis į istoriją, nes būtent jo vadovavimo laikotarpiu autoritarinis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo žiaurių karą prieš Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš pradėdamas politinę karjerą V. Zelenskis buvo aktorius ir komediantas, užaugęs rusiškai kalbančioje rytinėje Ukrainos dalyje, Krivoj Rogo mieste. Nors baigė teisę, jo dėmesį patraukė komedija. Būdamas jaunas V. Zelenskis dažnai rodydavosi pramoginėse rusiškose televizijos laidose, o paskui įsteigė savo prodiuserinę kompaniją „Kvartal 95“ ir kūrė įvairias šou laidas.

REKLAMA

Jo gimtoji kalba – rusų, o kilmė žydų. Todėl neatsitiktinai likus kelioms valandoms iki Kremliaus invazijos kreipdamasis į Rusijos visuomenę rusiškai V. Zelenskis karčiai juokėsi, jog yra kaltinamas nacizmu, kai pats yra žydų kilmės, o jo senelis kovėsi Antrajame pasauliniame kare prieš nacius kaip sovietų pėstininkas.

V. Zelenskis skelbia, kad yra Rusijos taikinys Nr.1. Tai tikriausiai tiesa, nes mažai kas abejoja, jog V. Putinas Ukrainoje siekia pakeisti teisėtai išrinktą Ukrainos valdžią. O ši valdžia ir yra 44 metų amžiaus prezidentas V. Zelenskis bei jo partijos „Liaudies tarnas“ suformuota Vyriausybė.

REKLAMA
REKLAMA

„Liaudies tarnas“ – tai ne tik V. Zelenskio partijos emblema, tai ir serialo, kuriame V. Zelenskis vaidino paprastą istorijos mokytoją, netikėtai tapusį prezidentu, pavadinimas. Šis serialas tapo tramplinu V. Zelenskiui dalyvauti prezidento rinkimuose 2019 metais ir juose laimėti. Prezidento rinkimų kampanija tuo metu Ukrainoje buvo apibūdinama Oscaro Wilde posakio dalimi, kad kartais „gyvenimas imituoja meną“. Šiuo atveju prezidentas seriale tapo prezidentu gyvenime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Plačiau apie Kremliaus planus Ukrainoje žiūrėkite TV3 reportaže:

Pats serialas buvo rodomas oligarcho Igorio Kolomojskio valdomame televizijos kanale, o pati rinkimų kampanija irgi, kaip manoma, finansuota minėto oligarcho. I. Kolomojskis nesutarė su buvusiu Ukrainos prezidentu Petro Porošenka ir anuomet gyveno tarsi savanoriškoje tremtyje už Ukrainos ribų, o grįžo tik laimėjus V. Zelenskiui. Bet vėliau V. Zelenskis sugebėjo rebrandinti savo įvaizdį ir pateikti save kaip kovotoją prieš visus oligarchus. Lygiai taip pat iš rusiškai kalbančio vaikino iš rytinės Ukrainos tapo tautiškai nusiteikusiu, ukrainietiškai kalbančiu politiku. 

REKLAMA

Tik laimėjęs rinkimus V. Zelenskis paleido Aukščiausiąją Radą ir surengė išankstinius rinkimus, kuriuos laimėjo partija „Liaudies tarnas“. Šiuo žingsniu buvo siekiama konsoliduoti valdžią. Kadangi rinkimų kampanijos metu V. Zelenskis ėjo su antikorupcine programa, be paramos Aukščiausioje Radoje ir Vyriausybėje tikrai nebūtų galėjęs priimti jokių sprendimų.

REKLAMA

Kai V. Zelenskis atėjo į prezidento postą 2019 metais, Rusija jau buvo atplėšusi Krymą ir Donecko bei Luhansko separatistines teritorijas. Bet Rusijai tikriausiai nelabai patiko, kad naujasis Ukrainos prezidentas nenorėjo atsisakyti narystės NATO ambicijų ir kritikavo Rusiją.

Pernai lapkritį Ukrainos prezidentas viešai paskelbė, kad Rusija planuoja perversmą Ukrainoje, pasitelkdama kai kuriuos oligarchus. Tuo metu Rusija jau telkė karines pajėgas aplink Ukrainą. Rusijos žvalgybos tarnybų organizuojami perversmai nebūtų jokia naujiena. 2016 metais rusai suplanavo perversmą Juodkalnijoje, tačiau su Rusijos žvalgybos tarnybomis susiję asmenys buvo išaiškinti ir nuteisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet kuriuo atveju Rusijai telkiant pajėgas aplink Ukrainą ir, galimai, bandant destabilizuoti padėtį pačioje Ukrainoje, V. Zelenskis išoriškai išliko ramus ir visuomet akcentavo, kad karas Ukrainoje vyksta jau nuo 2014 metų bei padėties nedramatizavo.

Net kai JAV masiškai viešai dalijosi žvalgybine informacija ir skelbė aliarmą, V. Zelenskis prašė laikytis rimties, nes tai kenkia ekonomikai. Šaltus nervus V. Zelenskis demonstravo ir vykdamas kelioms valandoms į Miuncheno saugumo konferenciją, kur prašė Vakarų pagalbos ir gėdino Vakarų valstybes, nors buvo perspėjančių, jog tokiu sudėtingu metu gal nevertėtų išvykti iš šalies.

REKLAMA

Ypač paveiki buvo V. Zelenskio kalba likus kelioms valandoms iki rusų atakos prieš Ukrainą. „Aš noriu kreiptis į Rusijos piliečius tiesiogiai, ne kaip prezidentas, bet kaip paprastas Ukrainos pilietis. Kreipiuosi į Rusijos piliečius taip kaip kreipčiausi į Ukrainos. Mes dalijamės daugiau nei 2000 kilometrų ilgio siena. Jūsų kariai įsitvirtinę ties ja visa. Beveik 200 tūkst karių ir tūkstančiai karinės technikos. Jūsų lyderiai pasirinko įžengti į kitos šalies teritoriją. Ir šitas vienas žingsnis gali įžiebti didžiulį karą Europos kontinente“, - rusiškai kalbėjo V. Zelenskis.

REKLAMA

„Jums pasakė, kad ši liepsna atneš laisvę Ukrainos žmonėms. Bet Ukrainos žmonės yra laisvi. Jie prisimena savo praeitį ir susikurs savo ateitį. Jie stato, bet ne griauna, kaip jums kartojama iš televizijos ekranų. Ukraina jūsų televizijų žiniose ir Ukraina realiame gyvenime yra du skirtingi dalykai, skirtumas tik tas, kad pastaroji yra tikra“, - teigė Ukrainos prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie jums sakė, kad ar įsakysiu ataką prieš Donbasą, įsakysiu beatodairiškus šaudymus ir atakas. Tai kelia tam tikrų klausimų, kurių kai kurie labai paprasti. Į ką mes šaudysime? Ką bombarduosime? Donecką, kuriame lankiausi daugybę kartų? Kur žiūrėjau į žmonių veidus ir akis? Artiomaja gatvę, kur vaikščiodavau su draugais? Donbaso areną, kur leidau laiką su vaikinais kartu su ukrainiečių jaunimu Europos čempionatuose? Ščerbakovo parką, kur gėriau su draugais, kai mūsų komanda pralaimėjo? Luhanską, kur palaidota mano geriausio draugo mama? Kur ilsisi ir jo tėvas? Atkreipkit dėmesį, kad su jumis kalbu rusiškai, bet niekas Rusijoje nežino šių vietų reikšmės, šių gatvių, šių pavadinmų ar įvykių. Visa tai jums yra svetima, nepažįstama. Tai mūsų šalis, mūsų istorija. Dėl ko jūs kovosite ir su kuo?“ – klausė V. Zelenskis.

REKLAMA

Deja, Ukrainos prezidento kalba nesustabdė Rusijos karinių pajėgų, kurio atakavo Ukrainą ketvirtadienį, o penktadienį jau siekė paimti Kijevą. V. Zelenskis liko Ukrainoje, nors ir suprato, kad yra Rusijos taikinys Nr.1. Taikinys Nr.2, pasak jo, yra jo šeima. V. Zelenskis yra vedęs Oleną Zelenską ir turi du vaikus, sūnų Kirilą bei dukrą Aleksandrą. V. Zelenskis teigė, kad šeima yra Ukrainoje, bet saugumo sumetimais neatskleidė vietos. 

Penktadienį nuotoliniu būdu su V. Zelenskiu bendravusi Švedijos premjerė Magdalena Anresson užsiminė, kad prezidentas atrodė esantis bunkeryje, ir pridūrė, jog pasisveikinę abu suvokė, kad tai, ar pasimatys ateityje, nėra akivaizdus faktas.

REALIAI TAI DYDIS ŽMOGUS, ŠALIES PATRIOTAS. GAILA KAD LIETUVOJE TOKIŲ VADOVŲ NETURĖJOM IR NETURIM. Telaimina Dievas ukrainiečių Tautą, mirtis putlerio okupantams
Modeliukas vaidmens užsimanė tik kares darbo juk reikia pasirodyti kloune nesu prieš ukraina bet daug užsivežete jie galejo kitur gyventi kol viskas pareis kam į Lt?
Putino ir Lukašenkos lavonai bus sudeginti ir dulkės vėjas išpūs. Laukia Hitlerio likimas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų