REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
5
Sporto klubas Vygintas Skaraitis/Fotobankas

Užgaulūs komentarai socialiniuose tinkluose vienam Kaune dirbančiam asmeniniam treneriui kainavo darbą. Įžeidžiančiai pakomentavęs vienos merginos kūną treneris turėjo atsisveikinti su darboviete, be to sporto klubas ketina kreiptis į teisininkus dėl reputacijos suteršimo.

5

Užgaulūs komentarai socialiniuose tinkluose vienam Kaune dirbančiam asmeniniam treneriui kainavo darbą. Įžeidžiančiai pakomentavęs vienos merginos kūną treneris turėjo atsisveikinti su darboviete, be to sporto klubas ketina kreiptis į teisininkus dėl reputacijos suteršimo.

REKLAMA

Socialiniuose tinkluose plinta Kauno „SportGates“ dirbančio trenerio žinutės vienai merginai. Matyti, kaip treneris įžeidžiais žodžiais komentuoja merginos kūną ir svaidosi įvairiais kaltinimais.

Gavo trenerio žinutę

Kaunietė Gintarė Krivickaitė socialiniuose tinkluose pasidalino įspėjimu kitoms merginoms. G. Krivickaitė prieš kurį laiką sulaukė „SportGates“ dirbančio asmeninio trenerio žinutės.

Treneris pirma pasiteiravo, kaip praėjo merginos savaitgalis, o vėliau ėmė komentuoti G. Krivickaitės kūną.

„Tokios didelės krūtys tik vaikus maitinti, o ne pažįstamiems vyrams graibyti“, – merginai parašė treneris.

REKLAMA
REKLAMA

G. Krivickaitei atrašius, kad jos kūnas nėra trenerio reikalas, vyras ėmė žerti kaltinimus paleistuvyste, vadinti merginą įžeidžiais žodžiais. Galiausiai kai G. Krivickaitė pasakė, kad trenerio žinutes paviešins, šis pasiūlė G. Krivickaitei patenkinti jį lytiškai.

REKLAMA

„Susilaukiau nemalonių ir visai netikėtų užgauliojimų iš vieno „SportGates“ trenerio. Tiesiog pakvietė į draugus ir pradėjo tyčiotis. Labai gaila, kad tokie neadekvatūs treneriai dirba su žmonėmis. Žinau, žmonių būna visokiausių, tačiau asmeninis treneris neturėtų taip elgtis. Gėda ir gaila. Merginos, būkit atidžios prieš renkantis trenerius“, – prie paviešintų žinučių rašo G. Krivickaitė.

Portalui tv3.lt G. Krivickaitė teigė, kad po įrašu, kuriuo pasidalino istorija, sulaukė ir kitų merginų liudijimų apie netinkamą „SportGates“ trenerio elgesį.

REKLAMA
REKLAMA

„Atsirado daugybė merginų, bent 20 skirtingų merginų pasisakė patyrusios tą patį. Tada dar labiau supykau. Realiai buvau prašoma jo draugų sekančią dieną ištrinti postus, bet nusprendžiau to nepadaryti. Per ilgai jis tyčiojasi iš moterų. Keletas jų teigė dar prieš 4–5 metus susidūrusios su jo grubiu bendravimu“, – tv3.lt sako G. Krivickaitė.

Merginos nuomone, trenerio elgesys yra nepagarbus.

„Esu tikrai labai pikta tiek dėl savęs, tiek dėl kitų nukentėjusių merginų. Vyrai negali taip elgtis, o ypač treneriai, kurie dirba su žmonėmis, su moterimis“, – komentuoja G. Krivickaitė.

Sutartį su treneriu nutraukė

Portalas tv3.lt susisiekė su „SportGates“ sporto klubu, kur treneris skelbiasi dirbantis. Sporto klubo atstovas Mindaugas Urbonas sako, kad su treneriu kolektyvas jau atsisveikino. Treneris sporto klube dirbo pagal nuomos sutartį, dirbti čia pradėjo balandžio gales. Sutartis su juo jau nutraukta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„SportGates“ sako rugpjūčio gale gavę klientų skundą dėl galimai netinkamo trenerio elgesio.

„Gintarei tą patį vakarą parašiau ir atsiprašiau, visą atsakomybę 100 proc. prisiimam, nes mes jį atrinkome ir leidome dirbti su mūsų klientais, bet tikrai net nenujautėme, kad jis taip pasišiukšlins“, – tv3.lt rašo M. Urbonas.

M. Urbonas sako girdėjęs, kad treneris ketina kreiptis į teisininkus dėl to, kad sutartis su juo buvo nutraukta apie tai nepranešus prieš 30 dienų. Tačiau sporto klubas sako to nebijantis ir planuojantis kreiptis į teisininkus kitu klausimu.

„Mes bandysime bendrauti su savo teisininkais dėl galimai padarytos žalos mūsų reputacijai, tą patį siūlau padaryti tiek Gintarei, tiek kitoms merginoms“, – sako M. Urbonas.

REKLAMA

Sporto klubas artimiausiu metu taip pat planuoja paviešinti atsiprašymą dėl susiklosčiusios situacijos.

„Visos „SportGates“ komandos vardu norime atsiprašyti už jau buvusio asmeninio trenerio elgesį. Tokie veiksmai visiškai prieštarauja mūsų etikos standartams ir vertybėms bei yra netoleruotini. Prisiimame atsakomybę ir savo ruožtu ateityje kiek įmanoma sieksime užtikrinti, kad tokia situacija nebepasikartotų.

Solidarizuodamiesi su LTOK (Lietuvos Tautinio Olimpinio Komiteto) skatinimu diegti prievartos, smurto ir priekabiavimo sporte prevencijos strategijas sporto įstaigose, inicijuosime „SportGates“ naujas darbo etikos taisykles bei apmokymus darbuotojams. Skatiname ir lankytojus nebijoti teikti skundus „SportGates“ administracijai“, – rašoma sporto klubo atsiprašyme.

REKLAMA

LTOK: priekabiavimas yra žmogaus teisių pažeidimas

LTOK yra pareiškę, kad priekabiavimas ir prievarta – tai žmogaus teisių pažeidimas, darantis žalą ir asmens, ir visos organizacijos gerovei. Sporte dėl to kenčia sportininkai ir kiti žmonės, o teisinę, finansinę ir moralinę atsakomybę tenka prisiimti sporto organizacijoms. Šios problemos nesvetimos nė vienai sporto šakai ir pasitaiko tarp paties įvairiausio meistriškumo sportininkų.

Vykdydamas savo vaidmenį užtikrinant sportininkų sveikatos stiprinimą ir apsaugą, TOK pripažįsta sportininkų teisę į saugią ir draugišką sporto aplinką. Visi su sportu susiję asmenys privalo prisidėti prie priekabiavimo ir prievartos apraiškų išaiškinimo, tai pat prevencijos ir orumo, pagarbos ir saugumo kultūros ugdymo sporte. Už saugumą pirmiausia atsako sporto organizacijos, todėl jos turėtų aktyviai siekti išaiškinti ir išgyvendinti minėtas apraiškas. Palanki sporto sistema, įgalinanti sportininkus, gali prisidėti prie priekabiavimo ir prievartos prevencijos ir sporte, ir už jo ribų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant visiems žinomos sporto naudos, jis taip pat gali daryti neigiamą įtaką sportininkų sveikatai, gerovei ir dorovei dėl priekabiavimo ir prievartos apraiškų.

Priekabiavimas ir prievarta dažnai yra piktnaudžiavimo galia rezultatas, jų priežastys gali būti įvairios – rasė, religija, odos spalva, pažiūros, etninė kilmė, fizinės savybės, lytis, lytinė orientacija, amžius, neįgalumas, socialinis ir ekonominis statusas, sportiniai gebėjimai. Tai gali būti vienas sporto aplinkoje ar internete įvykęs incidentas arba keletas incidentų. Priekabiavimas ir prievarta gali būti tyčiniai, atsitiktiniai ir priverstiniai.

Paprastai išskiriamos keturios priekabiavimo ir prievartos formos, pasireiškiančios atskirai arba sąveikoje. TOK taip apibrėžia minėtas smurtavimo formas:

REKLAMA
  • Psichologinė prievarta yra bet koks nepageidaujamas elgesys arba veiksmas, įskaitant judėjimo laisvės apribojimą, atskirtį, įžeidinėjimą, žeminimą, bauginimą ir infantilizavimą, galintis sumenkinti sportininko tapatumą, orumą ir savivertę.
  • Fizinė prievarta yra bet koks tyčinis nepageidaujamas veiksmas, pvz.: kumščiavimas, mušimas, spardymas, kandžiojimas arba deginimas, sukeliantis fizinę traumą arba sužalojimą. Fiziniu smurtavimu taip pat gali būti laikoma priverstinė arba netinkama fizinė veikla (pvz., amžiaus arba fizinių duomenų neatitinkantys treniruočių krūviai, treniravimasis susižeidus arba jaučiant skausmą), priverstinis alkoholio ir dopingo vartojimas.
  • Seksualinis priekabiavimas yra bet koks verbalinis arba fizinis seksualinio pobūdžio elgesys, kurio kitas asmuo nepageidauja arba kurį yra priverstas kęsti dėl jam daromo spaudimo ar manipuliavimo. Seksualinis priekabiavimas taip pat gali peraugti į seksualinę prievartą.
  • Nepaisymas šiuo atveju reiškia trenerio ar kito asmens, turinčio prižiūrėti sportininkus, nesugebėjimą užtikrinti sportininkui minimalų priežiūros lygį, taip sukeliant žalą, leidžiant kitiems sukelti žalą arba sukeliant neišvengiamą žalos pavojų.

Priekabiavimo ir prievartos pasitaiko visose sporto šakose ir tarp paties įvairiausio meistriškumo ir amžiaus sportininkų, tačiau didžiausia rizika kyla aukšto meistriškumo  sportininkams, taip pat turintiems negalią, vaikams, lesbietėms ir gėjams, biseksualiems ir transseksualiems (LGBT) sportininkams. Visų formų priekabiavimas ir prievarta glaudžiai susijęs su psichologine prievarta, o sportininkai gali ne tik tapti aukomis, bet ir smurtautojais.

REKLAMA

Priekabiavimas ir prievarta gali turėti rimtą neigiamą poveikį sportininkų fizinei, socialinei ir psichinei sveikatai. Dėl to gali suprastėti rezultatai arba net kilti mintis atsisakyti sporto. Taip pat priekabiavimas ir prievarta gali sukelti psichosomatinius susirgimus, nerimą, depresiją, svaiginimąsi, savęs žalojimą ir netgi pastūmėti į savižudybę. Priekabiavimo ir prievartos pasekmės gali išlikti ilgą laiką net ir po to, kai sportininkas meta sportą.

Aukštas pareigas užimančių asmenų pasyvus požiūris ir nesikišimas, neigimas ir (arba) tylėjimas didina psichologinę priekabiavimo ir prievartos daromą žalą. Liudininkų neveiklumas taip pat skatina aukas manyti, kad priekabiavimas ir prievarta yra teisiškai ir socialiai priimtini ir (arba) kad sporto dalyviai yra bejėgiai pasisakyti prieš tokį elgesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų