„Mes pirmieji tarp Europos Sąjungos (ES) parlamentų tai pareiškėme (...). Mes pripažįstame IRGC teroristine organizacija“, – penktadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo jis.
„Nuo vakar dienos mūsų Vidaus reikalų ministerija privalo sekti, ar mūsų sienos nekerta ir šios teroristinės organizacijos nariai“, – pridūrė jis.
Ketvirtadienį priimta rezoliucija Seimas konstatuoja, kad IRGC yra teroristinė organizacija, o jos veikla kelia grėsmę tarptautiniam saugumui ir stabilumui, ES kviečiama pasekti Jungtinių Valstijų ir Kanados pavyzdžiu bei įtraukti korpusą į Bendrijos sudaromą teroristų sąrašą.
IRGC – sukarintos pajėgos, įkurtos po 1979-ųjų revoliucijos, jos veikia nepriklausomai nuo Irano reguliariosios kariuomenės ir yra tiesiogiai pavaldžios aukščiausiajam lyderiui. Šalies viduje IRGC kontroliuoja Irano balistinių raketų programą ir turi didelę ekonominę įtaką.
„Seimas (...) ragina ES kartu su valstybėmis partnerėmis priimti naujus sankcijų Iranui paketus, įtraukiant į juos asmenis ir įmones, prisidedančias prie Irano balistinių raketų ir dronų programų kūrimo ir perdavimo Rusijai ir teroristinėms organizacijoms, taip pat taikant ribojamąsias priemones Irano aviacijos sektoriui“, – nurodoma rezoliucijoje.
Pasak parlamentaro Giedriaus Siurplio, Europos Parlamentas jau yra svarstęs šį klausimą, tačiau kol kas sprendimas nėra priimtas.
Visgi, teigė jis, tai tik laiko klausimas.
Priimtoje rezoliucijoje smerkiama auganti Irano karinė parama Rusijai jos kare prieš Ukrainą, įskaitant dronų, šaudmenų ir balistinių raketų tiekimą, naudojamą atakoms prieš Ukrainos infrastruktūrą bei civilius.
Joje kritikuojamas Irano ir Rusijos bendradarbiavimas su palestiniečių islamistų grupuote „Hamas“ bei jos sąjungininku judėjimu „Islamo džihadas“, Libano kovotojų grupuote „Hezbollah“, Palestinos „Islamo džihado“ ir Jemeno husių judėjimu, taip pat Irano šiemet dukart surengti tiesioginiai išpuoliai prieš Izraelį.
Rezoliucijoje Iranas ir Rusija smerkiami dėl „sistemingo trečiųjų šalių piliečių ėmimo įkaitais“, neteisėto laivų sulaikymo politiniais tikslais.
„(...) per 1979 metų revoliuciją nedemokratiniu būdu valdžią įgijusi dabartinė Irano Islamo Respublikos Vyriausybė jau daugiau kaip 40 metų sistemingai vykdo represijas, diskriminacinę politiką moterų atžvilgiu, pažeidžia savo piliečių, žmogaus teises, taip pat vykdė represijas prieš protestuotojus“, – rašoma joje.
„Čia yra fenomenali šalis, kuri sugeba beveik pusę visų pasaulyje įvykdomų mirties bausmių įvykdyti. Kaip matote, moterų teisės joje nieko nereiškia, matote, į ką pavirsta moterys Irane, todėl mes pasisakome ir apie vidinę situaciją šioje šalyje“, – sakė E. Zingeris.
Seimo rezoliuciją vieningai palaikė 60 parlamentarų.
Iranas šią savaitę į Izraelį paleido apie 200 raketų. Dauguma jų buvo perimtos.
Tai buvo antras kartas, kai Iranas tiesiogiai atakavo Izraelį – balandį surengta raketų ir dronų ataka buvo atsakas į mirtiną Izraelio oro smūgį Irano konsulatui Damaske.
Šiai valstybei Europos šalys įvedė sankcijų, kaltindamos Iraną balistinių raketų tiekimu Rusijai jos kare Ukrainoje. Teheranas tokius kaltinimus atmeta.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!