Norintys tai padaryti arba tie, kurie jau tuo užsiima, raginami ilgai nelaukti: galima gauti finansinę paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“. Rugpjūčio 1 d. prasidėjo antrasis paraiškų pagal šią priemonę teikimo etapas.
Kuo naudingos kokybės sistemos?
Ūkininkams ir ūkio subjektams, kurių produkcija žymima aukštą kokybę patvirtinančiais ženklais, ne tik lengviau konkuruoti rinkoje, bet ir paprasčiau atkreipti vartotojų dėmesį į savo gaminius. Bet to, šie gaminiai įgauna papildomą pridėtinę vertę.
„Ūkininkams, dalyvaujantiems kokybės sistemose, verta pasinaudoti parama, nes tai puiki galimybė kompensuoti dalį išlaidų, susijusių su kokybiškų ir išskirtinai ženklinamų produktų realizavimu rinkoje. Žiūrint kiek plačiau, šia parama skatinamas žemės ūkio produkcijos gamintojų konkurencingumas, vietinių rinkų plėtra, didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio ir maisto produktų, gaminamų atsižvelgiant į aplinkosaugos ir klimato kaitos problemas, gamyba“, – sako Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis.
Ekologiškų produktų kokybės sistema
Ekologinio žemės ūkio gamybos reikalavimus atitinkantys ir sertifikuoti ekologiški produktai žymimi ženklu „Ekologinis žemės ūkis“. Ši kokybės sistema gamybos procesuose apima geriausią aplinkosaugos praktiką, gamtos išteklių saugojimą. Gamybos procesuose pirmenybė teikiama produktams, kurie yra natūralūs arba pagaminti iš natūralių medžiagų bei laikantis gyvūnų gerovės.
ES pripažintų produktų kokybės sistema
Gaminiai, kurių pavadinimai Europos Sąjungos lygiu yra įregistruoti į Saugomų kilmės vietos nuorodų ir saugomų geografinių nuorodų arba Garantuotų tradicinių gaminių registre, yra žymimi specialiais saugomų nuorodų simboliais, kurie vartotoją informuoja apie šių gaminių išskirtinumą, specifines savybes, ypatingą kokybę, papildomą pridėtinę vertę, taip pat skatina eksporto plėtrą, nes suteikia pranašumo ES šalių rinkose. Dar vienas svarbus aspektas – teisinė apsauga. Ši kokybės sistema teisiškai apsaugo nuo gaminių pavadinimų kopijavimo, melagingų nuorodų į gaminių kilmę.
Pagal šią produktų kokybės sistemą gaminiai skirstomi į kelias skirtingas kategorijas: saugoma kilmės vietos nuoroda (SKVN) ar saugoma geografine nuoroda (SGN) ženklinami produktai, turintys ryšį su konkrečia geografine vietove, o garantuoto tradicinio gaminio nuoroda ženklinami (GTG) produktai, kurie yra pagaminami tradiciniu, ne mažiau kaip 30 metų iš kartos į kartą perduodamu, būdu ar tie, kuriems pagaminti naudojamos tradicinėmis tapusios žaliavos.
Nacionalinė žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistema
Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemą sertifikuoti produktai išsiskiria savo kokybe, kuri pranoksta ES ir nacionalinių teisės aktų nustatytus saugos, gyvūnų ir augalų, sveikatos, aplinkosaugos reikalavimus. Be to, šiems produktams taikomi žemės ūkio ministro patvirtintose specifikacijose nustatyti natūralumo, maistingumo, aplinkos tausojimo ir kiti įprastinius rodiklius pranokstantys reikalavimai. Šiuo metu yra patvirtinta iš viso 10 specifikacijų pagal šias atskiras produktų grupes: bičių produktai ir jų mišiniai; grūdų, jų perdirbtų produktų, duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepiniai; kombinuotieji pašarai; mėsa ir jos gaminiai; paukštienos gaminiai; pienas ir jo gaminiai; švieži vaisiai, uogos ir daržovės, taip pat jų perdirbti produktai; dedeklių vištų kiaušiniai; cukrinės konditerijos ir šokolado gaminiai; gira.
Prekybos vietose minėtus reikalavimus atitinkančius ir sertifikuotus produktus galima atpažinti pagal specialų ženklą „Kokybė“.
Kas gali gauti paramą
Finansinė parama pagal KPP priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ teikiama teisės aktų nustatyta tvarka žemės ūkio valdą įregistravusiems aktyviems žemės ūkio veiklos subjektams, auginantiems ir (arba) gaminantiems bei teikiantiems rinkai kokybiškus žemės ūkio ir maisto produktus pagal bent vieną iš anksčiau išvardintų trijų kokybės sistemų.
Parama gali būti teikiama iki 5 metų. Jos dydis priklauso nuo to, kurioje kokybės sistemoje žemės ūkio subjektas vykdo veiklą. Ekologiškų produktų kokybės sistemos dalyviai gali tikėtis iki 2 998 Eur, ES pripažintų produktų kokybės sistemos dalyviai – iki 2 776 Eur, o nacionalinės žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos dalyviai – iki 2 895 Eur paramos per vienerius metus.
Gauta parama gali būti skirta išlaidoms, atsirandančioms dėl dalyvavimo kokybės sistemose, kompensuoti. Pavyzdžiui, kompensuoti kokybiškų žemės ūkio ir maisto produktų sertifikavimo ir kontrolės, produktų etikečių, pakuotės dizaino sukūrimo ir įsigijimo, informacinės medžiagos apie tiekiamų rinkai produktų ypatybes maketavimo ir spausdinimo išlaidas, taip pat galima padengti metinius įnašus už dalyvavimą remiamoje kokybės sistemoje.
Paraiškas ūkininkai kviečiami teikti iki šių metų spalio 31 d.
Daugiau informacijos apie KPP priemones galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lt, www.nma.lt).