Partijos nariai ketina pasitikti į darbą atvykstančius Seimo narius su protesto plakatais, ragindami balsuoti prieš Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siūloma panaikinti baudžiamąją atsakomybę už valstybės tarnautojų piktnaudžiavimu padarytą neturtinę žalą.
Pasak žaliųjų, tokie įstatymo pakeitimai reikštų sisteminį žingsnį link nebaudžiamumo valstybės tarnyboje ir reikšmingai susilpnintų tiek žmogaus teisių apsaugą, tiek visuomenės pasitikėjimą demokratinės valstybės institucijomis.
„Pagal naująją redakciją, valstybės tarnautojai, pareigūnai ar politikai galėtų būti baudžiami tik tada, jei jų veiksmai sukėlė didelę turtinę žalą. Tai reiškia, kad moralinė, reputacinė ar institucinė žala – tokia kaip žmogaus orumo pažeminimas, valstybės autoriteto menkinimas ar viešojo pasitikėjimo praradimas – taptų teisiškai nereikšminga“, – pranešime spaudai teigė Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė.
Anot jos, šiomis pataisomis būtų suduotas smūgis ne tik baudžiamosios atsakomybės taikymui, bet ir konstitucinei tarnybos valstybei sampratai.
BNS rašė, kad Seimas po svarstymo yra pritaręs Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis norima panaikinti baudžiamąją atsakomybę už valstybei padarytą neturtinę žalą.
Socialdemokratai siekia, kad šios pataisos parlamente būtų priimtos skubos tvarka pirmadienį.
Pagal socialdemokratų ir „aušriečių“ daugiausia palaikomą projektą už piktnaudžiavimą ir pareigų neatlikimą, įgaliojimų viršijimą būtų baudžiami tie valstybės tarnautojai, dėl kurių veiklos valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo patyrė didelę turtinę žalą. Jiems grėstų bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki penkerių metų. Už labai didelės žalos padarymą grėstų iki septynerių metų nelaisvės.
Dabar galiojančiame Baudžiamajame kodekse kalbama apie didelę žalą, nenurodant, ar ji turtinė, ar neturtinė. Dėl to nėra nustatyta, kokia žala laikoma didele, vertinant ją eurais.
Visose „čekiukų“ bylose politikai, tarp kurių yra ir daug socialdemokratų, kaltinami ne tik turtinės žalos padarymu savivaldybei – ji dažniausiai siekia kelis tūkstančius eurų, bet ir didelės neturtinės žalos padarymu valstybei, nes buvo pakirstas pasitikėjimas valstybės institucija.
Siūlydami panaikinti atsakomybę už neturtinę žalą, projekto rengėjai taip pat pateikė pataisą, kokio dydžio turtinė žala būtų didelė ir labai didelė.
Pagal projektą didele turtine žala būtų laikoma ta, kurios dydis viršija 400 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) dydžio sumą, bet neviršija 900 MGL dydžio sumos. Šiuo metu tai būtų nuo 20 tūkst. eurų iki 45 tūkst. eurų. Labai didelė turtinė žala prasidėtų nuo 900 MGL dydžio sumos.
Pataisas kritikuoja ne tik opozicija, Seimo demokratai, bet ir Generalinė prokuratūra, Specialiųjų tyrimų tarnyba. Jų teigimu, panaikinus atsakomybę už valstybei padarytą neturtinę žalą, dalis ikiteisminių tyrimų žlugs, jau nuteisti asmenys galės prašyti panaikinti bausmes.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Net brudai ruskiai neturi tokio istatymo, kad galėtu oficialiai vogti iki 20 000 pinigų.
Reiškasi, kad galima tokią kuklią sumą isisavinti ir tau nieko.
Tačiau tai atriša rankas ne tik valdininkams bet ir visiems be išimtis aferistams.
Tačiau ir manau, kad šie brudai gali pakeisti ir pilietybės istatymą, o tai reiškia, kad bus išskaidyta pilietybė į Bajorai ir baudžiauninkai. Bajorai padluckai, nemuno dešros, paskverniai bei karbauskiniai galės savintis valstybės pinigus o baudžiauninkai niu niu niu kalėjiman už Maximos maišelį.
Va taip ir gyvenam, ane.