Aplinkos ministerija rengia įstatymo pataisas, pagal kurias padangų platintojai be papildomo užmokesčio privalės priimti naudotas padangas.
Kalbinti automobilių vairuotojai visi kaip vienas tvirtina padėvėtų padangų bet kur neišmetantys. Tačiau automobilių serviso darbuotojai sako, kad noriai padangas palieka tik klientai, kuriems taikomos nuolaidos, o kiti vairuotojai paslaugomis už kurias reikia mokėti - naudojasi retai.
„Kai atveža padangas ir sužino, kad tai kainuos jau nebe 2 litai, o 7 litai, tai įprastai atsisako“, – teigė bendrovės „Melga“ direktorius prekybai Andrius Čabanas.
Padangas paliekant autoservisuose tenka už vieną sumokėti nuo 2 iki 15 litų, tačiau prie Gariūnų automobilių pardavimo centro kalbinti vyriškiai sako randantys, kur senas padangas palikti nemokamai.
„Palikau ten, kur montavo. Pažįstamas priėmė nemokamai“, – sakė vienas jų.
„Dėjom į specialų sąvartyną, kur jas vėliau vėl išveža. Priėmė nemokamai“, – teigė kitas.
Padangos – specifinė atlieka, jos negalima išvežti į buitInių atliekų sąvartynus. Šiuo metu 28 savivaldybėse veikia 40 stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelių, kai kurios iš jų padangas iš gyventojų priima nemokamai.
„Vilniaus gyventojams yra suteikiama teisė nemokamai pristatyti iki 5 padangų per pusę metų laikotarpį, pateikus asmens duomenis. Įmonės turi susimokėti apie 350 litų už 1 toną“, – kalbėjo bendrovės „Ecoservice“ vadybininkas Andrius Pocius.
Kur galima palikti susidėvėjusias padangas, galima susižinoti savivaldybėse. Kasmet, pasak atliekų aikštelės atstovo, padangų atvežama vis daugiau, tačiau sužinoję, kad nemokamai priimamas tik ribotas kiekis, kai kurie vairuotojai tiesiog apsisuka ir išvažiuoja.
„Mes esam ne vieną atvejį turėję, kada žmogus atvažiavęs iš kokio autoserviso, sukaupęs 10 padangų, sako: „Nepriimat, tai mes išvešim į pamiškę“, – pasakojo A. Pocius.
Aplinkos ministerijos duomenimis, per metus Lietuvoje sudėvima apie 14–16 tūkst. tonų padangų, o utilizavimo įmonėse jų perdirbama vos 10 procentų. Akivaizdu, kad likusios „puošia“ pakeles ir miškus.
Aplinkos ministerija numačiusi ateityje keisti padangų surinkimo tvarką. Jau baigiamas rengti įstatymo projektas, pagal kurį padangų platintojai, nereikalaudami papildomai sumokėti, privalės priimti nebereikalingas padangas.
Be to, ketinama nustatyti prievolę padangų gamintojams ir importuotojams kompensuoti padangų pardavėjų išlaidas, kurias jie patirs surinkdami, saugodami ir veždami padangas jų tvarkytojui.
Lina Laurinaitytė
LTV „Šiandien“