REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos teisės institutas (STI) paskelbė 10 punktų pandemijos valdymo planą, kuriame surašė tik „neabejotinai būtinas priemones“. STI nario, farmakologo Rimo Jankūno teigimu, tokio plano reikia, „kas daroma dabar, daroma netinkamai“. Pamačiusi šį punktų planą aštriai sureagavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Seimo Sveikatos komiteto narė Jurgita Sejonienė, pro akis nepraleido ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Sveikatos teisės institutas (STI) paskelbė 10 punktų pandemijos valdymo planą, kuriame surašė tik „neabejotinai būtinas priemones“. STI nario, farmakologo Rimo Jankūno teigimu, tokio plano reikia, „kas daroma dabar, daroma netinkamai“. Pamačiusi šį punktų planą aštriai sureagavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Seimo Sveikatos komiteto narė Jurgita Sejonienė, pro akis nepraleido ir premjerė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA

Kaip nurodo STI, šių pandemijos valdymo plano punktų esmė: „Pradėti nuo balto lapo, paliekant neabejotinai būtinas priemones“.

Sveikatos Teisės instituto narys, farmakologas dr. Rimas Jankūnas, nurodė, kad 10 punktų plane yra įrašyta „dešimt dalykų, dėl kurių STI nekvestionuoja“.

„Iš principo mes kvestionuojama absoliučiai viską, išskyrus tuos dešimt punktų, kurie ir Vyriausybei aiškūs. <...> Tolimesni punktai galėtų atsirasti diskusijoje su manančiais kitaip ir išanalizavus duomenis, kuriuos norėtume gauti. Sąrašas galėtų plėstis, bet tik po diskusijų, ginčų“, –  naujienų portalui tv3.lt sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Sukritavo punktų sąrašą

Į šiuos pasiūlymus sureagavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narė, Seimo Sveikatos  reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė.

REKLAMA

Savo feisbuko paskyroje ji rašė: „Va čia tai yra „lygis“. Negaliu atsistebėti“.

Prie kritikuojančių STI prisidėjo premjerė Ingrida Šimonytė ir duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius.

„Už visa, kas gera, prieš visa, kas bloga. Racionalios vakcinacijos klausimu galbūt reikės imtis tokio vadybinio sprendimo, paprašyti su paštininkais ir slaugytojais prasivaikščioti iki senolių ir perkalbėti vaikų apšviestuosius. Visgi, žmonės iš instituto. Gal patikės labiau, nei medikais“, – po J. Sejonienės įrašu STI pasiūlymus sukritikavo premjerė.

REKLAMA
REKLAMA

„Puikūs pasiūlymai. Raskite 10 skirtumų nuo to, ką dabar daro LRV“, – pašiepiančiai komentavo ir V. Zemlys-Balevičius.

Jankūnas: „Taikomos priemonės teikia daugiau žalos negu naudos“

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su vienu iš STI narių R. Jankūnu ir paprašė pakomentuoti planą.

Jo teigimu, sąrašas reikalingas, nes tai,„kas daroma dabar (norint suvaldyti pandemiją – aut. past.), daroma netinkamai ir tą rodo Europos ligų kontrolės centro duomenys, pagal kuriuos Lietuva yra pati blogiausia Europos Sąjungoje“.

„Vadinasi, mes tvarkomės labai blogai ir mūsų instituto nuomone, taikomos priemonės teikia daugiau žalos negu naudos, jos labiau kenkia Lietuvos gyventojams nei pačiam virusui – dėl to jas reikia peržiūrėti iš esmės ir jas keisti“, – nurodė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabartinės priemonės, anot jo, taip pat trukdo ugdyti žmonių sąmoningumą, nes „žmonėms nesakoma tiesa iki galo, bandoma pasukti kaip patogiau“.

 „Vaikšto ir tokia žinutė: nesiskiepiję negaus ligos išmokų. Tai gali paskatinti juos kaip tik eiti į darbą. Jeigu mes norime juos sulaikyti namuose, reiktų padaryti du dalykus: tuos žmones, kurie turi simptomų, ištestuoti tuoj pat“, – teigė jis.

Kalbėdamas apie žmonių paskatinimą, jis nurodė, kad tam, jog pajutę simptomus žmonės patys norėtų sėdėti namuose, reikia „paprašyti, pasakyti, paraginti, termometrus įrengti“ ar kitais būdais juos skatinti.

„Pajutai simptomus – sėdi namie. Ir jei pasidaro testą bei jo rezultatas teigiamas – ligos išmoka turėtų būti 100 proc. be jokių diskusijų, kad neliktų jokios paskatas susirgus eiti į darbą“ , – teigė R. Jankūnas.

REKLAMA

Sejonienė: „Tai yra nesąmonė“

Anot J. Sejonienės, STI pateikti pandemijos valdymo punktai yra labai manipuliatyvūs, nes dauguma jų yra pagrindinės infekcijų kontrolės taisyklės, kurios nebuvo neigiamos nei vienoje pasaulio šalyje.

„Tose žinutėse, kurias komunikuoja PSO ir visos kitos tarptautinės ligų prevencijos ir kontrolės organizacijose, jose ir pateikti pagrindiniai principai. Siūlymų konkrečių, ką reikėtų daryti Vyriausybei šiuo metu, pavyzdžiui, paskiepyti daugiau vyresnio amžiaus žmonių ar ką daryti, kad gyventojai labiau pasitikėtų Vyriausybe, rekomendacijomis, nieko nėra. Aš tai vertinu arba kaip labai profanišką arba kaip labai manipuliatyvų būdą“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Punktas „Tinkami vadybiniai sprendimai ligoninėse racionaliai naudojant lėšas ir papildomai įsteigiant lovų“, jos teigimu, yra nesuvokiamas.

„Neabejoju, kad bet kuriam žmogui, kuris teikia sveikatos priežiūros paslaugas ar organizuoja pandemijos suvaldymo priemones, tai būtų nesuvokiama. Tokia žinute sakoma: sirkite, teireikia daugiau lovų. Tai yra nesąmonė, tai yra neetiška, negarbinga žmonių atžvilgiu. Tai ką, jie daro dar labiau supriešina visuomenę, nors patys teigia, jog supriešinimo reikia mažiau. <...> Nesuprantu, kuo jie labiau ekspertai negu kiti žmonės?“, – klausė J. Sejonienė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį ir į STI komunikaciją socialiniuose tinkluose: „Esu pati patyrusi ir sarkazmą ir atviras patyčias. <…> Jie patys turi arba politinių siekių, arba juos išnaudoja politinėms ambicijoms“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Širinskienė: dabartinės priemonės lėmė „apgailėtiną situaciją“

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narė Agnė Širinskienė sutinka su STI teiginiais ir taip pat kaip R. Jankūnas, sako, kad dabartinė pandemijos valdymo strategija yra neefektyvi.

Pasak politikės, sprendžiant pandemijos klausimus yra pamirštos Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijos, kurias, jos teigimu iš esmės ir primena institutas.

„Tai, kas buvo padaryta su galimybių pasais, kur žmonės galėjo bendrauti be kaukių, kada mokyklose testuojami tik vaikai, kurie nevakcinuoti, tarsi vakcinuoti negali būti nešiotojais, tai visos šios priemonės, mano manymu, lėmė tą apgailėtiną situaciją, kurioje dabar esame. <…> Akivaizdu, kad tos priemonės davė priešingą rezultatą nei tikėtasi“, – teigė ji.

REKLAMA

Kritikuoja Vyriausybę, bet su visais STI punktais sutikti negali

Ne su visais STI nurodytais punktais sutinka A. Širinskienė. Jos teigimu, iš to, ką kalba Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), kaukės uždarose patalpose tikrai niekada nepamaišo.

„Juolab, sunku vertinti į patalpą įėjusi, ar gera ventiliacija, ar ne. Dažnai viename kabinete ji gali būti vienokia, o koridoriuje – kitokia. Yra elementarūs higienos reikalavimai, kurie buvo pamiršti. Tą patį matome ir Seime, kai atsiranda reguliavimais, kai posėdžio metu tu turi būti su kauke, bet išėjęs į koridorių tu gali kaukės nedėvėti “, – teigė A. Širinskienė.

STI taip pat nurodė, kad priėmus tinkamus vadybinius sprendimus ligoninėse racionaliai naudojant lėšas, reiktų įsigyti papildomų lovų.

REKLAMA

Politikė A. Širinskienė sakė, kad reikia plačiau vertinti visus srautus, „ar tikrai mums tų lovų trūksta“: „Įvertinus regiono ligonines, matome, kad kol kas turbūt mes tokio stygiaus neturime“, – pabrėžė ji.

Kalba, kad kaukės tapo ne saugos, o paklusnumo priemone

Trečiadienį Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys užsiminė apie galimybę vietomis įvesti privalomą kaukių nešiojimą bei riboti didelius renginius uždarose erdvėse.

„Galbūt kino teatruose ne rekomenduoti, o sakyti, kad kaukės yra privalomos. Galbūt renginiams nuo tam tikro žmonių skaičiaus įvesti kažkokius papildomus srautų, vietų užpildymo skaičius“, – kalbėjo A. Dulkys. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aukščiau minėtame sąraše nurodyta, kad STI nurodo, kad kaukės tinkamos „tik tais atvejais, kai ankštose patalpose susiburia daug žmonių, ypač jei prasta ventiliacija“. Todėl, R. Jankūno teigimu, reikalavimas dėvėti kaukes nesant žmonių susibūrimui, pavyzdžiui, pustuštėje parduotuvėje, žmonėms gali atrodyti nerimtai.

„Tokio išsityčiojimo iš medicininių kaukių, koks vyksta dabar, dar niekada nėra buvę. Kai kaukė, kuri skirta vienam kartui – kelioms valandoms, yra nešiojama visą dieną, savaitę, mėnesiais. Kaukė tapo ne apsaugos nuo viruso priemone, bet paklusnumo priemone. <…> Mes manome, kad jas reikia rekomenduoti aiškiai nustatytais atvejais“, – nurodė jis.

REKLAMA

Pasak STI nario, labai svarbu kalbėti ir apie ventiliaciją, dėl kurios Vyriausybė, esą valstybės mastu nieko nepadarė.

„Kol nebuvo mūsų instituto, aš sausį jau sakiau: tegul atsidaro kas nori ir kada nori, bet sąlyga turi būti – ventiliacijos atsidarymai. Žinoma, tai yra brangu, bet tai yra daug pigiau nei sustabdyti ekonomiką.

Mes dabar ištaškome pinigus besimptomių testavimui, o tai, kas duotų ilgalaikę naudą, to mes nedarome. Testuojant besimtomius, neleistinai ilgai eilėje laukia turintys simptomų, kuriuos būtina testuoti tuoj pat. Ventiliacija vienodai veiktų prieš bet kokią COVID atmainą, gripo atmainą“, – teigė R. Jankūnas.

Anksčiau publikuotame straipsnyje naujienų portalas tv3.lt kalbino sveikatos priežiūros specialistus, kurie pateikė apie savo vertinimą apie STI idėjas ir viešai paskelbtą deklaraciją. Juos galite skaityti straipsnyje:  Įvertino naujos ekspertų grupės idėjas: abejonių kelia ir pavadinimas, ir idėjos, ir kompetencijos.

Kažin kuri labiau didybe apdovanota Sejonienė ar Šimonytė?
O R.Jankūno verta paklausyti. Gaila kad šitoms vištoms rūpi mėgautis valdžia
Tie žmonės iš STI labiau ekspertai, jie su keletą kartų geresniais išsilavinimais, gausesne patirtimi, nei tos žiurkės šimonko bukalaurinis vaikų darželis. Apie tą žąsiną balevičių išvis patylėsiu, susidaro įspūdis l, kad jis išvis nesuvokia, ką kalba kartais
Mūsų vyriausybė visai be smegenų,bet už tai arogancijos nors vežimu vežk. Nieko nenori klausyti,nors patarimai geri.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų