Medžių kirtimu ir miškų naikinimu susirūpinęs Andrius pastebėjo, kad Birštono centriniame miško parke, šalia riedlenčių parko, yra pažymėti jauni medžiai. Vyrą suglumino, kodėl iš pažiūros sveiki ir jauni medžiai bus nukirsti.
„Labai daug medžių pažymėta kirsti, kurie yra sveiki, 30–40 cm skersmens. <...> Ten pažymėtos, aišku, ir nudžiūvusios pušys. Bet yra ir labai daug sveikų medžių pažymėta. Yra ir mažesnių – 10 cm, bet yra ir labai sveikų medžių. Baisu, kad nieko neliks iš miško, jeigu taip pjaus jį“, – dvejonėmis dalinosi Andrius.
Naikins piktžolėmis apžėlusius medžius
Birštono miesto kraštovaizdžio architektė Audronė Daubarienė paaiškino priežastis, kodėl centriniame pušyne bus kertami medžiai. Anot jos, dalis parko medžių yra užteršti piktžolėmis, kurias jie turi išnaikinti.
„Parkas yra užterštas vėlyvąja ieva. Ji yra įtraukta į nepageidaujamų augalų sąrašą. Tai yra kaip ir baltažiedė robinija, uosialapis klevas – visus juos valdytojai privalo pagal įstatymą naikinti“, – teigė A. Daubarienė.
Visgi, kirtimai bus pradėti, kai miškų tarnyba patvirtins reikiamus dokumentus ir išduos leidimą kirsti.
Iš viso Birštono centriniame miesto parke planuojama nukirsti 112 medžių. Iš visų jų pusė kertamų medžių bus sausos pušys, invaziniai medžiai ar vėlyvąją ieva pažeisti medžiai sudarys 11,6 proc. kertamų medžių, paprastieji klevai – 22,3 proc. ir kiti neperspektyvūs medeliai – 27,7 proc.
A. Daubarienė pridūrė, kad pušynas jau kelis dešimtmečius yra užterštas šakninės pinties, kuri kenkia parke augantiems spygliuočiams.
Bus kertami sveiki klevai
Taip pat bus kertami klevai – jie, pasak kraštovaizdžio architektės, kenkia pušims.
„Klevai, kurie yra numatyti kirsti, auga vos ne iš tos pačios vietos, iš kurios išaugus pušis. Įsivaizduokite, jei savo kabinete darbdavys dviem žmonėms liepia dirbti sėdint ant vienos kėdės prie vieno stalo. Čia lygiai tas pats. Klevas praktiškai auga iš šaknų pušiai, tokiu atveju reikia priimti sprendimą“, – pasakojo A. Daubarienė.
Ekspertė pridūrė, kad norint išsaugoti pušyną reikia imtis priemonių:
„Pušys yra 110 metų senumo. Jei siekiamybė yra išlaikyti pušyną, reikia taikyti tam tikras ūkines priemones. Jei paliksime parką, kad jame augtų bet kaip, tai po 20 metų pušyno visai nebeturėsime.“
Planuojama, kad vidutiniškai viename parko hektare bus nukirsti apie 5 medžiai.
Kol kas centriniame kurorto pušyne medžiai pažymėti žaliu tašku – tai reiškia, kad jie yra stebimi ir įtraukti į kirtimo planus. Jau paruoši kirsti medžiai būna žymimi oranžinės arba raudonos spalvos kryžiumi.
Miesto kraštovaizdžio architektė patikino, kad medžiai centriniame Birštono parke bus atsodinti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!