REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tirianti Seimo komisija pirmadienį planuoja baigti rašyti išvadas ir jas tvirtinti.

Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tirianti Seimo komisija pirmadienį planuoja baigti rašyti išvadas ir jas tvirtinti.

REKLAMA

„Darysime viską, kad maksimaliai viešai, aiškiai pateiktume tiek išvadą, tiek ją pagrindžiančius įrodymus“, – BNS sakė laikinosios tyrimo komisijos pirmininkas demokratas Vytautas Bakas.

Anot jo, tyrimo išvados bus viešos, tik dalis dokumentų, liudijimų, kuriais jos remsis, gali būti įslaptintos.

„Norime, kad kuo daugiau visuomenė žinotų apie tiriamas aplinkybes, išvados bus viešos, tik su tam tikrais priedais, informacija, kuri nebus išslaptinta, galės susipažinti Seimo nariai, taip pat gali būti konfidenciali informacija, susijusi su asmenų duomenimis, likti neatspindėta išvadoje, bet žiniasklaida, paprašiusi galės juos gauti“, – tvirtino V. Bakas.

Darbą komisija baigs nesulaukusi prezidento Gitano Nausėdos atsakymų.

Kaip BNS sakė prezidento atstovas spaudai Ridas Jasiulionis, šalies vadovas nusprendė „negaišinti parlamentarų papildomų darbu“, kadangi komisijos vadovas Vytautas Bakas jau skelbė turintis „atsakymus į pagrindinius klausimus“.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu V. Bakas teigė, kad tai turėtų būti vertinama kaip įstatymų pažeidimas. 

„Prezidento atsakymai svarbūs ta prasme, kad jis paaiškintų kai kurias aplinkybes, kurias tiria, nustatė komisija ir kurios gali kelti tam tikrų rizikų nacionalinio saugumo požiūriu apie tuometinio kandidato aplinką, apie patarėjų skyrimo istorijas, kaip tie sąrašai pateko į VSD ir kt.“, – sakė tyrimo komisijos pirmininkas.

REKLAMA

Kvietimą liudyti prezidentui komisija išsiuntė vasario 15 dieną, o nepavykus suderinti liudijimo žodžiu, kovo 4 dieną išsiuntė 70 klausimų raštu.

Seimo pavedimu laikinoji komisija aiškinosi buvusio VSD darbuotojo T. Gailiaus informaciją dėl departamento vadovų veiksmų tikrinant prieš penkerius metus į prezidentus kandidatavusio G. Nausėdos aplinką.

Parlamentarai taip pat tyrė galimą neteisėtą finansinę paramą per 2019 metų prezidento rinkimų kampaniją, galimą pranešėjo teisių pažeidimą, galbūt neteisėtą įtaką įvedant sankcijas Baltarusijai.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais klausimais apklausti esami ir buvę prokuratūros, Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovus, VSD, Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovai, pareigūnai, kiti asmenys.

Dalis liudytojų pateikė įslaptintos informacijos, todėl V. Bakas kreipėsi į VSD, kad būtų išslaptinti VSD direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio uždaruose posėdžiuose duoti parodymai.

VSD pranešėjas T. Gailius komisijai sakė įtaręs, kad jo vadovai galėjo padaryti drausminį pažeidimą ar net nusikaltimą, kai pavedė tikrinti tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinką ir galimai perdavė patikrinimo rezultatus tretiesiems asmenims, neturintiems teisės dirbti su įslaptinta informacija. Todėl T. Gailius teigė ir kreipęsis į politikus bei tapęs pranešėju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žvalgybos atstovai sakė tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas teigė, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o VSD direktoriaus pavaduotojas R. Bridikis jam patvirtino, kad sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

2023 metų pradžioje išleistoje knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“, kurios dalis turinio yra paremta T. Gailiaus pasakojimais, keliami klausimai ir dėl G. Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo skaidrumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų