• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas portalui „Balsas.lt“ teigia, jog organizuojant rinkimus nuo 1992-ųjų metų padaryta didelė pažanga. Pasak jo, radikaliai skiriasi ir pažeidimų pobūdis, ir problemos, su kuriomis susiduria VRK.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Z. Vaigausko, visiškai kitoks yra rinkimų komisijose dirbančių asmenų lygis. „Jei 1992-aisiais ar 1996-aisiais metais būdavo ir rinkimų komisijų pirmininkai pagaunami už rankos metantys biuletenius į urnas, tai dabar tokie dalykai net neįsivaizduojami. Jei ir turime kartais savo žmonėms kokių priekaištų, tai didžiausia bėda būna nepakankamas kruopštumas skaičiuojant reitinguojančius to ar kito sąrašo balsus,“ – tvirtino VRK vadovas.

REKLAMA

Z. Vaigauskas primena, jog prieš dešimtmetį tiesiog neegzistavo rinkiminių finansų ir agitacijos pobūdžio kontrolė. „Ataskaitose kai kas rašydavo neretai nulius, darydavo, ką norėdavo. Tas pats ir su agitacijos priemonėmis. Už butelį degtinės leisdavo bet kokios parduotuvės vitriną panaudoti plakatams. Juos išvis klijavo ir ant tvorų, ir kur kam patiko. Ligi šiol prisimenu, kaip teko aršiai ginčytis su vienu meru. Žmogus niekaip negalėjo suprasti, kad negalima savo darbo kabineto lango paversti partijos vitrina“, - pasakojo pirmininkas. Anot jo, dabar tokia diskusija išvis nėra įmanoma.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmininkas teigia prisimenąs, kaip ministrai varydavo savo ministerijos darbuotojus agituoti rinkėjų, į apylinkes žmones nevengta vežti organizuotai, pirkti balsus.

Rinkėjų papirkinėjimas dovanėlėmis, ypač paplitęs 2000-aisiais ir 2004-aisiais metais, Z. Vaigausko tvirtinimu, jau suerzino ir pačius politikus, tad dabar tai laikoma pažeidimu, o anuomet buvo norma. Pasak pirmininko, nei viena partija prieš dešimtmetį nemanė, kad vaišinti rinkėjus alumi ar pamaloninti tušinukais yra kažkas nenormalaus. Įžūlus balsų pirkimas, jei tikėsime pirmininku, irgi esąs praeitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Z. Vaigauskas pažymėjo, jog pasikeitė ir pats pažeidimų pobūdis, tad komisijai tenka spręsti visai kitokius galvosūkius. „Prieš dešimt metų neturėjau supratimo - kas ta paslėpta reklama ir kaip ji atrodo. Dabar surasti tokią tapo vienu iš pagrindinių mūsų uždavinių“, - sako VRK vadovas.

REKLAMA

Visgi, kaip pripažįsta Z. Vaigauskas, pažeidimų jau neišvengta ir šiemet, nors oficiali rinkimų kova prasidės tik rugsėjo mėn. 12 d. – likus mėnesiui iki rinkimų. „Dabar nagrinėjame keletą atvejų, kurių dar nenorėčiau įvardinti. Kalbant apie vadinamąją bausmę Darbo partijai, apie kurią pranešė žiniasklaida, tai nesakyčiau, kad labai ten nubaudėme. Tai, kad pasisakėme dėl jų veiklos - organizuojant rinkėjams koncertus - tebuvo daugiau prevencinio pobūdžio žingsnis ir signalas kitiems. Partija jau ir pati buvo nustojusi tą daryti, bet mes VRK tiesiog nenorėjome, kad šis procesas įsivažiuotų ir prasidėtų nesveikos lenktynės vežiojant rinkėjams estrados žvaigždes.

REKLAMA

Pirmininkas nesutiko su portalo „Balsas.lt“ pastebėjimu, kad procedūrinė pažanga nelabai į gerąją pusę pakeitė pačią išrinktųjų sudėtį. Anot jo, Seimo nariai net labai skiriasi. Z. Vaigauskas teigia, jog 1996-aisiais metais parlamentarai net nenorėję girdėti apie savo darbo vietų kompiuterizavimą ir elektronikos tiesiog privengę, o dabar darbas su kompiuteriu esąs parlamentarų kasdienybė.

„Balsas.lt“ primena, kad artėjant rinkimams Seimas priėmė daug ginčų ir prieštaringų vertinimų sukėlusias įstatymų pataisas, kuriomis iš dalies apribojo politinę reklamą, uždrausdamas politikams transliuoti agitacinius klipus televizijos bei radijo eteryje, sugriežtino atsakomybę už rinkėjų papirkinėjimą. Taip pat, ne visai aiškiais motyvais, uždrausta organizuoti televizijos ir radijo debatus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų