Vilniaus Platiniškių naujakuriai teisme siekia, kad būtų panaikinti savivaldybės sprendimai šioje vietoje įkurti Verbų etnokultūrinį draustinį.
Vilniaus apygardos administracinis teismas trečiadienį pranešė priėmęs nutartį sujungti į vieną bylą dvi administracines bylas pagal Vilniaus Platiniškių naujakurių asociacijos skundą bei tos pačios asociacijos 21 nario skundą Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl įpareigojimo atlikti veiksmus.
Platiniškių naujakurių asociacija ir jos nariai prašo teismo įpareigoti Vilniaus savivaldybės administraciją Vilniaus miesto Bendrajame plane iki 2015 metų nurodytus sklypus priskirti mažo užstatymo intensyvumo gyvenamosioms teritorijoms, numatomo kurti Verbų draustinio ribas pakoreguoti taip, kad skunde nurodyti sklypai nepatektų į jo teritoriją.
Sprendimą miesto pakraštyje įkurti Verbų draustinį savivaldybės atstovai žiniasklaidoje motyvavo tuo, jog būtina išsaugoti toje teritorijoje kažkada puoselėtas verbų pynimo tradicijas. Tačiau asociacijos nariai ir žiniasklaida už Pilaitės esančioje Platiniškių gyvenvietėje teigia suradusi tik vieną verbų pynėją, kuri prisipažino žoles verboms sėjanti ir auginanti pati.
Platiniškių naujakurių asociacijos pirmininkas Rolandas Beniulis žurnalistams yra sakęs, kad žmonėms įsigijus žemę, vėliau valdžia sugalvojo, kad joje auga žolės ir kadagiai, iš kurių kažkada kažkas pindavo verbas.
"Žolelių valdžiai pakanka, kad 200 hektarų teritorijoje uždraustų savininkams pakeisti žemės paskirtį ir pasistatyti namus", - yra sakęs R.Beniulis.
Asociacijos nariai ironizuoja, kad šalia vandens telkinių ketinantys įsikurti vilniečiai nenustebtų vieną dieną sužinoję, kad siekdama išsaugoti šimtų hektarų teritorijoje besiveisiančius sliekus savivaldybė jų sklypus pavertė etnokultūriniu žvejybos draustiniu.
Gyventojai abejoja Vilniaus valdžios ketinimais išsaugoti verbų tradicijas - draustinio teritorijoje bus leidžiami žemės ūkio darbai.
"Vietovę pavertus draustiniu, iš savininkų žemę būtų galima išpirkti valstybės nustatytomis kainomis, tai yra pusvelčiui, o po kiek laiko įrodžius, kad teritorijoje neliko nieko vertingo ir saugotino, draustinio statusą galima panaikinti", - yra sakęs R.Beniulis.
Naujakuriai neprieštarautų prisidėti puoselėjant senovines verbų tradicijas šioje neišvaizdžioje teritorijoje, kurioje šiuo metu savaime besiformuoja buitinių atliekų sąvartynai. Tačiau tokio noro nėra išreiškusi pati savivaldybė, be statybų draudimo kol kas neturinti jokio plano, kaip puoselėti staiga prisimintas tradicijas.
Asociacijos nariai mano, kad savivaldybės administracijos veiksmai nustatant Bendrojo plano sprendinius Platiniškių kaime yra neteisėti, pažeidžiantys teisės aktų reikalavimus.
Gyventojai skundžiasi, esą Vilniaus savivaldybės administracija sąmoningai kuria dirbtines kliūtis žemės savininkų ūkinės veiklos laisvei ir iniciatyvai. Viešojo intereso kurti draustinį šioje teritorijoje nėra ir to daryti realiai neketinama.
Žemės sklypus Platiniškių kaime naujakuriai įsigijo ketindami keisti žemės pagrindinę tikslinę paskirtį iš "žemės ūkio" į "kita" bei pasistačius gyvenamuosius namus čia įsikurti. Bendrajame plane visa Platiniškių kaimo teritorija priskirta Vilniaus verbų etnokultūriniam draustiniui, dėl to bendruomenės narių tikslas žemės sklypus naudoti pagal paskirtį tampa neįgyvendinamas.
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovas atsiliepimuose į skundus prašo skundus atmesti kaip nepagrįstus ir tvirtina, kad šiais Bendrojo plano sprendiniais Platiniškių naujakurių asociacijos narių teisės ir teisėti interesai nebuvo pažeisti. Platiniškių teritorija yra ypatinga landšafto ir kultūriniu požiūriu.
Savivaldybės teigimu, tai patvirtina atlikti moksliniai tyrinėjimai. Rengiant Bendrojo plano iki 2015 m. sprendinius, ekspertai darsyk įvertino įvykusius pokyčius siūlomo draustinio teritorijoje ir konstatavo, jog yra išlikusios vertingosios teritorijos savybės, zonos aplinka iš esmės nepasikeitusi, tad pagrindo atsisakyti siūlymo steigti draustinį nėra.
Savivaldybės nuomone, naujakurių asociacijos reikalavimas teritoriją priskirti mažo užstatymo intensyvumo gyvenamosioms teritorijoms ir Vilniaus verbų etnokultūrinio draustinio ribas pakoreguoti taip, kad nurodytieji sklypai nepatektų į draustinio teritoriją yra nepagrįsti.