Britų tarybos rengiamoje viešoje diskusijoje bus pristatytas britų mokslininkų požiūris į eksperimentus su žmogaus kamienininėmis ląstelėmis.
Kovo 19 dieną Vilniuje bei kovo 20 dieną Kaune vyksiančioje mokslinėje kavinėje ("Cafe Scientifique") pranešimą apie kamieninių ląstelių tyrimų socialinius ir etinius aspektus skaitys britų mokslininkas, Niukastlio universiteto Elgsenos, etikos ir gyvosios gamtos mokslų tyrimo instituto vyresnysis dėstytojas Simonas Woodsas (Vudsas), pranešė Britų taryba.
Po pranešimo visi susirinkusieji bus kviečiami įsitraukti į pokalbį, išsakyti savo nuomonę, pateikti klausimus, diskutuoti.
Žmogaus audiniai jau ilgą laiką naudojami medicinoje, persodinant organus, perpilant kraują, atliekant ląstelių infuziją, tuo tarpu kamieninių ląstelių tyrimai kelia prieštaringas diskusijas.
Kamienines ląsteles, kurios gali virsti visų kitų tipų organizmo ląstelėmis, galima paimti iš embrionų ar suaugusiųjų žmonių organizmų. Jos panaudojamos ieškant naujų gydymo metodų ir galėtų padėti žmonėms, sergantiems tokiomis ligomis kaip diabetas, Parkinsono ar Alzheimerio liga.
Daugiausiai vilčių teikia iš labai ankstyvos stadijos žmogaus embrionų, kurių atlieka nevaisingumo gydymo klinikose, paimtos kamieninės ląstelės. Tokie eksperimentai pasaulyje vertinami prieštaringai, nes imant ląsteles žmogaus embrionai dažniausiai sunaikinami.
Europos Sąjunga finansuoja kamieninių ląstelių tyrimus, nors tam griežtai nepritaria kai kurios katalikiškos bloko narės, pavyzdžiui - Lenkija.
Lietuvoje galiojantis Biomedicininių tyrimų įstatymas nustato, kad šalies teritorijoje su žmogaus embrionais leidžiama atlikti tik klinikinius stebėjimus (neinvazinius tyrimus), tad žmogaus embriono kamieninių ląstelių paėmimas, kuris pagal savo pobūdį yra invazinis, sunaikinantis žmogaus embrioną, veiksmas, yra draudžiamas.
Lietuvos katalikų ir evangelikų liuteronų vyskupai taip pat yra išreiškę nepritarimą medicinos eksperimentams su embrionų kamieninėmis ląstelėmis. Bažnyčių hierarchų teigimu, tokie eksperimentai pažeidžia žmogaus teisę gimti.