REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šiandien viešojo maitinimo įstaigose tiek viduje, tiek išorėje esančiose zonose privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, išskyrus kai yra valgoma ar geriama. Tokį įsakymą ketvirtadienį pasirašė valstybės operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Nuo šiandien viešojo maitinimo įstaigose tiek viduje, tiek išorėje esančiose zonose privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, išskyrus kai yra valgoma ar geriama. Tokį įsakymą ketvirtadienį pasirašė valstybės operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA

„Vakar vakare sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovas Aurelijus Veryga pasirašė sprendimą, kuriuo įvedamos specialios taisyklės – ribojimai – viešojo maitinimo įstaigose – kavinėse, restoranuose, kitose maistą tiekiančiose įstaigose, kurios veikia tiek viduje, tiek lauke“, – patvirtino ministro patarė Lina Bušinskaitė.

Šios naujovės vakar paskelbtos teisės aktų registre ir įsigalioja nuo šiandien. 

„Pasistengsime tas gerąsias praktikas iš kitų valstybių perimti, kada atėjus į tokias įstaigas kaukė yra dėvima tol, kol nepradedama valgyti ar nereikia atsigerti. Bet užsakant maistą, kol yra nevalgoma, bendraujama, ją reikėtų dėvėti. Tai, panašu, tokio modelio sieksime ir Lietuvoje“, – dar ketvirtadienį aiškino A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

Privalės laikytis ir atstumų

Taigi nuo šiandien viešojo maitinimo įstaigos turi būti užtikrinta, kad lankytojai, perkantys maistą išsinešimui ar užsisakantys vietoje, eilėse prie kasos laikytųsi saugaus ne mažesnio kaip 1 metro atstumo vienas.

REKLAMA

„Atstumas tarp stalų turi būti toks, kad prie skirtingų stalų sėdintys lankytojai vienas nuo kito būtų nutolę ne mažesniu kaip 2 metrų atstumu. Ir prie baro sėdint turi būti laikomasi ne mažiau kaip metro atstumo. 

Taip pat, kaip ir skelbta anksčiau, nuo šiandien viešojo maitinimo įstaigose – tiek viduje, tiek lauke – žmonės turi dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones, kurias privalu dėvėti įeinant į kavinę, užsakant maistą, vaikštant teritorijoje, o jas nusiimti galima – valgant ir geriant“, – informavo L. Bušinskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pabrėžė, kad tokia praktika šiuo metu galioja ir kai kuriose užsienio šalyse, siekiant sustabdyti koronaviruso (COVID-19) infekcijos plitimą. 

Lietuvoje infekcijų kontrolės priemonės griežtinamos augant naujų užsikrėtimų skaičiui.

Kaukės jau privalomos ne tik paslaugų teikimo vietose, viešajame transporte, bet tiek lauke, tiek uždarose erdvėse vykstančiuose renginiuose. Kaukių dėvėjimas privalomas tiek žiūrovams, tiek ir renginio dalyviams.

Įsakyme nurodoma, kad kultūros, pramogų ir kitų renginių, susibūrimų metu atvirose erdvėse iki rugpjūčio 31 d. dalyvautų ne daugiau nei 1000 žiūrovų ar dalyvių (uždarose erdvėse – 600) ir būtų laikomasi 1 m atstumo tarp žiūrovų, išskyrus sutuoktinius ir artimus kitus giminaičius, globotinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išlyga bus daroma tik neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveiktos būklei. Tokiais atvejais rekomenduojama dėvėti veido skydelį.  

Kriterijai tinkamai kaukei

A. Veryga ketvirtadienį jis pateikė daugiau informacijos dėl tų pačių kaukių, kokia ji būtų tinkama.

„Matėme, kad atsirado keistų iniciatyvų dėl kaukių,  pasiūtų iš užuolaidų ir panašiai. Tai noriu priminti, kad kaukė skirta ne tam, kad negautume baudos, o ir jų ne tas tikslas, kas būtų pririnkta pinigų į biudžetą“, – sakė jis.

REKLAMA

Ministras nurodė kriterijus, pagal ką bus vertinama, ar kaukė atitinka kriterijus.

„Čia kalbu pirmiausia ne apie medicininę kaukę, kokią dėviu dabar. Tai kalbame apie pasiūtas kaukes, ji turi sudaryti fizinį barjerą oro lašeliams patekti į kvėpavimo takus per nosį ir burną, būti trijų medžiagos sluoksnių, tankaus audinio, arba dviejų sluoksnių su vidine kišenėle trečiam sluoksniui įdėti.

Nemedicininė kaukė turi būti vientisa, be skylių, nes irgi matome įvairių kūrybiškų sprendimų, kur paliekamos angos kaukėse. Skylėtas daiktas nesaugo nei nuo įkvėpimo, nei nuo iškvepiamų lašelių. Ir ji turėtų būti tinkamo dydžio, kad uždengtų nosį ir burną“, – sakė ministras.

REKLAMA

Primenam, kad iš audinio ar kitų tekstilės medžiagų pagamintos nemedicininės kaukės turi privalumų – jas nesunku pagaminti, o skalbti bei naudoti galima ir pakartotinai. 

Kaukės vidinis sluoksnis turi būti iš medžiagos, gerai sugeriančios drėgmę, išorinis – iš medžiagos, iš kurios itin greitai išgaruotų drėgmė, o kaukės trečiasis sluoksnis, kuris įdedamas kaip filtras, gali būti iš tankios polipropileno medžiagos.

Ruošiasi riboti kavinių darbo laiką

Ministras kartu patvirtino, kad tarp naujų priemonių, siekiant valdyti situaciją, yra svarstoma riboti ir kavinių darbo laiką nuo 22 val. 

„Virusas, kaip jūs sakote, tikrai nepasikeičia priklausomai nuo paros laiko, tačiau žmonių elgesys labai keičiasi. (...) Juo labiau, įsivaizduokime, kaip reikia kontroliuoti kažkokius atstumus, kai žmonės ateina ir išgerti, pabūti, pasilinksminti, jie kitaip pradeda situaciją matyti ir elgtis, atsipalaiduoja, ir konfliktų daugiau būna. 

Tad sunku tikėtis, kad įstaigų savininkai galėtų ir saugius atstumus, ir kitas priemones užtikrinti. Ir tarnybos kaip tik savaitgalį daugiau dėmesio skirs – eis, filmuos, fiksuos pažeidimus. Ir kitą savaitę Vyriausybė priims, matyt, sprendimus dėl darbo laiko, jei matysim, kad tai masinis reiškinys“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų