REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys įteisino transseksualų gydymą už valstybės pinigus ir savo įsakymu nustatė tvarką, kaip galima pasikeisti lytį. Tai papiktino Seimo opoziciją. Agnė Širinskienė sako, kad tai turi būti reglamentuota įstatymu ir žada kreiptis į teismą.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys įteisino transseksualų gydymą už valstybės pinigus ir savo įsakymu nustatė tvarką, kaip galima pasikeisti lytį. Tai papiktino Seimo opoziciją. Agnė Širinskienė sako, kad tai turi būti reglamentuota įstatymu ir žada kreiptis į teismą.

REKLAMA

TV3 žinių „Dienos komentaro“ vedėjas Vladimiras Laučius laidos metu įgėlė Seimo narei – esą ji nukreipia dėmesį nuo kitų visuomenei aktualių problemų.

Sveikatos apsaugos ministras pasirūpino, kad translyčiams asmenims būtų suteikiamas gydymas ir diagnostika. Jūs prieštaraujate šiam ministro sprendimui. Sakykite, kodėl? Kas jame blogai?

Manau, kad ministro sprendimas nėra pagrįstas teisės aktais. Visų pirma, turėjo būti priimtas specialus įstatymas, kaip tą numato Civilinis kodeksas. Šiuo atveju ministras tiesiog pažeidė teisinės valstybės principą, dėl ko, matyt, teks kreiptis į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą.

REKLAMA
REKLAMA

Jūs planuojate kreiptis?

Taip, aš planuoju tą padaryti, nes vis dėlto valstybėje negali būti tokių situacijų, kada ministras tampa pats sau įstatymu ir įstatymo leidėju. Aš suprantu politinius niuansus, kad ministrui Dulkiui buvo sudėtinga atnešti į Seimą ir sulaukti daug diskusijų ir kritikos, ir, matyt, buvo norima to išvengti.

REKLAMA

Bet juk ministras nereglamentavo lyties keitimo, dėl kurio reikėtų įstatymo. Tai yra tik gydymo ir diagnostikos reglamentavimas, tai gal čia visiškai tuščias reikalas kreiptis į teismą?

Pasaulyje yra išskiriamos dvi lyties keitimo stadijos – hormoninės intervencijos, kurias ministras ir sureguliavo, ir chirurginės procedūros. Aš praktiškai esu tikra, kad prireiks kokio pusmečio, kai ministras bus priverstas reguliuoti ir chirurgines procedūras, nes tiesiog turėsime labai daug pradėtų lyties keitimo procedūrų, kurios nebus pabaigtos su chirurgine intervencija.

REKLAMA
REKLAMA

Bet iki šiol nebuvo apskritai jokio reglamentavimo ir translyčiai asmenys iš esmės negalėjo gauti reikiamų medicinos paslaugų. Dabar ministras tai sureguliavo. Nejau visa tai blogai?

Šiuo atveju reikėtų kelti esminį klausimą – ar lyties keitimas yra įmanomas? Nes biologinė lytis labai aiškiai apibrėžia žmogų, o transseksualumo atveju mes turime tam tikrą ligą, kuri yra ligų klasifikatoriuje ir yra gydoma chirurginėmis priemonėmis, kas psichiatrijos ligų atveju yra labai retas dalykas.

Bet jeigu tai yra medicininė paslauga, ministras gali ją reglamentuoti?

Tai nėra įprastinė medicininė paslauga, kuri yra tapusi tam tikru konvenciniu sutarimu. Tai yra paslauga, dėl kurios pasaulyje tiek pavojingumo, tiek etikos, tiek prasmingumo labai daug diskutuojama. Be to, tai yra paslauga, kuri keičia visą žmogaus gyvenimą. Nepamirškime, kad tas žmogus gali būti susituokęs asmuo, kuris staiga pakeitė lytį. Koks tada yra santykis su sutuoktiniu?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tas žmogus gali turėti ir kitų su lytimi susijusių įsipareigojimų. Dabar pasaulyje labai daug diskutuojama dėl sportininkų. Tai šiuo atveju lyties keitimas, būdamas tam tikra procedūra, sukelia labai daug socialinių pasekmių.

Tai, apie ką jūs kalbate, iš esmės lemia pasaulėžiūriniai dalykai. Čia mes turime reikalą su konkrečiais žmonėmis ir jų konkrečiomis bėdomis, sveikatos dalykais, kur valstybė turėtų kažką daryti, mes negalime į tuos žmones nusispjauti ir nuo jų nusigręžti. Bet tai, ką sakote jūs, iš esmės reiškia valstybės abejingumą jų atžvilgiu.

Aš nemanyčiau, kad yra valstybės abejingumas užtikrinti sutuoktiniui tam tikras teises, kada jo kitas sutuoktinis keičiasi lytį, arba užtikrinti tam tikras teises vaikams. Šie dalykai turi būti apibrėžti. Be to, negalime kaltinti Lietuvos, kad ji per visą tą laikotarpį nieko nedarė. Iš tiesų, žmonėms, kurie sugalvodavo pakeisti lytį užsienio valstybėse, lyties pakeitimo fakto pripažinimas teismų praktika yra užtikrintas.

REKLAMA

Kaip minėjau, tos teisės, kurios kartais būna susijusios su tam tikra lytimi, kaip ir teisės šeimoje, be abejo, turi būti sureguliuotos.

Valdantieji dabar susiduria su didžiulėmis socialinėmis problemomis dėl kylančių dujų kainų, elektros kainų. Ir štai jūs dabar, tarytum nukreipiate visuomenės dėmesį nuo šitų problemų į mažumų problemas. Sakykite, jūs nesate susitarusi su Tėvynės Sąjunga, kad tai darysite?

Matyt, ne aš nukreipiu, bet patys valdantieji kartas po karto ištraukia vieną ar kitą kontroversišką temą.

Bet kritikuojate tai jūs.

Šiuo atveju neišeina pritarti dalykams, kurie kartais ne visai suvokiami sveiku protu. Seime turėjome labai įvairių valdančiųjų iniciatyvų – netgi pakeisti tualetų paskirtį. Tai manau, kad tokios temos, kaip ir lyties keitimas, kartais atsiduria, matyt, ne veltui, o, kaip jūs ir pastebėjote, nukreipiant dėmesį. Nepamirškime, kad ministras įsakymą pasirašė vos tik kilo elektros skandalas ir labai sutapo su „Perlo energija“.

Dėmesį nukreipiate vis dėlto jūs ir sakote, kad kreipsitės į teismą. Ačiū už pokalbį.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

Nesidomėjau A.Širinskienės veikla, kol neiškilo spalvotųjų ir plunksnuotų teisių klausimas. Valio, kad Lietuvos seime dar yra tokių asmenų. Net pradėjau gerbti, biški, Agnę.
Už gyvibiškai svarbius dantis nekompensuoja...
norejo igelt Sirinskienei, ir pats paliko, durniaus vietoje, to boba su kiausiais...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų