Pats viduržiemis, mes vis dažniau pajuntame šiam metų laikui būdingą nuovargio jausmą, lydimą savijautos pablogėjimo ir įvairiausių negalavimų.
Suprantama, nuovargį galima įveikti vartojant įvairiausius stimuliuojamuosius preparatus, tačiau ilgainiui tai gali sukelti patologinių organizmo pokyčių. Todėl geriau kovoti su nuovargiu kur kas saugesniais, bet ne mažiau efektyviais būdais.
Paprastai nuovargis yra apsauginė organizmo reakcija į ilgą ir įtemptą darbą. Šiuo atveju reikia paprasčiausiai pailsėti. Visaverčiam poilsiui labai daug reikšmės turi geras miegas.
Kad jis toks būtų, stenkitės visada atsigulti uo pačiu laiku. Neužsisėdėkite iki vėlumos ir nesivartykite laisvu metu lovoje iki pusiaudienio. Miegoti geriausia prie atviros orlaidės. Neužsiklokite per šiltai. Neprisivalgykite nakčiai itin sočiai, tačiau ir tuščiu skrandžiu gultis – ne geriausia išeitis. Kas vakarą prieš miegą suvalgykite šaukštelį medaus, ir niekada nesikankinsite dėl nemigos.
Patikimas būdas kovoti su nuovargiu yra rytinė mankšta. Galite savarankiškai susidaryti fi zinių pratimų kompleksą, apskaičiuotą 30– 40 minučių, atsižvelgdami į savo amžių, sveikatos būklę ir fi zinį pasirengimą.
Rytais prieš valgį išgerkite stiklinę šalto virinto vandens. Apskritai per dieną rekomenduojama išgerti ne mažiau kaip 2 litrus vandens. Skysčiai stimuliuoja smegenų veiklą. Jų trūkstant sumažėja smegenų aktyvumas, atsiranda nuovargio jausmas. Gerkite paprastą ekologiškai švarų vandenį arba mineralinį, nepamirškite žolelių arbatų, šviežiai išspaustų natūralių sulčių. Labai naudinga žalioji arbata. Įvairūs gazuoti ir kofeino turintys gėrimai prieš nuovargį bejėgiai.
Nuovargis tyko tų, kurie ištisas valandas sėdi prie kompiuterio arba rašomojo stalo nekeisdami pozos. Kas 40–45 minutes būtinai padarykite pertrauką, truputį pasivaikščiokite, pasimankštinkite.
Mažiau pavargsite, jeigu nustosite visą laiką galvoti apie savo bėdas: darbo, šeimos, buitines. Pasistenkite jas primiršti bent po valandą per dieną.
Pažvelkite į savo gyvenimą tarsi iš šalies ir greitai suprasite, kad dauguma rūpesčių – jūsų vaizduotės vaisius. Atkreipkite dėmesį į mitybą. Vartokite kuo daugiau šviežių daržovių ir vaisių. Būtinai įtraukite į savo racioną pieną, kiaušinių trynius, išrūgas. Protinį darbą dirbantiems žmonėms rekomenduojama kasdien vartoti produktų, kuriuose esama fosforo, būtino smegenų veiklai. Ypač naudingi graikiniai, žemės riešutai, migdolai, taip pat reikalingi žirniai, žuvis (ypač lydeka).