Valstybės kontrolė prieš dvejus metus nustatė, kad kai kurie šalies ministerijoms priklausantys padaliniai teikia paslaugas, nesusijusias su tiesiogine veikla. Tarkime, teikia pirčių, buolingo, biliardo paslaugas, tačiau kontrolierių išvadų iki šiol niekas nepaiso.
Valstybės kontrolės išvadose buvo paminėtas Teisingumo ministerijos Mokymo centras, įsikūręs prie Želvos ežero ir teikęs pirties, boulingo, biliardo, valčių bei dviračių nuomos paslaugas. Ar kas nors kontrolierių išsigando? Ar kas nors per dvejus metus pasikeitė? Atrodo, kad ne. Mokymo centro interneto svetainėje atvirai skelbiama: “Galime pasiūlyti pasikaitinti saunoje su baseinu, parungtyniauti 2 takelių boulinge ar pažaisti biliardą„.
Uždaras teisingumo pramogų tinklas
Teisingumo ministerijos Mokymo centro direktorė Janina Kirvelienė neslėpė ir paslaugų įkainių: „Pirtyje viena valanda kainuoja šimtą litų, boulingo valanda – šešiasdešimt litų, o biliardo valanda – penkiolika litų“. Būna, posėdžiauja 30–35 žmonės. O vakare visa grupė užsisako sauną dviem valandoms.
O kodėl nepaisoma Valstybės kontrolės išvadų? J.Kirvelienė atsako: „Mes miške sėdime. Ne mieste. Teisėjai, kurie čia mokosi, savaitę gyvena, jie už paslaugas moka. Iš savo kišenės. Jie čia mokosi, bendrauja, visokias varžybas rengia. Maitinasi kavinėje, kuriai patalpas Teisingumo ministerija nuomoja konkurso tvarka. Pas mus uždaras tinklas. Viešų paslaugų neteikiame. Tik asmenims, kurie centre mokosi. Pamatytumėte, net Europos Komisija čia vedė seminarus. Latvijos teisėjai, Estijos Aukščiausiojo Teismo teisėjai čia mokosi. Ir Specialiųjų tyrimų tarnybos bei Policijos departamento pareigūnai čia mokosi, kai rengiami bendri mokymai. Tai ką žmonėms po paskaitų, seminarų veikti? Pagal Teismų įstatymą už mūsų teisėjų maitinimą bei nakvynę moka valstybė, o už visa kita patys moka. Net už dviračius, valtelę. Tikrai jokios problemos nėra. Mūsų centras gauna tik 811 tūkst. litų iš biudžeto, o už papildomas paslaugas valstybei surinkome 111 tūkst. litų, kiekvieną kapeikytę atiduodame. Esame labai maža našta valstybės biudžetui. Iš visai mažo savo biudžeto išlaikome pastatus, personalą, mokame autorinius atlyginimus. Ir kaip gražiai išlaikome tą pastatą„.
Bet Valstybės kontrolei atrodė, kad valstybės išlaikomam centrui nederėtų verstis papildoma veikla. Juk mokymo centras turi mokyti. Ir ne žaisti biliardą.
„Dabar Valstybės kontrolė jau taip negalvoja, – atsako J.Kirvelienė. – Ir turime teisę teikti paslaugas pagal savo nuostatus“.
Nekariška veikla – dviratis
Krašto apsaugos ministerijai priklausanti Palangos karininkų ramovė, prieš dvejus metus Valstybės kontrolės papeikta, kad teikia kariškiams nebūdingas biliardo ir dviračių nuomos paslaugas, taip pat neatsisakė verstis šia nekariška papildoma veikla. Paskambinus į Palangos karininkų ramovę, jos darbuotoja patvirtino: “Biliardo valanda kainuoja penkis litus ir trylika centų be pridėtinės vertės mokesčio. Turime ir dviračių, bet labai nepasivažinėsite, nes Palangoje daug sniego privertė„.
„Už prieškario karininkų lėšas ramovės buvo pastatytos! – net pyktelėjo krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. – Gerai, kad kariškiai turi vietų, kur susitikti. Jie už paslaugas užsimoka. Aš 2008 metų Valstybės kontrolės rekomendacijų nesu visų skaičiusi, bet su Valstybės kontrole mes irgi ginčijamės. Aš konkretizuoju, jog ramovė turi specifinį statusą ir išlaikyti kariuomenės tradicijas yra labai gerai. Nė viena Krašto apsaugos ministerijos pavaldumo pirtis nėra naudojama. Mano nurodymu, tik kartais grįžusiems iš pratybų kariams nusiprausti ir jokiems kitiems tikslams“.
Suderina garą ir knygą
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos poilsio ir sveikatingumo bazė „Pekretuonės vandens malūnas„, esanti netoli Švenčionėlių, irgi internete skelbiasi, kad poilsio namai nuomoja dviviečius, triviečius ir keturviečius kambarius. Taip pat yra virtuvė, pirtis bei salė su židiniu. Vienoje vietoje nurodytas kontaktinio telefono numeris sutampa su Martyno Mažvydo bibliotekos Bendrojo skyriaus vedėjo telefono numeriu, o kitoje – su bibliotekos direktoriaus Renaldo Gudausko telefonu.
Tačiau Valstybės kontrolės nuomone, biudžetinės įstaigos, teikdamos su jų uždaviniais tiesiogiai nesusijusias paslaugas, rizikuoja turimus finansinius resursus, laiko bei žmogiškus išteklius nukreipti ne tiesioginei funkcijai įgyvendinti, o paslaugoms, nesusijusioms su tiesiogine veikla, įgyvendinti. Paprasčiau kalbant, tas pats darbuotojas galbūt dieną skaito paskaitas, o vakare padirbėja pirtininku arba nuomoja turizmo inventorių ir skaičiuoja, ar visas inventorius grąžintas nesulaužytas, neištepliotas. Ar nuomojamų dviračių stipinai neišsilakstę.
Auditoriai teigė, kad teisės aktai reglamentuoja, jog biudžetinės įstaigos gali teikti mokamas paslaugas tik tuo atveju, jei šios paslaugos susijusios su biudžetinės įstaigos veiklos tikslais ir uždaviniais. O kokį pagrindinį uždavinį sprendžia biblioteka, besiverčianti pirties nuoma? Gal skatina geros literatūros skaitymą?
Naikinti trukdoma
– Kodėl jūsų vadovaujama ministerija vis dar užsiima jai nebūdinga veikla – išlaiko Mokymo centrą Molėtuose, kuris teikia pramogų, maitinimo paslaugas? – “Respublika“ klausė teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus.
– Šį klausimą pradėjau kelti dar prieš pusantrų metų. Prieš metus pasiūliau Vyriausybės nutarimu nuspręsti, kad centrą būtina privatizuoti.
Mano siūlymas buvo atsisakyti to centro, kaip viešbučio, o Teisingumo ministerijai palikti tik vieną funkciją – teisėjų mokymą. Jeigu reikia apgyvendinti žmones, to neturėtų organizuoti biudžetinė įstaiga, kuri gali tik pirkti tokią paslaugą per viešuosius pirkimus.
Gaila, bet atsikratant valstybės įstaigoms nebūdingų funkcijų, neužtenka vien ministro įsakymo, kurį būčiau jau seniai pasirašęs. Tam reikia bendro pritarimo, tačiau jam yra daromos rimtos kliūtys.
– Kas priešinasi valdiškų privilegijų panaikinimui?
– Dar nenoriu iki galo visų įvardinti.
Paslapties kaip ir nėra
„Respublika„ išsiaiškino, kad valdiškas privilegijas kiek įmanoma ilgiau siekia išsaugoti premjero kanclerio pavaduotojo Giedriaus Kazakevičiaus vadovaujama Valstybės valdymo tobulinimo, t.y. Saulėlydžio, komisija.
Principinį sprendimą dėl Vyriausybei ir ministerijoms priklausančių mokymo centrų ir panašių poilsiaviečių Saulėlydžio komisija turėjo nagrinėti ir priimti dar pernai.
Privilegijų panaikinimo klausimai buvo įtraukti į komisijos birželio ir rugsėjo mėnesių darbotvarkę, tačiau niekas nepasikeitė iki šiol.
Valstybės kontrolės duomenimis, tokias paslaugas teikia šalies ministerijoms priklausančios biudžetinės įstaigos:
Pramogų paslaugos
Boulingas – Teisingumo ministerijos Mokymo centras;
Biliardas – Krašto apsaugos ministerijos Palangos karininkų ramovė;
Biliardas – Teisingumo ministerijos Mokymo centras;
Biliardas – Krašto apsaugos ministerijos Karių reabilitacijos centras;
Dviračių nuoma – Krašto apsaugos ministerijos Palangos karininkų ramovė;
Dviračių nuoma – Krašto apsaugos ministerijos Karių reabilitacijos centras;
Dviračių nuoma – Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos reguliavimo sričiai priskirti valstybiniai parkai ir rezervatai;
Tenisas – Krašto apsaugos ministerijos Karių reabilitacijos centras.
Pirčių paslaugos
Seimo viešbutyje (Vilniuje, Gedimino pr.);
Teisingumo ministerijos Mokymo centre;
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos mokymo bazėje ir žinybinėje poilsiavietėje (“Pakretuonės vandens malūnas“);
Krašto apsaugos ministerijos Ūkio tarnyboje;
Lietuvos užsienio reikalų ministerijai pavaldžioje Lietuvos ambasadoje Rusijos Federacijoje;
Krašto apsaugos ministerijos A.Ramanausko karinio rengimo centre.
Transporto paslaugos
Koncertinė įstaiga Valstybinis dainų ir šokių ansamblis “Lietuva„ – automobilių saugojimo aikštelės paslaugos;
Seimo kanceliarija – automobilių remonto, nuomos, plovimo ir saugojimo paslaugos;
Vidaus reikalų ministerijos autoūkis – transportavimo ir automobilių remonto paslaugos.
Krašto apsaugos ministerija – kavinės paslaugos;
Lietuvos ambasada Rusijos Federacijoje – maitinimo paslaugos kavinėje “Rūta“.
Loreta GRAUŽINIENĖ, Seimo Audito komiteto pirmininkė:
Teisingumo ministerijos Mokymo centre pirties bei kitos paslaugos nepanaikintos. Daug kartų apie tai kalbėjome.
Kontrolierių rekomendacijų nepaisymas rodo požiūrį į mūsų valstybę. Nes Valstybės kontrolė yra nepriklausomai veikianti institucija, sergėjanti valstybės turtą. Išsivysčiusiose Europos valstybėse, jei aukščiausioji kontroliuojanti institucija išsako tam tikras rekomendacijas, jos turi būti vykdomos.
O Lietuvoje kiekvienas ministras nori matyti tik savo “daržą„, bet ne valstybę. Tą požiūrį reikia keisti. Premjeras turėtų pareikalauti ministrų atsakomybės, o premjero atsakomybės turi pareikalauti Seimas ir šalies prezidentė. Turime mąstymą keisti. Vien baudomis to neišspręsime. Turime keisti suvokimą, kaip tą valstybę valdyti.
Julius GIRDVAINIS, Olava STRIKULIENĖ