Kai toks administracinis nusižengimas padaromas pirmą kartą, bus pradedama nuo įspėjimo. Tačiau jei transporto priemonė yra su neveikiančia gamintojo išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema, galimybė skirti įspėjimą nenumatyta.
Seimas yra suteikęs teisę aplinkosaugininkams stabdyti transporto priemones ir tikrinti jų į aplinką išmetamų teršalų kiekį, taip pat panaikinti privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą, jei į aplinką išmetami teršalai neatitinka techninių reikalavimų.
Jei transporto priemonės į aplinką išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, tai užtrauktų įspėjimą arba baudą asmenims nuo 100 iki 300 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 300 iki 500 eurų. Baudos nuo 100 iki 500 eurų numatytos ir už transporto priemonių su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimas.
Šie administraciniai nusižengimai, padaryti pakartotinai, užtrauks baudą asmenims nuo 300 iki 500 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 iki 900 eurų.
Pritarta Seime
Projektą, pagal kurį keičiamas ANK 307 str., anksčiau svarstė Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Komiteto pirmininkė Irena Haase Seimo vakarinio posėdžio metu teigė, jog komitete už pakeitimą balsavo 7 komiteto nariai, balsuojančių prieš ar susilaikiusių nebuvo.
Prieš šį projektą Seime pasisakė demokratų frakcijos „Vardan Lietuva“ narys Algirdas Stončaitis.
„Nesu taip kategoriškai prieš. Tačiau prie šio įstatymo straipsnio redakcijos būsime priversti grįžti. Jau buvo teikti kitų kolegų pasiūlymai įsivertinti, ar teisingas sprendimas atitraukti aplinkos apsaugos inspektorius atitraukti nuo jiems priskirtų tiesioginių funkcijų, jiems priskiriant šitą funkciją.
Siūlymas atskirti fizinių ir juridinių asmenų vertinimą pirmą kartą nustačius dūmingumo viršijimą, jis kažin ar yra iki galo racionalus“, – kalbėjo A. Stončaitis.
Visgi jis pridūrė, jog šis įstatymų projektas yra geresnis, nei tas, kuris buvo parengtas prieš tai.
„Tai yra geriau, nei buvo pirminė redakcija“, – pridūrė A. Stončaitis.
Šiandien Seimas po pateikimo pritarė projektui. Už balsavo 80 Seimo narių, prieš – 1, susilaikė – 2 Seimo nariai.
Aplinkosaugos departamento pareigūnai galės stabdyti automobilius
Naujienų portalas tv3.lt primena, jog ir anksčiau automobiliai galėjo būti stabdomi, norint patikrintų jų taršą. Tik šią funkciją atliko kelių policijos pareigūnai, o dabar ši atsakomybė perleista Aplinkos apsaugos departamento darbuotojams.
Nustačius, kad transporto priemonės išmetamųjų dujų kiekis viršija ribines vertes arba esant bet kokiam skysčio (pvz., tepalų, kuro) nuotėkiui, dėl kurio gali būti padaryta žala aplinkai arba sukeltas pavojus kitiems kelių eismo dalyviams, bus naikinamas privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas.
Techninės apžiūros dokumentas baigs galioti po 48 val. nuo sprendimo surašymo momento, tačiau jeigu bus nustatytas skysčių nuotėkis – techninės apžiūros dokumentas baigs galioti iš karto ir tokia transporto priemonė nebegalės dalyvauti eisme.
Atpažinti pareigūnus – nesudėtinga
Transporto priemones stabdančius departamento pareigūnus atpažinti kelyje nebus sudėtinga. Departamento pareigūnai vilkės tarnybinę uniformą su užrašais „Aplinkos apsauga“, siuvinėtomis emblemomis su užrašu „Lietuvos aplinkos apsauga“, o paprašius pateiks aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno pažymėjimą.
Ekipaže bus ne mažiau kaip 2 pareigūnai, kurie šviesiuoju paros metu stabdys transporto priemonę modami šviečiančia lazdele arba šviesą atspindinčiu skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepdami sustoti ar įjungę mėlynos spalvos švyturėlius. Transporto priemonės nebus stabdomos tamsiuoju paros metu.
Pirmieji reidai bus prevenciniai
Naujienų portalui tv3.lt Aplinkos ministerijos atstovė spaudai Aistė Žilinskienė patvirtino, jog Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai pasiruošę vykdyti patikrinimus. Tiesa, pirmieji patikrinimai bus prevencinio pobūdžio.
„Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai yra pasiruošę vykdyti patikrinimus, tačiau kol kas laukia ketinamų Seime priimti ANK nuostatų dėl sankcijų taikymo, sustabdžius taršų automobilį, tam, kad būtų taikomos visiems vienodos nuobaudos.
Kai bus apsispręsta Seime, tuomet bus vykdomi patikrinimo reidai, kurių tikslas pirmiausia bus prevencinis, bus pradžioje siekiama prevenciškai įspėti žmones susitvarkyti, kad vėliau nereikėtų jau jiems taikyti sankcijų“, – pirmadienį komentavo A. Žilinskienė.
Nestojantiems grės didelės baudos
Baudos numatomos ne tik už taršą, bet ir už nepaklusimą sustoti. Apie tai naujienų portalui tv3.lt anksčiau priminė Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė.
„Nepaklusimas uniformuoto aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno, valstybinių miškų apsaugos pareigūno, muitinės pareigūno, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno, savivaldybių institucijų arba jų įgaliotų įstaigų kelių transporto priežiūros tarnybų ar Transporto saugos administracijos pareigūno teisėtam, aiškiai išreikštam reikalavimui sustabdyti transporto priemonę užtraukia baudą nuo 850 iki 1200 eurų“, – komentavo J. Liutkienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
....