REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau netrukus automobilius pradės stabdyti ir tikrinti jų taršą ne policija, o aplinkosaugininkai, praneša Aplinkos apsaugos departamentas.

Jau netrukus automobilius pradės stabdyti ir tikrinti jų taršą ne policija, o aplinkosaugininkai, praneša Aplinkos apsaugos departamentas.

REKLAMA

Pasirodžius šiai publikacijai jo atstovai patikslino, kad ketvirtadienį bus vykdomas automobilių taršos „demonstracinis patikrinimas“, skirtas tik žurnalistams.

Kokie ar kieno automobiliai bus tikrinami, jie neatsakė. Taip pat neatskleidė, kada bus pradėti tikrinti visi galimai aplinką teršiantys automobiliai, nors prieš kurį laiką informavo, kad tai bus daroma „atšilus orams“.

Primename, kad nuo 2024 m. pradžios departamentas įgaliotas keliuose tikrinti automobilių keliamą taršą. Dėl teisės aktų pakeitimų aplinkosaugininkai be kitų institucijų dalyvavimo tikrins ir nustatinės, ar automobiliai viršija oro taršos normas.

Jeigu jos bus viršijamos, pareigūnai „čia ir dabar“ panaikins automobilių techninės apžiūros dokumentų galiojimą. Taip pat skirti nemenką baudą.

REKLAMA
REKLAMA

Kas pasikeitė nuo 2024 m. sausio 1 d.

Įsigaliojus Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo pakeitimams, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai gali be kitų institucijų pareigūnų dalyvavimo keliuose stabdyti ir atlikti operatyvinius transporto priemonių taršos matavimus, tai didina tokių patikrinimų operatyvumą ir mažina kaštus.

REKLAMA

Iki pakeitimų atliekant tokias patikras privalėjo dalyvauti policijos pareigūnai ir Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai.

Nustačius, kad transporto priemonės išmetamųjų dujų kiekis viršija ribines vertes arba esant bet kokiam skysčio (pvz. tepalų, kuro) nuotėkiui dėl kurio gali būti padaryta žala aplinkai arba sukeltas pavojus kitiems kelių eismo dalyviams, bus naikinamas privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas ir transporto priemonė nebegalės dalyvauti eisme.

Per metus planuojama patikrinti apie 9–15 tūkst. automobilių.

Kaip bus tikrinami automobiliai

Transporto priemonės tikrinimui bus stabdomos saugiai, netrukdant kitiems transporto dalyviams.

REKLAMA
REKLAMA

Transporto priemonę tikrinantis aplinkos apsaugos pareigūnai dėvės tarnybinę uniformą, paprašius turi patekti Aplinkos apsaugos departamento pareigūno pažymėjimą.

Tamsiuoju paros metu pareigūnas, stabdydamas transporto priemonę, vilkės uniformą su šviesą atspindinčiais elementais. 

Patrulis bus sudarytas ne mažiau kaip iš dviejų pareigūnų, stabdys transporto priemonę mojant šviečiančia reguliuotojo lazdele arba šviesą atspindinčiu skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepiant sustoti ir (arba) įjungęs patrulinės motorinės transporto priemonės mėlynos spalvos švyturėlius. 

Teršalų koncentracijų matavimas bus atliekamas pačioje transporto priemonės dujų išmetimo sistemoje (į išmetimo vamzdį įkišus dujų analizatoriaus zondą). Rezultatai bus gaunami matavimo vietoje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsakomybė vairuojant teršiantį automobilio

Įsigaliojus pakeitimams vairuotojams atsiranda atsakomybė stoti stabdantiems pareigūnams, nustatytos baudos už pažeidimus.

Vairuotojai privalo sustoti, jei juos stabdo uniformuotas Aplinkos apsaugos departamento pareigūnas. Nepaklusus šiam reikalavimui numatyta galima bauda nuo 850 iki 1200 eurų.

Už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį – 600–900 eurų).

REKLAMA

Be oro taršos matavimų bus kreipiamas papildomas dėmesys ar automobilis neteršia aplinkos kitais būdais, pvz.: nevarva tepalai, kuras ar kiti aplinkai pavojingi skysčiai, dėl kurių gali būti padaryta žala aplinkai arba sukeltas pavojus kitiems eismo dalyviams.

Už aplinkos teršimą pavojingosiomis cheminėmis medžiagomis ir cheminiais mišiniais nustatytos baudos: asmenims – 60–120 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 150–300 eurų, už pakartotinai padarytą pažeidimą – 500–1200 eurų.

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos duomenimis, 2022 m. daugiau nei 50 proc. privalomajai techninei apžiūrai pateiktų transporto priemonių dėl techninės būklės trūkumų iš pirmo karto nepraėjo techninės apžiūros.

REKLAMA

Tik iki 10 proc. lengvųjų keleivinių ir lengvųjų krovininių transporto priemonių techninės pažiūros iš pirmo karto nepraėjo dėl aplinkosauginių trūkumų: per didelis dūmingumas, anglies monoksido kiekis, aptiktas eksploatacinių skysčių nuotėkis ir pan.

Tie 10 proc., t. y. apie 78 tūkst. transporto priemonių kažkurį laiką iki techninės apžiūros buvo eksploatuojamos ir dalyvavo viešajame eisme.

Tokių automobilių eksploatavimas esą ne tik blogina oro kokybę, neigiamai veikia sveikatą, kelia grėsmę eismo saugumui, bet ir kelia sąmoningėjančios visuomenės nepasitenkinimą.


Miskus isbazarijo upes zuvis pagal spec leidimus bapkes baigesi i gatves reikia pasirinkti bapkiu . Tada kokio velnio tos tech apziuros jei kazkoks zaliaskurus miskus isbazarijas dar ant galvos lips
Visiskai nerislus ir neaiskus ministras. Automobilio ismetimas gali skirtis nuo labai daug faktoriu, pvz automobiilis stovejo savaite ar dvi, priklauso nuo variklio temperaturos ir net nuo kuro kokybes, todel jeigu ir parodys, kad ismetimas neatitinka normos ir gauni kvituka, suplesai ta lapeli ir vaziuoji i servisa, ikisi zonda ir atsispausdini rezultatus. Tada kai ateis priminimas del baudos eini i teisma ir prisiteisi visus pinigus is ministro kuriuos jis gavo uz misko kirtima. Ir dar primeni jam, kaip jis isdarke misko paklote.
Jaučiu bus kruvinų atvejių
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų