Nuo liepos vaikų susilaukusios mamos arba tėvai privalės rinktis –gyventi pusbadžiu, bet dvejus metus prižiūrėti mažylį, ar dirbti ir patikėti vos metų vaikelį svetimiems. Tik kam? Esamuose darželiuose jau seniai katastrofiškai trūksta vietų, o naujų –nei valstybinių, nei privačių – steigti neskubama.
Tikslas –užrašyti visur
Liepą mama tapsianti Eglė gyvena ne tik džiugiomis laukimo nuotaikomis, bet ir ateities baime.
„Ką reikės daryti liepą, kai privalėsiu pasirinkti, kuriam laikui eiti vaiko priežiūros atostogų? Kaip aš galiu iš anksto žinoti, kas bus po metų ar dvejų? Vilniaus mieste ir vyresniems vaikams pakliūti į darželį yra be galo sudėtinga, o kur rasti vietą metukų mažyliui?" –klausė būsima mama.
Kadangi jaunos šeimos pajamos nėra didelės, o būsto paskola suryja nemenką jų dalį, Eglė sako viena žinanti tvirtai –trūks plyš bandys patekti į valstybinį vaikų lopšelį-darželį.
„Su vyru jau nusprendėme, kad vos gimus vaikeliui užrašysime jį į visus darželius, kurie bus bent kiek arčiau namų ar mūsų darboviečių. Baisiausia, kad gali nutikti ir taip, kad nė viename jų vietos neatsiras", –teigė ji.
Maratonas su naujagimiu
Vilnietė Inesa Aprubienė, auginanti metukų dukrelę, šiandien dar nežino, į kurį darželį paklius, ir išvis ar paklius.
„Su vos kelių dienų vaikeliu turėjau apeiti visus rajono darželius. Nors ir nesupratome, kodėl turime į visus juos eiti, jei eilės formuojamos savivaldybėje. Būtų logiška, jei paraiškas galima būtų pateikti internetu tiesiai savivaldybei", –stebėjosi ji.
Tačiau moteriai ir šiandien niekas negali atsakyti, ar kitąmet jos dukrelei bus atvertos kurios nors ikimokyklinio ugdymo įstaigos durys.
„Absurdas, ne kitaip. Darželių direktorės trauko pečiais –lyg ir turėtume gauti vietą, bet ką gali žinoti. Tai ką mums daryti? Pradėti ieškoti auklės, o gal laukti iki paskutinės minutės ir sužinoti, kad nė vienam darželiui net su naujuoju ikimokyklinuko krepšeliu dukrytė nėra reikalinga?" – svarstė jauna mama.
Savivaldybės siekiamybė
Vilniaus savivaldybės Neformaliojo švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Vidmanta Kibirkštienė patvirtino, kad kol kas egzistuojanti tvarka kelia nepatogumų.
„Kol kas tvarka yra tokia, kokia yra. Tėveliai pateikia prašymą darželiui ir yra užregistruojami. Tuomet laukiančiųjų eilę rikiuoja ir vietas darželiuose skirsto kompiuterinė sistema, – teigė ji, bet paaiškinti, kodėl tėvai, užuot kreipęsi tiesiai į savivaldybę, priversti bėgioti po darželius su vos gimusiais kūdikiais, nepanoro: –Tai ne mano kompetencija."
V.Kibirkštienės vadovas Švietimo departamento direktorius Gintaras Alfonsas Petronis padūsavo, kad paprastesnė registracija į darželius kol kas yra tik planuose.
„Tai yra mūsų siekiamybė, kad viskas būtų centralizuota, kad nereikėtų kreiptis į darželius, o eiles sudarinėtų savivaldybės specialistai. Manome, kad rudenį tokį dalyką jau turėsime", –optimistiškai nuteikė jis.
Verslininkai neskuba
Kol kas tik planuojama aiškintis, kur reikės priimti mažylius tų tėvelių, kurie pasirinks vaiko priežiūros atostogas iki metų.
„Iki liepos turėsime išsiaiškinti, kur, kokiuose darželiuose galima įsteigti mažiausiųjų priežiūros grupes. Tuomet galbūt turėsime ką pasiūlyti, – žadėjo jis, tačiau pažadėti, kad nauji darželiai pradės dygti lyg grybai po lietaus, negalėjo: –Techniniai projektai pradėti rengti darželių statyboms Santariškėse ir Bajoruose. Kitų rajonų gyventojams, deja, džiugių žinių nėra."
Laukta, kad 2010-ųjų liepą sušvelninus higienos normas privačių vaikų priežiūros įstaigų steigimui galimybe įkurti tokį verslą pasinaudos daugybė verslininkų. Deja.
Vilniaus visuomenės centro duomenimis, per pusę metų dėl tokiai veiklai privalomų higienos pasų kreipėsi 12 pageidaujančiųjų. Penkių iš jų prašymai buvo patenkinti.
Skirstyti į naminukus ir darželinukus nevalia
Algirdas BUTKEVIČIUS –Seimo narys:
Kaip galima versti tėvus rinktis, ką jie privalės daryti po metų ar dvejų, jei neįmanoma žinoti, kas bus po kelių mėnesių. Valstybės politika turi būti tokia, kad nebūtų bandoma taupyti mamų sąskaita. Turi būti numatytos dvejų metų vaiko auginimo atostogos su galimybe pageidaujant jas nutraukti po metų. Išvis reikia skatinti mamas kuo ilgiau auginti savo vaikus, o ne versti juos atiduoti į svetimas rankas. Juolab kad tų rankų yra itin mažai.
Tikriausiai buvo tikėtasi, kad nišą užims verslininkai, ims kurti privačius darželius. Deja, kiek teko bendrauti su tą pragarą perėjusiais, tai nėra taip paprasta. Biurokratija, sunkiai suvokiami reikalavimai, didžiulės investicijos ir miglota perspektyva, kad tokia veikla bus ne pelninga, bet bent jau nenuostolinga.
Kita vertus, ir naujovė –ikimokyklinio ugdymo krepšelis –turi priklausyti ne tik vaikams, lankantiems lopšelius-darželius, bet visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams. Pasaulyje yra paplitusi praktika, kad tie pinigai skiriami auklėms už darbą sumokėti arba atitinkama suma didinamos išmokos tėvams. Juk panaši praktika taikoma neįgaliųjų, senelių priežiūrai, tai kodėl negali būti taikoma ir šiuo atveju.
Raimonda BAUBLYTĖ