Iš policijos suvestinių nenyksta pranešimai apie šeimose nuskriaustus vaikus. Teisėtvarkos sergėtojai pripažįsta, kad nukentėjusių nepilnamečių gali būti kur kas daugiau.
Apklausa rodo, kad diržas – ir toliau lieka tradicinis auklėjimo būdas. Kai kurie savitvardą praradę tėvai griebiasi net virvės.
Auklėjimo „metodai“
Šiaulių mieste ir rajone nepaliaujamai skriaudžiami vaikai. Šiauliuose, J. Basanavičiaus gatvėje, vyras savo podukrą tąsė už plaukų ir taip stumtelėjo, kad šiai lūžo pirštas. Tąkart kliuvo ir mergaitės mamai.
Prieš porą dienų Šiaulių rajone esančiame Saveikių kaime nuskriausta keturiolikmetė. Mergaitės mama policijos pareigūnams pasakojo, kad jos 36-erių metų sutuoktinis E. P. susiginčijęs su dukra stvėrė virvę ir ja ėmė lupti vaiką. Tai – tik keletas šviežiausių epizodų. Anksčiau rašyta, kad vaikas muštas buteliu, kumščiais ir pan.
Policijos pareigūnai neneigia, kad tokie atvejai šeimose gana dažni, tik ne apie visus jiems pranešama.
Smurtaujama ne tik asocialiose šeimose
Šiaulių miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Aurimas Bagavičius sako, kad ir anksčiau būta atvejo, kai vienas iš tėvų savo vaiką „auklėjo" virve. Valdininkas sako, kad ne tik vaiko drausminimas diržu, bet ir seniau pedagogų pamėgtas „auklėjimo" būdas – kirtis per pirštus – taip pat yra fizinė bausmė, ir jas taikyti draudžia šalies įstatymai.
„Bet kokia fizinė bausmė visuose kodeksuose yra uždrausta", - teigia A. Bagavičius. Valdininkas tvirtina, kad po smurto šeimose vaiko teisių gynėjai tarpininkauja ir tėvus nukreipia pas specialistus.
A. Bagavičiaus žodžiais, smurtaujama ne tik asocialiose šeimose. Visgi pastaruoju metu į šio skyriaus globėjus skriaudžiami vaikai kažkodėl nesikreipia - vaiko teisių globėjai skundų sulaukia tik iš kaimynų ar policijos pareigūnų.
Skriaudikai turėtų sulaukti griežtesnių bausmių
„Vaikas turi būti auklėjamas civilizuotai, tėvams reikia susilaikyti nuo tokių bausmių", - apie fizines bausmes kalba Seimo Švietimo komiteto narys Valerijus Simulik. Prieš fizines bausmes pasisakantis politikas pripažįsta, kad tokį auklėjimo būdą labai sunku „išstumti". „Auklėjimas diržu yra sena tradicija", - pastebi pašnekovas. Jis pripažįsta, kad kartais vaikai, žinodami savo teises, piktnaudžiauja ir skundžia savo tėvus. „Šantažo neturi būti nė iš vienos pusės", - įsitikinęs V. Simulik.
Skriaudikai artimiausiu metų turėtų sulaukti griežtesnių bausmių - maždaug prieš tris mėnesius Seime pristatytas projektas dėl smurto šeimose.
Beje, psichologinės pagalbos paieškos vasarą smurtą kenčiantiems vaikams gali apsunkti – visi Šiaulių miesto savivaldybės Psichologinės pedagoginės pagalbos tarnybos darbuotojai išėję atostogų.
Sigitas PILNATVIS