Europos Sąjungos (ES) pasiuntinys Afganistane Vygaudas Ušackas viliasi, kad artėjantis genčių vadovų susirinkimas taps postūmiu taikai karo alinamoje šalyje siekti, tačiau nemano, kad per kelias dienas pavyks pasiekti sutarimą sudėti ginklus.
"Aš nemanau, kad kokia nors konferencija, susirinkimas arba konsultacinė taikos džirga užbaigs konfliktą. Tai bus žingsnis pirmyn taikos įtvirtinimo procese. Štai ko aš tikiuosi", - pranešime spaudai cituojamas V. Ušackas.
Planuojama, kad Afganistano prezidento Hamido Karzajaus (Hamid Karzai) šaukiamas genčių vadovų susirinkimas, vadinamoji taikos džirga, vyks birželio 2-4 dienomis. Apie planuojamas taikos derybas H. Karzajus tarptautinei bendruomenei pranešė sausio 28 dieną per Tarptautinę Afganistano reikalams aptarti skirtą konferenciją Londone. Tada Afganistano prezidentas teigė, kad taikos džirga įvyks balandžio arba gegužės mėnesį, bet viskas nusikėlė į birželį.
Džirga, išvertus puštūnų kalbos, reiškia "didžiulis susirinkimas" arba "taryba". Toks susirinkimas yra tradicinis konfliktų sprendimo būdas Afganistano gentinėje visuomenėje. Bet, kaip pastebi, "Los Angeles Times", visi joje pasiekti sutarimai turėtų labiau simbolinę reikšmę, nes jiems įsigalioti greičiausiai reikėtų dar parlamento pritarimo.
1400 narių turėtų dalyvauti trečiadienį prasidėsiančiose diskusijose dėl raginimų talibus ir kitus maištininkus nutraukti smurtą. Talibano atstovai yra pareiškę, kad bet koks taikos sutarimas priklauso nuo visų užsienio karinių pajėgų pasitraukimo. ES pasiuntinys Afganistane nemano, kad visas genčių susirinkimas, kurio maždaug ketvirtadalis narių - moterys, padarys pareiškimą raginantį užsienio pajėgas trauktis iš šalies.
V. Ušackas pabrėžė, kad per taikos susirinkimą turi būti atsižvelgta ir į Afganistano konstituciją bei žmogaus teises.
Konsultacinė taikos džirga yra pirmasis iš trijų šiemet planuojamų didžiausių Afganistano renginių. Liepą organizuojama Kabulo konferencija, o rugsėjo viduryje parlamento rinkimai.