„Didžioji dauguma darbdavių sako (emigravusiems lietuviams – BNS), kad taip – grįžkite, mums reikalingos jūsų patirtys, žinios, kvalifikacija“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė I. Balnanosienė, komentuodama apklausos rezultatus.
Ji teigė, kad kitokias nuostatas emigrantų atžvilgiu lemia pasikeitusios vertybės visuomenėje bei pokyčiai darbo rinkoje, o Lietuva jau seniai nebėra pigios darbo jėgos šalis.
„Jeigu prieš keletą metų darbdaviai bijodavo į Lietuvą atgal grįžtančių žmonių dėl to, kad jie galbūt kelia didesnius lūkesčius, gali turėti kitokio supratimo, kaip darbas organizuojamas, tai šiuo metu to tikrai nebėra“, – teigė I. Balnanosienė.
SBA grupės baldų gamybos įmonės „SBA Home“ personalo vadovė Samanta Garbenčienė teigė, kad iš užsienio grįžę emigrantai dažniau būna lojalesni, produktyvesni, imlesni pokyčiams, jų atlyginimų lūkesčiai šiek tiek didesni.
„Paskutiniais metais matoma tendencija, kad jie pasidomi rinka, kokius atlyginimus siūlo darbdaviai, todėl jų lūkestis nėra toks didelis, kaip anksčiau būdavo“, – komentavo S. Garbenčienė.
Jos teigimu, SBA grupė šiuo metu dirba kelios dešimtys žmonių, kurie per paskutinius kelis metus grįžo dirbti ir sėkmingai integravosi. Visa grupė šiuo metu galėtų pasamdyti dar apie 150 darbuotojų.
Darbdavių nuomonės tyrimo duomenimis, 77 proc. jų atsižvelgtų tik į kandidato išsilavinimą ar darbo patirtį, nepaisant to, kur ji buvo įgyta, 18 proc. rinktųsi kandidatus, įgijusius išsilavinimą (2021 metais – 69 proc.) ir 17 proc. – darbo patirtį Lietuvoje (75 proc.).
Apklausoje 42 proc. darbdavių nurodė, kad jų įmonė ar įstaiga susiduria su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu, 17 proc. svarsto apie užsienio lietuvių kaip potencialių darbuotojų pritraukimą.
Daugiau nei pusė – 53 proc. darbdavių teigia, kad grįžę į šalį lietuviai labiau pasitiki savo gebėjimais ir nori aktyviau įsitraukti į svarbių sprendimų priėmimą darbovietėje. 40 proc. darbdavių užsienyje gyvenantiems lietuviams sudarytų nuotolinio darbo galimybes.
Pernai atlikto Užimtumo tarnybos emigrantų tyrimo duomenimis, 55,1 proc. išvykusių lietuvių svarsto apie grįžimą gyventi į tėvynę, 15 proc. daugiau nei prieš trejus metus.
Darbdavių nuomonės tyrimą šią vasarą Užimtumo tarnybos užsakymu atliko nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Apklausoje dalyvavo 512 įmonių ir įstaigų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!