REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Vilnių atvykę ūkininkai žada nepasiduoti ir streikuoti iki penktadienio. Gyvenantys arčiau sostinės dar gali grįžti namo, bet atvykę iš tolimesnių rajonų lieka nakvoti Vilniuje. Protestuojantys ūkininkai papasakojo, kur apsistojo, ką veikia po oficialiosios streiko dalies ir kaip į juos reaguoja praeiviai.

Į Vilnių atvykę ūkininkai žada nepasiduoti ir streikuoti iki penktadienio. Gyvenantys arčiau sostinės dar gali grįžti namo, bet atvykę iš tolimesnių rajonų lieka nakvoti Vilniuje. Protestuojantys ūkininkai papasakojo, kur apsistojo, ką veikia po oficialiosios streiko dalies ir kaip į juos reaguoja praeiviai.

REKLAMA

Gedimino prospekto pradžioje prie išrikiuotų traktorių stovi ūkininkai iš Šiaulių rajono. Pašnekovai neslepia, kad per visą dieną bjauriame ore sušalo, bet pasiduoti neketina. Štai ūkininkė Audronė streikuoja nuo pirmosios dienos ir, tikėtina, bus iki penktadienio. Šiomis dienomis ji su kolegomis apsistojo viešbutyje. 

Su maistu problemų irgi nėra. Dauguma ūkininkų apsirūpinę ir užkandžių iš namų įsidėjo patys. Jų lauknešėliuose – tikros kaimiškos gėrybės: agurkai, pomidorai, duona, lašiniai, dešra.

REKLAMA
REKLAMA

Jei pasidaro šalta, ūkininkai gali gauti arbatos iš Gedimino prospekte esančių palapinių. Kai kurios kavinės kviečia nemokamo karšto maisto, užkąsti atneša netgi vietiniai gyventojai.  

REKLAMA

„Vietinės kavinės kvietė nemokamos sriubos. Vilniaus savivaldybės architektas atnešė arbatos ir užkandžių“, – vardija ūkininkė Audronė iš Šiaulių.

„Taip pat turime pasiūlymą iš vienos privačios klinikos. Jeigu kam nors sustreikuotų sveikata, galime nuvažiuoti ir iš karto padarys tyrimus ir kita“, – sako pašnekovė. 

Audronė teigia jaučianti palaikymą ir iš praeivių, su kai kuriais iš jų jai teko pabendrauti. 

„Dauguma vilniečių, kurie išėjo pasižiūrėti traktorių su draugais, vaikais, tarpusavyje kalba: mano tėtis, senelis, dėdė [ūkininkauja]. Jie visi turi pažįstamų, kad ir iš mažo ūkelio. Tiesiog tokia yra kasdienybė“, – kalba Audronė. 

REKLAMA
REKLAMA

Ūkininkai susilaukia replikų: miestiečiai traktorių vadina prabangos preke

Tiesa, ne visi prabilo apie palaikymą. Ūkininkai iš Varėnos teigė išgirdę nemalonių replikų: „[Sakė], kad traktorius per daug prabangi prekė ir panašiai. Turėjo net tokių komentarų. Nors daugumos technika yra įkeista banke, kad galėtų turėti tokią techniką, o jie to neakcentuoja – skaičiuoja, kas pas tave kieme.“

Vis dėlto ūkininkai pripažino, kad dauguma praeivių juos palaiko, kad ir rodydami „liuks“. Streiko sąlygomis varėniškiai taip pat nesiskundė ir pasakojo esantys sotūs bei energingi.

„Yra kruopų, arbatos. Žemdirbiai susitelkę. Bet čia atvažiavome ne pavalgyti, o protestu išreikšti savo nuomonę prieš neteisingą žemdirbystės politiką“, – kalba ūkininkas Stasys, kurio vaikai ir anūkai taip pat ūkininkauja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu nebūtų žemdirbių, nebūtų ir Lietuvos. Lietuva yra žemės ūkio produkcijos gamintoja – buvo ir bus visą laiką. Žiūrėkite, kiek pas mus padaugėjo imigrantų. Visiems reikia pavalgyti, o kas juos pašers, jeigu ne žemės ūkis? Geros, lietuviškos produkcijos visada reikia“, – priduria mišrų ūkį turintis varėniškis.

Stasys, kuris 1991 m. dalyvavęs kovose už nepriklausomybę, teigia su kolegomis būsiantis iki paskutinės streiko dienos.

„Niekada nepasiduodam. Dzūkas yra toks žmogus – užsispyręs. Niekada nepasiduodam, kovojam iki paskutinio, kaip ir 1991 m. šaltomis sausio dienomis, kai deginome laužus“, – tvirtina Stasys.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti varėniškiai per naktį Vilniuje nelieka. Šiems ūkininkams iki Vilniaus maždaug 50 km kelio, todėl nakčiai jie grįžta namo. Tiesa, vakarop aprimus streikui kai kurie ūkininkai šyptelėjo, kad nestovės prie traktorių iki išnaktų: vieni žada nueiti į kavinę ar naktinį klubą.

Ūkininkai išdėstė reikalavimus

Ūkininkų protesto organizatorius Lietuvos žemės ūkio taryba socialiniuose tinkluose pasidalijo, dėl ko protestuojama:

Protestuojame, nes:

  1. 2014 m. Lietuvos statistikoje dirbtinai nuo 400 tūkst. ha iki 700 tūkst. ha padidintas daugiamečių pievų plotas!
  2. Saugotinų teritorijų, paviršinių vandens telkinių apsauginių juostų, bei zonų plėtra vykdoma žemės savininkų sąskaita. 
  3. Per Lietuvą vežami grūdai, pašarai, kurie gali būti rusiškos kilmės. 
  4. Panaikinta Pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama (toliau PLNP) pieno gamintojams būtent tada, kai pieno ūkiai dėl sumažėjusių pajamų ir vis dar besitęsiančios pieno krizė traukiasi iš gamybos. 
  5. Lietuvoje neadekvačiai padidintas akcizas suskystintoms naftos dujoms. 
  6. Numatyti esminiai žalio dyzelino naudojimo apribojimai.

Problemų sąrašas ne baigtinis."

REKLAMA

Trečiadienis – antroji protesto diena

Trečiadienį Vilniaus Vinco Kudirkos aikštėje prasidėjo ūkininkų piketas. Antradienį į Vilniaus centrą su savo žemės ūkio technika suvažiavę ūkininkai prie Vyriausybės rinkosi dar prieš oficialią protesto pradžią 11 val.

Tarp dalyvių buvo ir Seimo narių – Vigilijus Jukna, Zigmantas Balčytis, Jonas Pinskus.

Akcijos dalyviai atvyko nešini plakatais „Lietuva, tavo kaimas miršta“, „Kur tu eini, Lietuva, sustok“, „Nėra ūkininkų, nėra maisto, nėra ateities“ ir kt., taip pat – Lietuvos, savo regionų ir atstovaujamų organizacijų vėliavomis.

Susitikti su protestuotojais pakviesta premjerė Ingrida Šimonytė, aplinkos ministras Simonas Gentvilas, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir viceministras Egidijus Giedraitis. Ūkininkų delegacija trečiadienį taip pat ketina Seime susitikti ir su parlamento vadove Viktorija Čmilyte-Nielsen.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ELTA primena, kad pirmasis ūkininkų protestas vyko sausio 8 d., kai visoje šalyje vyko laužų deginimo akcija. Tądien LŽŪT delegacija susitiko su premjere, žemės ūkio ministru, aplinkos viceministrais.

Nors po susitikimo Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas pasidžiaugė konstruktyvumu – esą su Ingrida Šimonyte buvo sutarta kartu spręsti ūkininkų keliamas problemas bei kovą susitikti darkart – po kelių dienų taryba pranešė, jog protestą tęs ir sausio pabaigoje važiuos į Vilnių.

Agnė Širinskienė
21 min. ·
Regis, jau bus spėję pasisakyti visi sėdmaišių verktiniai, kurie šiom dienom pirmą kartą pamatė, kaip atrodo Lietuvos ūkininkas ir jo traktorius. Verktinių krokodilo ašarom apmauliota buvo viskas: nuo tariamai ūkininkų sugadintų Vilniaus gatvių iki tų pačių traktorių. Eikit jūs, sėdmaišiniai, geriau Grindos mašinų apraudot, nes jų didesnis svoris, tai dar tos prospekte prie kokio Inn'o turi didesnį šansą duobes jūsų paspirtukui pramušt. Ir eidami atsibuskit, už lango 21 a., ir žemę dirba žmonės kaimuose tikrai ne 12 a. kuinais. Nors kur ten suprasit, kai kaip jūs kaimą gal tik istorijos vadovėliuose ar per mašinos langą tematėte.
O bendrai - tai negaliu nesididžiuoti mūsų ūkininkais, kurie pagaliau parodė, ką gali vienybė, sutarimas ir drąsa
Praeiviai stebisi traktoriais? Gal jie norėtų, kad ūkininkai arkliais žemę dirbtų? O ko patys važinėja mašinomis , troleibusais ir autobusais,? Tegu važinėja arklinėm karietom! Arba tegu pėsti vaikšto!
Šaunuoliai ūkininkai ,palaikau ir visada palaikysiu ,o kai kuriems komentatoriams turėtų būti gėda
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų