Edita KARKLELIENĖ Šiaulių aplinkosaugininkai ir Šiaulių rajono policijos pareigūnai ketvirtadienio pavakarę Šiauliuose sulaikė neįprastą krovinį – trylikos į Lietuvos Raudonąją knygą įtrauktų ūdrų ir aštuonių kiaunių kailius.
Pirminiais paskaičiavimais, gamtai padaryta žala – beveik šimtas tūkstančių litų.
Krovinys vežtas bagažinėje
25 metų šiauliečio R. R. vairuotą automobilį „Audi 100“ Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) ir Šiaulių rajono policijos pareigūnai, turėdami operatyvinės informacijos apie draudžiamą krovinį, sulaikė Šiauliuose, Užmiesčio gatvėje esančioje degalinėje.
Informacija pasitvirtino: ūdrų ir kiaunių kailiai rasti automobilio bagažinėje.
Mašiną vairavęs šiaulietis sulaikytas.
Dėl šio incidento policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Jo metu ketinama aiškintis, kokiomis aplinkybėmis šiaulietis įsigijo ūdrų kailių ir kur jie buvo gabenami.
Kailiai, kaip įkaltis, paimti. Po policijos tyrimo jie bus atiduoti ŠRAAD. Neatmetama, kad aplinkosaugininkai kailius perduos saugoti Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejui.
Už neteisėtą gamtos išteklių naudojimą numatyta laisvės atėmimo iki trejų metų bausmė.
Greičiausiai ketinta parduoti
Pirminiais paskaičiavimais, gamtai padaryta žalos už daugiau nei 93 tūkstančius litų. Dėl administracinės nuobaudos dydžio aplinkosaugininkai apsispręs policijai baigus ikiteisminį tyrimą.
Radinį jo sulaikymo vietoje apžiūrėję ŠRAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai mano, kad tai suaugusių gyvūnų kailiai.
Jie, anot aplinkosaugininkų, tinkamai išdirbti ir greičiausiai buvo skirti parduoti.
Neatmetama, kad prekybinis sandoris galėjo būti planuotas užsienyje, nes į Raudonąją knygą įrašytų ūdrų kailius Lietuvoje legaliai parduoti draudžiama.
ŠRAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininko Raimondo Šiukšterio žodžiais, gamtai padaryta žala – milžiniška. Anot pareigūno, sunku įsivaizduoti, kas Lietuvoje drįstų įsigyti saugotino gyvūno kailių ir iš jų pasisiūdinti kailinius.
„Su tokiais kailiniais vaikštant galima ir atsakomybę užsitraukti“, – teigė R. Šiukšteris.
Ūdros į Lietuvos Respublikos Raudonąją knygą įtrauktos 1989 metais. Šiuo metu Lietuvoje jų skaičiuojama apie tris tūkstančius.
Ūdrų kailius planuota dažyti
Pernai Šiauliuose būta analogiško incidento. Aplinkosaugininkai, gavę žinių, kad į vieną Šiaulių įmonę dažyti atvežti keturių ūdrų kailiai, nuvyko ir juos konfiskavo.
Visi kailiukai po tyrimo perduoti Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejui. Ūdras dažyti atvežęs asmuo nubaustas. Gamtai padarytą žalą jis jau atlygino.
Ūdras naikinti draudžiama
Ūdra – ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu mastu saugoma rūšis. Ją gina Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių konvencija, vadinamoji Vašingtono konvencija, kurią yra ratifikavusi ir Lietuva.
Šiuo tarptautiniu susitarimu siekiama ne tik saugoti nykstančius gyvūnus, bet ir neskatinti jų naikinti verslo reikalams. Todėl draudžiama komerciniais tikslais medžioti nykstančius gyvūnus, naudoti juos arba jų dalis.