• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė Kristina Jarienė ketvirtadienį pristatė tyrimą ir įspūdingus skaičius apie moksleivių lytinius santykius.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė Kristina Jarienė ketvirtadienį pristatė tyrimą ir įspūdingus skaičius apie moksleivių lytinius santykius.

REKLAMA

„Apklausus beveik 10 tūkst. Lietuvos moksleivių, kurie yra vienuoliktokai ir dvyliktokai, paaiškėjo, kad beveik 34 proc. jų jau turi lytinius santykius.

Berniukai, aišku, jie aktyvesni ir jie turi netgi daugiau lytinių partnerių. Iš visų berniukų, kurie turi santykių, tai jie turi net keturias ir daugiau partnerių. Skaičiai tikrai yra įspūdingi“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje „Kodėl Lietuvoje jaunoms merginoms reikalinga efektyvi kontracepcija?“ teigė K. Jarienė.

Pasak LSMU docentės, tai yra labai reprezentatyvi apklausa, nes buvo apklaustas didžiulis kiekis moksleivių – beveik 10 tūkst. Ši anketa buvo suderinta su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, savivaldybių miestų ir mokyklų administracijomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Negalvokime, kad Lietuvoje lytinių santykių nėra, kad mūsų lytinio švietimo programa yra tobula ir negalvokime, kad mes kaip ginekologai siekiame pakenkti mūsų paaugliams, tikra taip nėra.

REKLAMA

Dabar supratau, kad mes gydytojai, akušeriai-ginekologai, esame tie inkvizitoriai, kurie dabar gaudysim mergaites tik joms suėjus 15 metų ir jas čipuosime įdėdami spirales į gimdą. Noriu akcentuoti, kad yra kalbama apie tas mergaites, kurioms to reikia dabar ir čia.

Išgirdau sakant, kad moksleiviai turi mokytis, o ne santykiauti. Aš irgi to norėčiau, bet žinokite, kad jie besimokydami dar naršo internetą ir ieško informacijos, kuri yra nepatikima.

REKLAMA
REKLAMA

Lytinio švietimo pamokose apie kontracepciją kalba tik pusę specialistų. Kontracepciją tarp paauglių dažniau naudoja tie, kurie gauna informacijos, kurie kalba su tėvais, kurie gauna žinių iš mokyklų“, – pažymėjo docentė.

Spaudos konferencijos metu ji ragino daugiau kalbėti apie lytinį švietimą, tuomet galbūt reikės mažiau kalbėti apie abortus.

„Turime paauglių problemą, kurie ateina pas mus su ašarotomis akimis, nubėgusiu tušu, klausia, ką daryti, bet mes jiems nieko nebegalime padėti. Nebent patys nubėgti ir nupirkti kontracepciją“, – sakė K. Jarienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Noras kompensuoti kontraceptines spirales papiktino: jos turi mokytis, o ne galvoti apie kažką

Jaunoms paauglėms visu 100 procentų kompensuoti hormonines kontraceptines spirales. Toks sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas sukėlė ir dalies politikių, ir Nacionalinės šeimų bei tėvų asociacijos šoką bei pyktį. Kilus skandalui, ministras Veryga pripažįsta, kad klausimą teks svarstyti iš naujo.  

REKLAMA

Kontraceptinės spiralės vaistinėse yra parduodamos tik su receptu ir dažniausiai ne paauglėms merginoms, o jau vyresnio amžiaus, gimdžiusioms moterims. Tokia viena spiralė kainuoja apie 120 eurų ir, pasak vaistininkų, yra tarp tų kontraceptinių vaistų, kurie perkami retai.

O sveikatos apsaugos ministras dar balandžio pabaigoje į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukė hormoninį kontraceptiką ,,Levonorgestrelį“, naudojamą hormoninėse spiralėse. Tokios spiralės, ministro įsakymu, paauglėms būtų kompensuojamos visu šimtu procentų, o kiek vyresnėms merginoms – nuo 15 iki 20 metų – kompensuojamos. Ministro sprendimu šokiruota Seimo narė konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė tikina, kad jį Veryga įteisino slapta.

REKLAMA

„Preparatas skirtas jaunoms labai merginoms, negimdžiusioms, paauglėms galima sakyti. Nesitarta su tėvų organizacijomis visiškai. Ir svarbiausia tai buvo bandoma padaryti slaptai – prijungiant šitą aparatą prie antivėžinių vaistų, kuris turėtų gelbėti gyvybes“, – sakė Seimo narė Vilija Aleknaitė–Abramikienė.

Rinkoje hormoninės spiralės kaina siekia apie 120 eurų. Pagal ministro įsakymą, vaistinio preparato ,,Levonorgerstrel“ kompensavimui iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto per metus būtų atseikėta pinigų. Skaičiuojama, kad valstybė kontraceptinėmis spiralėmis planuoja aprūpinti daugiau kaip 7000 paauglių per metus. Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija piktinasi, kad tokiais būdais netiesiogiai skatinamas lytinis paauglių gyvenimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kontraceptinės priemonės skyrimas jaunoms mergaitėms netiesiogiai ragina būti neatsargiomis lytinėje srityje. Tas aktyvus ankstyvas lytinis gyvenimas tyrimai nurodo, kad jis turi neigiamą poveikį psichinei savijautai, taip pat depresijos rizikai“, – pasakojo asociacijos pirmininkė Violeta Vasiliauskienė.

Tiesa, jau kilus didžiuliam pasipiktinimui, sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pripažįsta, kad sprendimas yra skubotas ir neišdiskutuotas.

REKLAMA

„Ypatingai, aišku, amžiaus grupė kelia daug klausimų. Tai yra tam tikra prasme invazinė priemonė ir klausimas, ar tikrai ta amžiaus grupė yra pasirinkta teisingai. Tai kol kas tai į kainyną vaistų nebus įtraukiama. Tiesiog sulauksime detalesnio išaiškinimo. Ir tada bus priimti galutiniai sprendimai“, – teigė A. Veryga.

Nors ministro tonas švelnėja, jo pasirašytas įsakymas šokiravo ir buvusią Seimo narę gydytoją ginekologę Vidą Mariją Čigriejienę. Pasak gydytojos, jaunų merginų organizmui tokie hormoniniai preparatai gali turėti pasekmių visam likusiam gyvenimui, mat kontraceptinė spiralė įvedama tiesiai į gimdą trejiems metams. Esą neaišku, kaip šios kontraceptinės priemonės ateityje paveiks merginų tikimybę pastoti.

REKLAMA

„Paauglė turi mokytis, o negalvoti apie spiralę ar nuolatinį seksą. Nes spiralė yra svetimkūnis, kokia ji bebūtų. Aišku, galbūt kai kuriais išimtinais atvejais ir reikia. Bet nepriimti ir neapmokėti visko 100 procentų. O kodėl negalima kontraceptinių tablečių nemokamai priimti ir galima būtų naudoti“, – kalbėjo gydytoja ginekologė V. M. Čigriejienė.

Aiškėja ir tai, kad hormoninį kontraceptiką ,,Levonorgestrelį“ į kompensuojamųjų vaistų sąrašą pasiūlė įtraukti būtent Lietuvos akušerių ir ginekologų draugija. Jos valdybos narė Žana Bumbulienė tvirtina, kad hormoninės spiralės esą yra efektyviausias būdas apsisaugoti nuo nepageidautino nėštumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turi būti labai didelis kontraceptinis efektyvumas. Tokiu didžiausiu virš 99 proc. poveikiu pasižymi ilgalaikės grįžtamos kontracepcijos metodas. Paauglės pasižymi tuo, kad jos labai užmiršta išgerti tabletes, tai toks metodas joms iš esmės nėra labai tinkamas. O čia jau nuo jos nepriklauso“, – sakė valdybos narė Ž. Bumbulienė.

Tiesa, Seimo narė V. Aleknaitė–Abramikienė tikino, kad neva toks sprendimas priimtas ne šiaip sau, o bandant patyliukais prastumti suinteresuotoms grupėms naudingus projektus.

REKLAMA

„Pagal ministro įsakymą turėtų iš rezervo būti skirta virš 800 tūkstančių. Tai jūs pagalvokite, kokie tai dideli pinigai. Be abejo, tiems, kurie gamina, tai visai neblogas uždarbis“, – pasakojo V. Aleknaitė–Abramikienė.

Seimo narė konservatorė kreipėsi ir į premjerą Saulių Skvernelį, prašydama paaiškinti, kodėl į kompensuojamųjų vaistų sąrašą buvo įtraukta hormoninė spiralė. Tiesa, premjeras plačiau situacijos komentuoti nepanoro.

REKLAMA

„Kiek prisimenu, tai aš tokio sprendimo nepriiminėjau ir Vyriausybė taip pat ne“, – teigė S. Skvernelis.

O Sveikatos apsaugos ministras tikino, kad dar kartą kreipsis į Lietuvos Akušerių ir ginekologų draugiją dėl papildomo išaiškinimo. Esą šiuo metu daugiausia diskusijų kelia jaunų merginų amžius, kurioms būtų kompensuojama kontraceptinė spiralė. Pasirodo, jau nuo 16 metų merginoms be tėvų sutikimo, tokia hormoninė spiralė gali būti įdėta į gimdą.

Apie norą kompensuoti kontraceptines spirales, dėl to pasipiktinusius specialistus galite žiūrėti čia:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų