Teisingumo ministerija, įgyvendindama visuomenės teisinio švietimo programą, užsakė sociologinį tyrimą, kuriuo siekta nustatyti teisinių žinių mastą. Sociologinio tyrimo rezultatai parodė, kad visuomenėje juntamas teisinių žinių poreikis.
Šių metų sociologinio tyrimo rezultatai buvo pateikti lyginant juos su praėjusių metų rezultatais. Sociologiniuose tyrimuose Lietuvos gyventojų buvo klausiama apie jų nuomonę dėl teisinio informuotumo, valstybės garantuojamos teisinės pagalbos (pirminės ir antrinės) bei teisinio švietimo teikimo poreikio.
Sociologinio tyrimo rezultatai parodė, kad 2007 metais 40 proc. Lietuvos gyventojų turimų teisinių žinių nepakanka ir jie norėtų gauti daugiau informacijos teisiniais klausimais. Tokį vertinimą dažniau išsakė moterys, taip pat 30 – 50 metų amžiaus šalies gyventojai, turintys vidurinį ir specialų vidurinį išsilavinimą, vidutinių pajamų žmonės. Praėjusiais metais tokių buvo 53 procentai.
2007 m., lyginant su praėjusiais metais, Lietuvos žmonių informuotumas apie pirminę teisinę pagalbą išaugo. 44 proc. apklausos dalyvių žino šią pagalbą, tik ja nepasinaudojo, tuo tarpu 2006 m. tokių buvo 36 proc. Apie pirminę teisinę pagalbą geriau yra informuotos moterys, vyresni nei 30 metų bei gyvenantys didmiestyje ir mieste žmonės. Ši teisinė pagalba geriau žinoma tarp turinčiųjų aukštąjį ir specialų vidurinį išsilavinimą.
Antra vertus, 2007 m. sumažėjo apklausos dalyvių informuotumas apie antrinę teisinę pagalbą. Jei 2006 m. 24 proc. apklausos dalyvių teigė girdėję, bet nepasinaudoję šia pagalba, tai 2007 m. tokių yra 14 proc. 2007 metais 82 proc. apklausos dalyvių teigė nieko negirdėję apie antrinę teisinę pagalbą, tuo tarpu, 2006 m. tokių apklaustųjų buvo 70 proc. Kas penktas apklausos dalyvis minėjo, kad jiems reikėjo ar šiuo metu reikia teisinės pagalbos ar konsultacijos. Didžiausias teisinės pagalbos poreikis yra nuosavybės, darbo sutarčių ar šeimos klausimais.
Tyrime dalyvavusių teisininkų ekspertų nuomone, pirminės teisinės pagalbos idėja pasiteisino, ji buvo įvertinta gerai. Tai rodo didėjantys žmonių srautai, kurie kreipiasi dėl pirminės teisinės pagalbos, tačiau kritikos susilaukė antrinė teisinė pagalba.
Teisingumo ministerija teigia, kad, įgyvendindama Visuomenės teisinio švietimo programą ir reaguodama į sociologinio tyrimo metu gautus rezultatus, kitais metais skirs dar didesnį dėmesį antrinės teisinės pagalbos informuotumui, nes šios teisinės pagalbos teikimo informuotumas, gyventojų nuomone, yra nepakankamas. Ministerija taip pat imsis kitų priemonių, leidžiančių efektyviai mažinti teisinių žinių stoką visuomenėje.