Trys merai persigalvojo – jų noras būti Seime mums kainuos šimtus tūkstančių

Vos pernai atšventę pergalę, šiemet trijų savivaldybių merai, atrodo, persigalvojo dėl savo politinės ateities ir panoro gauti Seimo mandatą. Persigalvoję merai nemano taip išduodantys rinkėjus ir atvirkščiai – kalba apie savivaldoje įgautą patirtį, kuri praverstų Seime. Tuo metu Vyriausioji rinkimų komisija skaičiuoja, kaip merų sėkmės atveju nauji savivaldos rinkimai patuštintų Lietuvos gyventojų kišenes.

Šiųmečiuose Seimo rinkimuose savo sėkmę bando trys merai – Elektrėnų, Radviliškio bei Trakų rajonų savivaldybių vadovai. Be to, Vilniaus miesto savivaldybės meras Remigijus Šimašius paskelbtas Laisvės partijos kandidatu į premjerus.

Tarp kandidatų į Seimą – su Liberalų sąjūdžiu kandidatuojantys Trakų rajono merė Edita Rudelienė, Elektrėnų meras Kęstutis Vaitukaitis bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas, Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis. Su tomis pačiomis politinėmis jėgomis jie pernai laimėjo ir savivaldos rinkimus.

Neplanavo likti mero poste

Radviliškio rajono meras A. Čepononis nemano, kad savo kandidatavimu į Seimą apgauna rinkėjus, mat tai, kad ši kadencija mero poste jam bus paskutinė, jis nusprendė gerokai anksčiau.

„Tada kada ėjau į mero rinkimus, visiems sakiau, kad tai yra paskutinis kartas, kad daugiau nekandidatuosiu, ir, jeigu pasiseks išlaikyti konkurenciją, pabandysiu į Seimą. Tai buvo mano prieš ketverius metus tokia idėja. 

Kažkada [mero postą] vis tiek reikėtų apleisti. Tai geriau apleisti, kada esi išrinktas ir supranti, kad reikia užleisti, ne tik kalbėti, bet suprasti ir užleisti jaunimui. Tai mano vizija ir mano tikslas toks ir buvo, ne išeiti tada, kada jau niekam nereikalingas, o tada, kada žmonės dar tiki“, – tv3.lt kalbėjo A. Čepononis. 

Jo teigimu, kiekvienam Seimo nariui būtų naudinga prieš tai pabūti meru, kad pavyktų geriau suprasti, kaip valdoma savivaldybė, kurių visuma ir sudaro valstybę.

REKLAMA

„Seimo narys, jeigu pabūtų bent vieną kadenciją meru, jis turėtų visiškai sisteminį supratimą, kas yra valstybė, kas yra savivaldybė. Nes savivaldybė yra maža dalis valstybės, kur sprendžiami visi be išimties klausimai – tiek biudžetas, tiek švietimas, tiek socialiniai klausimai. Meras prie visų šių klausimų prisiliečia tiesiogiai ir be išimties“, – pastebėjo Radviliškio rajono meras.

Nesitiki būti išrinktas

Tuo metu Elektrėnų meras K. Vaitukaitis atviras – jis abejoja savo galimybe būti išrinktu į Seimą, mat partijos sąraše yra aštuonioliktas.

„Pirmas dalykas, dar reikia sulaukti rinkimų rezultatų, o tada kalbėti apie tai, jeigu išrinks. Na, neišrinks, aštuonioliktas juk, būkim biedni, bet teisingi“, – tv3.lt kalbėjo K. Vaitukaitis.

Paklaustas, kodėl vis tik apsisprendė išbandyti savo jėgas, kandidatuodamas į Seimą, meras teigė, jog politika nesibaigia tik buvimu meru.

„Kaip tas, kuris vienose ar kitose pareigose, ar meras, ar ministras, ar jis turėtų sėdėti ir laukti? Kadangi šiokią tokią patirtį aš turiu, kadangi esu ir vienose, ir kitose pareigose dirbęs, mane partija nepriklausomai išreitingavo aštuonioliktą.

Kodėl sutikau dalyvauti, tai paprasta patirtis. Jeigu partija surašys tik vilniečius į sąrašą, ta, žiūrėkit, 140 žmonių bus tik vilniečiai, tai provincijos žmogui nerasti savo kandidato irgi būtų neteisinga“, – svarstė K. Vaitukaitis.

Tiesa, šiemet K. Vaitukaitis – tik partijos sąraše, bet ne kurioje nors iš vienmandačių apygardų.

„Tikrai negalvojau, kad būsiu aštuonioliktas, jeigu būčiau žinojęs, kad mane taip išreitinguos, galbūt būtų buvęs ir kitoks sprendimas“, – pripažino Elektrėnų meras.

Nauji rinkimai kainuotų iki 500 tūkst. eurų

Jei bent vienam iš trijų merų pavyktų laimėti mandatą Seime, Vyriausioji rinkimų komisija ne vėliau nei per šešis mėnesius, t. y. ne vėliau kaip iki 2021 m. balandžio, tose savivaldybėse organizuotų naujus rinkimus laisvoms metų vietoms užimti. Tiesa, kol kas VRK dar nežino, kiek tiksliai kainuotų nauji rinkimai.

REKLAMA

„Sunku pasakyti, kiek kainuotų. Reikės skaičiuoti ir vertinti. Bet jei taip atsitiktų, kad visi trys merai būtų išrinkti Seimo nariais, mes būtume priversti per pusės metų laikotarpį organizuoti naujus rinkimus. 

Tikėtina, kad trijose savivaldybėse rinkimai vyktų tuo pačiu metu. Tarkim, iki kokių pusės milijono, 400–500 tūkst. eurų, kainuotų rinkimų organizavimas visose trijose savivaldybėse“, – tv3.lt kalbėjo VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Prieš ketverius metus, 2016-aisiais, į Seimą nebuvo išrinktas nė vienas mero pareigas einantis kandidatas.

Daugiau apie tai, kaip atrodys Seimo rinkimai, galite sužinoti čia:

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.


Rašyti komentarą...
P
Pikta
2020-10-08 05:14:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bet str užvadinimas, lyg kaltinimas kandidatuojamiems merams. Juk aiškiai matom, kad taikoma į mokesčių mokėtojų sąžinę: nebalsuokit, nes jums daug kainuos perrinkimai. Ko tie merai kalti, kad rinkimai taip sudėlioti?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų