Pasak specialistų, baisiausia tai, kad naujos cheminės medžiagos, maišomos į elektroninių cigarečių skysčius, kuriamos nuolat, todėl tampa praktiškai neįmanoma visų jų nustatyti.
Plačiau apie tai – TV3 Žiniose.
Po Lietuvą apskriejusios tragiškos žinios apie elektroninėmis cigaretėmis mirtinai apsinuodijusį paauglį – į situaciją reaguoti ėmė tiek politikai, tiek ir gyventojai.
Statistika pribloškianti: apklausos rezultatai atskleidė, kad bent kartą gyvenime elektroninę cigaretę yra rūkęs kas antras 15-16 metų moksleivis. O bent kartą per 30 dienų iki apklausos – kas penktas. Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) atstovės, būtent šis skaičius byloja apie nuolatinį vartojimą.
„Jeigu per paskutines 30 dienų, tai galima manyti, kad tai nebūtinai yra atsitiktinumas. O tai veikiau pasako apie reguliarų vartojimą“, – sako NTAKD atstovė Aušra Želvienė.
Pasak specialistų, pavojingiausia yra tai, kad paaugliai elektronines cigaretes gauna neaiškios kilmės, todėl niekas negali pasakyti, kokių medžiagų jose yra ir koks kiekis jau gali būti labai pavojingas sveikatai ar gyvybei.
„Draugas gali pasakyti, tu patrauk du įtraukimus ir tau užteks, bus gera. Na, ir nuo tų dviejų įtraukimų nieko nepasidaro, tai jis pabando dar du įtraukimus. Ir tada prasideda sąmonės netekimas, pykinimas, vėmimas“, – pasakoja Vaikų skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Violeta Radžiūnienė.
Per metus į Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų skubiosios pagalbos skyrių medikai atgabeno 80 vaikų, apsvaigusių nuo įvairių narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Pasak medikų, neretai elektroninių cigarečių skysčiuose slypi visa paletė svaigalų ir nuodų: nuo lengvai veikiančių psichiką, pavyzdžiui, kanapių, iki ypač pavojingų gyvybei – fentanilio.
Kita vertus, net jei elektroninėmis cigaretėmis žmogus neapsinuodija staiga, tik įkvėpęs, pasak mokslininkų jos vis tiek turi negrįžtamą ilgalaikį poveikį. Dėl nuolat įkvepiamo chemikalo diacetilio plaučiuose randėja ir siaurėja mažosios kvėpavimo takų šakos, galiausiai dėl to sutrinka kvėpavimas.
Sunku nustatyti naujai atrastas medžiagas
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad paauglių, vartojančių narkotikus, situacija yra nevaldoma, o viena iš priežasčių – policijos pareigūnų stygius.
„Reikalingas ir uniformuotas policininkas, reikalingos ir specialios žinios, informacijos gavimas. Ir čia gal to resurso ir trūksta. Bet irgi natūralu, policija per paskutinius metus drastiškai sumažėjusi“, – komentuoja S. Skvernelis.
Viešosios tvarkos biuro vadovas Vytautas Grašys tvirtina, kad pareigūnai reaguoja į visus iškvietimus iš karto, tačiau prižiūrėti kiekvieną paauglį galimybių nėra.
Buvusi Seimo narė, aktyviai kalbanti apie narkotikų prevenciją, Morgana Danielė kritikuoja esamą valdžią dėl neveiksnumo: jos teigimu, reikia gilintis ne į bausmių griežtinimą, o į psichologinės pagalbos nukentėjusiems stiprinimą.
„Kai persekiojimas yra nukreiptas ne į nusikaltėlį, o į žmogų, žmogaus interesas yra nebūti pagautam. Ypač paauglio. Reiškia, kad paauglys ieško medžiagos, kurios nenustatys testai, kurios nebus įmanoma identifikuoti lengvai ir kuri bus pigi“, – sako M. Danielė.
Pasak specialistų, juodoji rinka sparčiai taikosi prie tokių interesų ir yra nuolat kuriamos naujos narkotinės medžiagos, kurių medikai negali identifikuoti, todėl dar sunkiau suteikti pagalbą jomis apsinuodijusiam žmogui.
„Nustatyti yra labai sunku, nes tos medžiagos keičiasi, kas mėnesį vis naujų ir naujų atsiranda ir tikrai nespėjame mes paskui jas“, – teigia V. Radžiūnienė.
Policijos duomenimis, pernai registruota daugiau nei 2300 nepilnamečių, vartojusių tabaką ar susijusius gaminius. Vien per pirmą šių metų pusmetį šis skaičius jau perkopė 1200.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.















































































































































































































































































