Valdančioji Tautos prisikėlimo partija (TPP) nepritars siūlymui dar kartą mažinti valstybės politikų, teisėjų, pareigūnų, tarnautojų pareiginės algos bazinį dydį, tokiu būdu mažinant planuotų biudžeto pajamų nesurenkančios valstybės išlaidas.
„Šis kelias neveda prie konstruktyvaus sprendimo tų problemų, kurios yra valstybėje. Eilinį kartą suvesdami ekonominį biudžetą ant popieriaus lapo, sukeliame daug daugiau problemų, socialinių įtampų, ir nemanau, kad šis kelias yra perspektyvus“, - pirmadienį po susitikimo su valstybės tarnautojų profesinių sąjungų atstovais sakė TPP lyderis, Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas.
Užuot kirpus atlyginimus, A.Valinskas siūlo mažinti „valdininkų armiją“, atsisakant apie 15-20 proc. valstybės tarnautojų. Jis sako tokį „pakankamai aiškų ir konkretų siūlymą“ teiksiantis koalicijos partneriams.
„Valstybės valdymo ir administravimo srityje yra gerokai daugiau resursų, kuriuos išnaudoję, mažindami nereikalingų valdininkų armiją, mes rasime resursų ir jie bus kur kas perspektyvesni. Gal palikime tuos žmones, kurie valstybei yra reikalingi ir būtini, ir atsisakykime tų, kurie realiai šiuo metu nėra valstybėje būtini, kaip našta šiuo metu jie“, - sakė A.Valinskas.
Paklaustas, ar, atleidus valstybės tarnautojų, nebus papildyta bedarbių, kuriems mokamos pašalpos, armija, A.Valinskas atsakė, jog „šiuo atveju tai nėra bedarbiai, tai žmonės, kurių paslaugos valstybei nereikalingos“.
Pagal A.Valinsko siūlymą, mažinant valstybės tarnautojų skaičių 20 proc., tektų atleisti apie 6 tūkst. žmonių. Vadinamoji Saulėlydžio komisija prie Vyriausybės tuo tarpu kalba apie perpus mažesnį, apie 3 tūkst., galimai atleidžiamų tarnautojų skaičių, naikinant neefektyvias tarnybas.
Valstybės tarnautojų atstovai sakė ketinimams mažinti darbuotojų skaičių neprieštaraujantys.
„Kadangi yra daug departamentų ir departamentėlių, kaip jis (Seimo pirmininkas - BNS) išsireiškė, kurie dubliuoja darbus, ypač ministerijose, galima sutaupyti, mažinant darbuotojų skaičių. Mes manome, kad yra rezervas, mes neprieštaraujam“, - po susitikimo sakė Lietuvos valstybės tarnautojų profesinės sąjungos pirmininkės pavaduotoja Rima Kisielienė.
Finansų ministerija rengia siūlymą mažinti valstybės politikų, teisėjų, pareigūnų, tarnautojų pareiginės algos bazinį dydį nuo 475 iki 430 litų. Nuo sausio mėnesio jis jau buvo sumažintas nuo 490 iki 475 litų. Pataisius įstatymus, šių asmenų algos sumažėtų 9,5 proc.
Taip pat rengiamasi sumažinti bazinę mėnesinę algą nuo 128 iki 115 litų. Šis koeficientas taikomas apskaičiuojant atlyginimus beveik 230 tūkst. biudžetinės sferos darbuotojų. Jų algos patikslinus šių metų biudžetą turėtų sumažėti daugiau nei 10 proc.
Apkarpiusi šių darbuotojų atlyginimus dešimtadaliu, valstybė sutaupytų 340 mln. litų. Bet tektų persvarstyti ir „Sodros“ bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetus.
Sumažinus valstybės tarnautojų algas, jos grįžtų į maždaug 2006 metų lygį.
Į valstybės biudžetą šiemet sausio-vasario mėnesiais, išankstiniais duomenimis, įplaukė 2,433 mlrd. litų, arba 389,6 mln. litų mažiau negu prognozuota.