Briuselyje vykstančioje Europos Vadovų Taryboje ketvirtadienį šalims išdėsčius savo pozicijas, Lietuvos vadovai tikisi, kad penktadienį paaiškės principinės ir galbūt konkrečios detalės, kokią paramą ES suteiks Lietuvai šiai 2009-ųjų pabaigoje uždarius Ignalinos atominę elektrinę.
„Vakaras arba diena buvo skirta savo individualių problemų išdėstymui. Diskusijų nebuvo, kadangi visi pritarė, kad yra problemų ir jas reikia įveikti. Ir tam yra pinigų, tik jų šiandien dar neskirstė. Turbūt penktadienis bus ta diena, kai bus išsakytos pačios Europos Komisijos pažiūros - paaiškės ar įsiklausyta į atskiras valstybes liečiančias problemas“, - vėlų ketvirtadienio vakarą po bendros ES šalių vadovų vakarienės žurnalistams sakė prezidentas Valdas Adamkus.
Premjeras Andrius Kubilius sakė turįs „santūraus optimizmo“, kad Lietuvos pozicijos dėl papildomų taršos leidimų kvotų gali „stipriai progresuoti“.
„Aišku neturime tų naujų dokumentų projektų, bet faktas, kad yra daug tikimybės, jog klimato pakete atsiras unikali nuoroda į Lietuvos atvejį - Ignalinos uždarymo reikalus ir papildomų emisijų kvotas. Pinigai neskirstomi, bet kvotos virsta aiškiais ir dideliais pinigais. Gal penktadienį pavyks tiksliau suskaičiuoti, kokie čia pinigai išeina, bet kalbama apie šimtus milijonų litų, jei ne apie milijardus“, - kalbėjo A.Kubilius.
Paklaustas, ar buvo kalbama apie konkrečius mechanizmus, kaip Lietuva galėtų gauti papildomų taršos leidimų, premjeras užsiminė apie formulę, kuri „yra visai nebloga Lietuvai, viena iš tų, kuri ir buvo planuojama“.
Vis dėlto jis konstatavo, kad penktadienį aptartos paramos Lietuvai formos yra skirtos vidutinės trukmės (nuo 2013 metų - BNS) laikotarpio problemų sprendimui, o artimiausio laikotarpio (2009 metų - BNS) problemų sprendimai kol kas nėra visiškai aiškūs.
Kalbėdamas apie elektros tilto į Švediją per Baltijos jūrą statybą, A.Kubilius be kita ko pažymėjo, kad tai, iš kur ši jungtis eis - Lietuvos ar Latvijos, yra techninė detalė.
„Tą techninę detalę padeda spręsti EK. Čia yra to solidarumo privalumas, kad kai du kaimynai ir artimos tautos nesutaria, kas nors trečias yra labai naudingas, kad tai išspręstų. Jeigu bus tie 5 mlrd. (ES skirti energetikai - BNS), tai šitų pinigų skyrimas jungtims, mano supratimu, bus variklis, kuris privers lietuvius, latvius ir EK kiek galima greičiau rasti sprendimą, iš kur ta jungtis turi eiti“, - svarstė Vyriausybės vadovas.
Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas pabrėžė, kad ES parama Lietuvai nebūtinaituri būti įrašyta skaičiumi.
„Bet mes tikimės, kad būtų įrašytas principinis palaikymas dėl mūsų nuostatų ir, aš manau, kad mes tą palaikymą gausime. Susitikimuose su savo kolegomis išgirdau jų palankumą, supratimą ir pritarimą mūsų interesų atžvilgiu, kas liečia visų pirma laikinąjį kompensacijos mechanizmą įvertinant emisijų padidėjimą po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo bei dėl Baltijos elektros tinklų sujungimo“, - kalbėjo V.Ušackas.
Prezidentas V.Adamkus pažymėjo, Lietuvos pozicijai neišgirdęs nė vienos ES šalies pasipriešinimo ir pridūrė, kad šiuo metu Lietuvai susitikime nėra pagrindo dėl ko nors nusileisti.
„Tai yra mūsų viltis, noras (kad EVT paketas dėl energetikos ir klimato kaitos bus patvirtintas penktadienį - BNS) ir iki šios minutės niekas nepasipriešino tam“, - sakė šalies vadovas.