Tai reiškia, kad brangs ir būtiniausi maisto produktai, ir drabužiai, kurie Lietuvoje jau dabar kainuoja tiek pat ar net brangiau nei turtingose Europos Sąjungos šalyse.
Konservatoriai prašo Lietuvos banko atlikti tyrimą, kodėl Lietuvoje kainos auga taip sparčiai, esą gal konkurencijos čia per mažai. Visgi ekspertai politikus nusodina – verčiau ką nors daryti, kad atlyginimai augtų, kainos esą normalios.
Drabužiai - prabanga?
Net ir visai neprabangūs drabužiai lietuviams pamažu tampa prabanga.
Rūbai ir avalynė – bene vienintelės prekės, kurių kainos jau pasivijo Europos Sąjungos vidurkį, o neretai Lietuvoje tas pats rūbas net brangesnis nei užsienyje. O pagal algas velkamės uodegoje, tad nenuostabu, kad drabužių žmonės vis dažniau dairosi ne žinomų prekės ženklų, o tiesiog maisto parduotuvėse. O ir čia ne viskas įkandama.
Vilnietis Arvydas sako, kad už kojines mokėti beveik tris eurus jam – per brangu. Renkasi dar pigesnes.
Ir jei be naujų drabužių galima apsieiti, be maisto – niekaip. Produktams lietuviai išleidžia net ketvirtadalį pajamų, o dalis pieno produktų pernai brango net dešimtadaliu. Štai vilnietė Ana tikėjosi, kad po Naujųjų skaičiai prie lentynų gal bus mažesni, bet teko nusivilti.
LB atkirto
Čia įsikišti sugalvojo konservatoriai, per krizę patys padidinę pridėtinės vertės mokestį, o su juo ir absoliučiai visas Kaunas. PVM iki šiol negrąžintas į buvusį lygį ir daug kam didesnis net už mokamą turtingose Europos valstybėse. Laurynas Kasčiūnas ir prezidentu tapti užsimanęs Žygimantas Pavilionis kreipėsi į Lietuvos banką, kad šis įvertintų, kodėl prekės ir paslaugos Lietuvoje brangsta kone sparčiausiai Europos Sąjungoje. Jų teigimu, galbūt kalti didieji prekybos tinklai.
Lietuvos bankas atkerta, kad Seimo nariai šiuo klausimu turėtų kreiptis į Konkurencijos tarybą. Visgi paties banko nuolat daromi tyrimai nerodo, kad kainos Lietuvoje išpūstos.
Išsamiau žiūrėkite TV3 reportaže: