Alytaus piliečiai skaito vis mažiau spaudos leidinių. Ir kam - susidaryti vaizdą, kas darosi mieste, net Lietuvoje galima, pavyzdžiui, einant Naująja gatve į miesto centrą.
"Miesto laikraštis" kvietė regiono skaitytojus kartu pasidairyti šiame daugeliui alytiškių įprastame maršrute.
Prieš metus rašėme apie matomoje šios gatvės vietoje pastatytą stendą, kviečiantį nuomotis patalpas statomame prekybos centre, kuris atvers duris... 2007-ųjų metų pabaigoje. Parašėme, atitinkamos miesto tarnybos stendą pašalino. Tačiau paliko jo mažesnę kopiją, kuri nuo gatvės matoma šiek tiek prasčiau, tačiau pėstiesiems bado akis. Gal stendukui išrauti pritrūkta lėšų, o gal už tai, kad jis tebestovi, į miesto biudžetą nubyra litų?
Panašios mintys apninka nužingsniavus kelis šimtus metrų - iki skelbimams ir plakatams skirto (?) popieriaus draikanų rinkinio. Storas stulpas apklijuotas spalvingais ir juodai baltais kvietimais į teatrą, koncertus, kitus renginius. Ant nutriušusių, apiplyšusių popiergalių (plakatais tokios makulatūros nepavadinsi) užklijuoti kiti. Ir dar kiti.
Kažkoks gudročius prie vadinamojo skelbimų stulpo sugebėjo priglausti medinę lentą ir priklijuoti gana padoriai atrodantį plakatą. Jis nenuplėštas, tačiau jame pavaizduoti vyrukai tikrai nenorėtų atsidurti kompanijoje, panašioje į tą, kurioje dabar yra į jų koncertą kviečiantis spalvingas skelbimas.
Primetu, kiek išspausdinti tokią gausybę informacijos kainuotų laikraštyje. Oho... Bet niekieno neprižiūrimas stendas - nemokamas, čia "publikuojasi" visi, kas netingi. Todėl ir vaizdas - siaubingas. Tai pripažįsta miesto vyriausiasis dailininkas Adolfas Klastaitis. Jo žiniomis, šis objektas - skydinė - priklauso ryšininkams. Todėl savivaldybė negali likviduoti vieną pagrindinių miesto gatvių vaizdą darkančios "skelbimų lentos".
Anot A.Klastaičio, dėl jos priežiūros ketinama tartis su Kultūros ir komunikacijos centru. Jis čia galėtų kabinti savo skelbimus.
Kaip turėtų atrodyti sutvarkytas stendas plakatams, kitai informacijai, supranti pamatęs vadinamąjį piloną - koloną, kurią prie Naujosios ir Jotvingių gatvių sankirtos pagal sutartį su savivaldybe įkurdino Vilniaus firma. "Na štai, netoli miesto centras, draikanos išnyks - juk čia svečių iš kitų Lietuvos miestų užklysta, užsieniečių pasitaiko", - atlėgsta širdis.
Bet kur tau. Kitas toks gražus stulpas -Rotušės aikštėje. Pakeliui į ją akį "džiugina" savotiškas paminklas laikraščiui "Lietuvos aidas". Jis šalia dabar jau buvusios autobusų stoties iškilo gal prieš dešimtmetį, o gal ir anksčiau. Įstiklintame paminkle - stende galima paskaityti "valstybės dienraščio" numerių, datuotų 2004 - 2005 metais.
Patogu - į biblioteką nereikia eiti, laikraščių komplektų vartyti. Žinoma, nuolatiniams praeiviams tuos pačius puslapius skaityti pabosta, bet ne labiau nei kasdieną matyti stoties griuvenas. Matyt, abu miestui "reikšmingi" objektai bus griaunami vienu ypu. Nors ką žinai - pirmiau reikia išsiaiškinti, kieno nuosavybe pridengti pageltonavę "Lietuvos aido" puslapiai.
Paskaitęs senų laikraščių, už keliasdešimties metrų vos neatsitrenki į apiplėšytų plakatų, skelbimų galeriją. Tik ji įkurdinta ne ant kažkokio betono luito, lentos ar neveikiančio kiosko, o ant sienos prie įėjimo į Valstybinės Mokesčių inspekcijos Alytaus skyrių. Poligrafijos meno "šedevrus" pro langelį ir stiklines priimamojo duris nuolat matanti šios įstaigos darbuotoja aiškina sieną gal esant ne mokesčių inspekcijos, o "Omnitelio" - šios telekomunikacijų bendrovės skyrius už kelių metrų. Kas klijuoja plakatus, moteris teigia nepastebinti - turbūt ši operacija atliekama nedarbo laiku arba nedarbo dienomis.
Miesto vyriausiasis dailininkas teigia, kad likviduoti tokias galerijas turėtų tie, kam priklauso statinys, o dėl miesto teršimo plakatais ir kitokiais skelbimais, tai kol kas tenka apeliuoti tik į tokios informacijos skleidėjų sąmoningumą. Juos išaiškinti ir nubausti labai sudėtinga.