Savaitgalį Kuršėnuose 71 metų Birutė ir 79 metų Stasys Gudaičiai patys sulaikė į jų butą pasiimti pinigų atėjusį aferistą – 17 metų šiaulietį Liną D., antradienį rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.
Prieš sukčiui perduodami pinigus, pensininkai nusprendė susisiekti su neva į bėdą patekusiu sūnumi. Supratę, kad juos bandoma apmulkinti, sutuoktiniai užtrenkė buto duris ir iškvietė policiją.
Apie įkliuvusį sukčių sužinoję pareigūnai netrukus sulaikė ir jo bendrininką – taip pat Šiauliuose gyvenantį 16 metų Gytį D.
Sukčių skambučio praėjusį savaitgalį sulaukė ir Gudaičių kaimynė 72 metų Angelė Daunorienė. Aferistai pensininkę pabandė apgauti žadėdami išmokų iš Europos Sąjungos fondų. Tačiau buhaltere ilgą laiką dirbusios A. Daunorienės apgauti nepavyko.
Šeštadienio popietę namuose į skambutį laidiniu telefonu atsiliepusi B.Gudaitienė nustebo išgirdusi, kad jai skambina policija. Kuršėnų policijos nuovados pareigūnu prisistatęs vyras B. Gudaitienę pavadino vardu ir pranešė, kad jos sūnus Vytautas sumušė žmogų ir yra uždarytas į areštinę.
Sutrikusiai moteriai aferistas pasakė, kad daugiau informacijos jai galės suteikti bylą dėl sumušimo neva tiriantis „tardytojas Sakalauskas“. Su šiuo pareigūnu skambinusysis B. Gudaitienei patarė susisiekti per „nuovados budėtoją Navicką“ ir padiktavo telefono numerį.
Sužinojęs, kad laidiniu telefonu B. Gudaitienė gali tik atsiliepti į skambučius, aferistas pasiteiravo jos mobiliojo ryšio telefono numerio ir nieko nelaukdamas pats paskambino kuršėniškei.
Aferistas B. Gudaitienei pasakė, kad jos sūnus sumušė Šiauliuose registruotą, bet pastaruoju metu Pavenčiuose gyvenantį Antaną Petrauską. Po to apsimetėlis pareiškė, kad atlyginus nuostolius byla B. Gudaitienės sūnui nebūtų keliama.
Telefonu liepęs kuršėniškei rašyti pareiškimą dėl nuostolių atlyginimo aferistas ėmė jį diktuoti ir pranešė, kad reikės sumokėti keturis tūkstančius litų. Kai B. Gudaitienė pasakė namuose neturinti tokios sumos, aferistas kiek pagalvojęs pasakė, kad pakaks ir 2,5 tūkst. litų.
Kai kuršėniškė pasakė norinti pati pasikalbėti su nukentėjusiuoju, pašnekovas pareiškė, kad tai neįmanoma, nes stipriai sumuštas vyras neva jau išvežtas į Šiaulių ligoninę.
Aferistas patarė B. Gudaitienei kuo skubiau rašyti pareiškimą dėl nuostolių atlyginimo, nes netrukus pas ją užeis nukentėjusiojo atstovas.
Netrukus pasigirdo durų skambutis, o į butą įleistas jaunuolis pasakė atėjęs paimti pinigų. Vaikinas B. Gudaitienei liepė paimti popieriaus lapą ir parašyti pareiškimą. Moteriai delsiant atėjūnas paragino viską tvarkyti greičiau ir pasakė, kad užteks ir parašo ant tuščio popieriaus lapo.
Pasirašinėti ant tuščio popieriaus lapo B. Gudaitienė nesutiko. Tuo tarpu jos sutuoktinis S. Gudaitis nusprendė paskambinti sūnui. Šis į skambutį neatsiliepė, tačiau pats netrukus tėvams paskambino į laidinį telefoną.
Išgirdęs, kad šeimininkas kalbasi su sūnumi, aferistas bandė sprukti, bet aštuntą dešimtį bebaigiantis vyriškis pasirodė esąs vikresnis už septyniolikmetį. Prišokęs prie durų S. Gudaitis jas užrakino, o raktą įsikišo į kišenę.
Iškviesti pareigūnai sulaikė pensininkus apmulkinti mėginusį Liną D. Netrukus pareigūnams įkliuvo ir šio aferisto bendrininkas 16 metų Gytis D., kuris savo bičiulio laukė prie namo pastatytame automobilyje. Paaiškėjo, kad šis nepilnametis skambino B. Gudaitienei telefonu ir bandė ją apmulkinti.
Sekmadienį telefonu skambinę aferistai mėgino apgauti ir Gudaičių kaimynę A. Daunorienę. Atsiliepus telefonu policijos pareigūnu prisistatęs vyras paklausė jos vardo ir nurodė, kad ji turėtų paskambinti „Sakalauskui iš Strasbūro“. Nurodytu telefono numeriu atsiliepęs vyras pakeiksnojo Šiaulių rajono valdžią, trukdančią panaudoti Europos Sąjungos išmokas, ir paklausė moters adreso.
Sužinojęs adresą, pašnekovas liepė luktelėti ir pranešė radęs įrašą kompiuteryje apie 11 tūkst. litų išmoką. Kai A. Daunorienė pasiteiravo, kokia pavardė įrašyta kompiuteryje, pašnekovas nieko neatsakė ir prakalbo apie tai, kaip bus išmokėti šie pinigai. A. Daunorienei buvo paaiškinta, jog atskaičius mokesčius ji gaus ne 11 tūkst., o maždaug aštuonis tūkst. litų. Kuršėniškei taip pat buvo nurodyta, kad prieš gaudama šią išmoką ji mokesčiams tenkančią dalį turės sumokėti grynaisiais.
Kai A. Daunorienė pasakė, kad mokesčius sumokės gavusi išmoką arba juos gali nuskaičiuoti patys mokėtojai, telefonu skambinęs aferistas pareiškė, jog tai neįmanoma, nes išmokas duoda ir mokesčius renka dvi skirtingos organizacijos. Buhaltere dirbusiai A. Daunorienei šitoks pašnekovo pareiškimas sukėlė įtarimų.
Išgirdęs, kad kuršėniškė neturės namuose trijų tūkstančių litų „mokesčiams“ sumokėti, pašnekovas nusiminė ir paklausė, gal moteris turi auksinių žiedų, kuriuos būtų galima užstatyti. Sužinojęs, kad juvelyrikos dirbinių moteris taip pat neturi, aferistas tarė, jog „mokesčiams“ galbūt užteks ir trijų šimtų litų.
Pažadėjęs klausimą dėl „mokesčių“ už išmoką sumažinimo šiai kuršėniškei apsvarstyti per vakare rengiamą posėdį, „Sakalauskas iš Strasbūro“ sakė atsiųsiąs pas A. Daunorienę kurjerį. Savo pažado aferistai taip ir neištesėjo.