Šalyje vis dar apstu sukčiavimo telefonu atvejų, kai nusikaltėliai iš patiklių asmenų išvilioja pinigų. Dar ne visi suvokia, kad tokie pranešimai tėra telefoninių sukčių mėginimai apgaule ištuštinti patiklių asmenų pinigines. Nusikaltėliai jau apgaudinėja ir naudodamiesi kompiuterių prog ramomis.
Apsimeta geriausiu draugu
Dažnas, gavęs trumpąją žinutę mobiliuoju telefonu su sveikinimu laimėjus automobilį ar kelionę, net nemirktelėjęs ją ištrina. Tačiau sukčiai sugalvoja vis kitokių būdų, kaip apgauti žmones ir išvilioti iš jų pinigus.
„Labas. Ką tik pasikeičiau savo numerį. Čia tavo geriausias draugas, spėk kuris?“ Pagalvojęs, kuris čia draugas galėtų būti, parašiau trijų draugų vardus – Tomas, Audrius ar Marius. Tada gavau atsakymą, kad man rašo Tomas. Po trumpo susirašinėjimo tariamas Tomas manęs paklausė, ar žinau, kad programa „Skype“ plinta pavojingas virusas, kuris visiškai gali sugadinti kompiuterį“, – apie naują telefoninių sukčių apgaulę pasakoja kaunietis Laurynas.
Geriausiu draugu prisistatęs sukčius pasiūlė Laurynui įdiegti nuo grėsmingo viruso apsaugančius nustatymus, jeigu jis duosiantis savo prisijungimo prie programos „Skype“ paskyros duomenis. Nieko blogo neįtardamas vaikinas juos nusiuntė tariamam geriausiam draugui. Taip baigėsi trumpas susirašinėjimas.
Po kurio laiko Laurynui pradėjo rašyti draugai ir klausti, kas jam atsitiko. „Vienas draugas telefonu manęs paklausė: „Ar neužtektų papildymo už 20 litų?“ Aš nesupratau, apie ką jis kalba. Vėliau išaiškėjo, kad sukčius, prisistatęs mano geriausiu draugu, pradėjo rašinėti mano draugams per programą „Skype“, esą aš smarkiai susirgau ir man skubiai reikia papildyti telefono sąskaitą“, – apie naują sukčių būdą išvilioti pinigus pasakojo Laurynas. Daugybė vaikino draugų tomis žinutėmis patikėjo ir lėkė pildyti sąskaitos.
Apgavo net 8 draugus
Pasak vaikino, sukčius draugų prašydavo sąskaitos papildymo kodus atsiųsti per „Skype“ programą. „Pas mane geriau neik, labai apsirgau ir bijau užkrėsti. Kai jau pasveiksiu, grąžinsiu pinigus už papildymą“, – tokius pranešimus gaudavo beveik visi Lauryno draugai. Net aštuoni jų sukčiumi patikėjo.
Laurynui supratus telefoninio sukčiaus gudrybę, teko visais įmanomais būdais įspėti draugus, kad jis yra sveikas ir jam viskas gerai, o sąskaitą papildyti jis ir pats gali.
Kauno technologijos universitete (KTU) studijuojančiam vaikinui nebepavyko prisijungti prie savo „Skype“ paskyros, mat visi slaptažodžiai jau buvo pakeisti. Vėliau studentas susisiekė su interneto telefonijos tinklo administracija ir jo paskyra jam buvo grąžinta. „Svarbiausia, sukčius rašydavo labai paprastai, kad net neįtartum, jog kas nors čia ne taip“, – stebėjosi Laurynas.
„Tai buvo labai įtikinama žinia. Geras mano draugas susirgo ir prašo papildyti mobiliojo telefono sąskaitą. Juk tai labai natūralu ir net neįžvelgiau čia kokios nors apgaulės“, – sakė gera vaikino draugė Aistė. Mergina gailisi, kad iš karto nepaskambino Laurynui ir nepasiteiravo dėl sveikatos, o bėgo pirkti papildymo kortelės.
Būsimo elektromechaniko draugai telefoniniam sukčiui „dovanojo“ nuo 10 iki 40 litų. Iš viso tariamas Laurynas „uždirbo“ 160 litų.
Policija įspėja, kad iš nepažįstamų numerių gaunamus pranešimus gyventojai turėtų vertinti kritiškiau. Jei tik yra galimybė, reikia susisiekti su prašančiuoju pagalbos ir įsitikinti, ar tikrai jos reikia. Jei tiesiogiai susisiekti negalima, vis tiek nepatariama siųsti piniginius pervedimus, mobiliųjų telefonų sąskaitų papildymo kodus, atskleisti savo asmens kodą ar banko sąskaitos numerį.
Vertėtų prisiminti, kad ir loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius niekada nereikalauja perduoti pinigų per tarpininkus arba pervesti į banko sąskaitas, taip pat nereikalauja padiktuoti papildymo kortelių kodų.
Dangstosi „Sodra“ Į Palangos „Sodros“ skyrių pasipylė žmonių skambučiai. Pensinio amžiaus žmonės skundėsi, kad jiems skambina „Sodros“ darbuotojais prisistatantys asmenys ir nurodo jiems sudaryti su banku elektroninės bankininkystės sutartį, o vėliau pranešti prisijungimo kodus.
Telefoniniai sukčiai aiškina, kad elektroninės bankininkystės paslauga reikalinga neva pensijų nepriemokai grąžinti. Įtarimas kilo ir Palangoje esantiems bankų skyriams, nes atėjo keletas senyvo amžiaus žmonių ir prašė sudaryti elektroninės bankininkystės sutartis.
„Sodra“ gyventojus informuoja, kad nepriemokos šiuo metu negrąžinamos, o kai jos bus grąžinamos, tam pakaks turėti sąskaitą banke. Žmonės prašomi niekam neperduoti prisijungimo duomenų.
Lupa pinigus iš „mamų“ ir „močiučių“
Telefoniniai sukčiai, atrandantys vis naujus pinigų išviliojimo būdus, nepamiršta ir senųjų. Avarijoje sužaloti „sūnūs“ vis dar apgauna patiklias mamas.
Ukmergės miesto gyventojai A.B. (g. 1933 m.) į namus paskambino nepažįstamas vyriškis. Jis prisistatė policijos pareigūnu. Vyras kalbėjo, kad A.B. sūnus sužalojo mažametę: lipdamas laiptais užgriuvo ant mergaitės, kuriai lūžo ranka, sutrenkta galva, o jos būklė labai sunki.
Paskui pareigūnu apsimetęs vyriškis kalbėti leido „sūnui“. Sutrikusi ir šoko ištikta moteris patikėjo, kad tai jos sūnaus balsas. Jis kartojo tą patį: neva mergaitę sunkiai sužalojo, o pats prasiskėlė lūpą. Pokalbį su moterimi tęsdamas apsimetęs policininkas aiškino, kad sūnus bus suimtas ir trejiems metams pasodintas į kalėjimą, o išvengti bausmės padės tik žalos atlyginimas, todėl motina turinti sumokėti 30 tūkstančių litų.
Pareigūnas liepė reikiamą pinigų sumą kuo skubiau surinkti, nes jam jau baigiasi darbo pamaina. Sukčius pasakė moteriai paimti lapą ir padiktavo, ką ji turinti užrašyti. Jis aiškino, kad pinigų atsiimti atvažiuos nukentėjusios mergaitės brolis.
Paskui su išsigandusia senute vėl kalbėjo „sūnus“, jis prašė niekam nepasakoti, kokia nelaimė jį ištiko, ir vis dėkojo už „mamos“ gerumą. Pokalbis telefonu truko apie valandą. Kai automobiliu atvažiavo tariamai sužalotos mergaitės brolis, 30 tūkst. litų jau gulėjo ant stalo.
Vyriškis paėmė pinigus ir pasakė, kad sūnus iš policijos bus paleistas tada, kai jis nuveš visą sumą. Praėjus valandai A.B. nusprendė paskambinti sūnui, tada ir išaiškėjo apgaulė.
Alytaus rajone, Dauguose, buvo apgauta močiutė. Dzūkų gatvėje gyvenančios F.L. namuose laidinis telefonas suskambėjo praėjusio penktadienio vakarą, apie 19.30 val.
Skambinęs nepažįstamas vyriškis paaiškino, neva jos anūkas sužalojo kitą asmenį ir reikalingi pinigai žalai atlyginti. Apie 20 val. pas ją į namus atėjusiam nepažįstamam jaunuoliui moteris perdavė 2 000 litų.
Bandė apgauti net kelis kartus
Kaunietę Danutę Kuprienę telefoniniai sukčiai bandė apgauti net kelis kartus, tačiau moteris į kalbas nesileido.
„Atvažiuok į ligoninę, labai smarkiai susižeidžiau. Padariau avariją, reikia siūti lūpą. Mane jau ruošia operacijai“, – neaiškiai, tarsi iš tiesų būtų praskelta lūpa, sakė Danutei Kuprienei paskambinęs telefoninis sukčius. Vyriškis apsimetė sūnumi.
Telefoninis sukčius labai greitai kalbėjo, skubino kuo greičiau atvykti į ligoninę savo tariamą mamą. Danutė iš karto suprato apgaulę ir ramiausiai užbaigė pokalbį: „Tegu siuva tau tą lūpa“. Ir padėjo ragelį.
Danutė telefoninių sukčių skambučio sulaukė ir antrą kartą, tiesa, ne tą pačią dieną. „Labas mama, nu, čia aš. Atsitiko nelaimė. Labai greitai atvažiuok į ligoninę. Ten pasikalbėsime ir tau viską papasakosiu“, – vėl bandė apgauti kaunietę jau kitas „sūnus“. „Nemanau, kad reikia važiuoti“, – greitai pokalbį užbaigė D.Kuprienė.
Pasak Danutės, telefoninius sukčius galima atpažinti iš jų greitos ir neaiškios kalbos (dažnai „sūnūs“ susižaloja lūpą, tad aiškiai kalbėti negali).
Įdomu tai, kad D.Kuprienei skambinę telefoniniai sukčiai neprašė, kaip įprasta, atnešti pinigų, o skubino atvykti į ligoninę. Kad sukčiai kiek nepasiruošę, galima spręsti iš to, jog tariamas sūnus nenurodė ligoninės pavadinimo, o juk Kaune jų tikrai ne viena. Be to, sukčiai nebandė įtikinti tariamos mamos, kad skambinantysis tikrai yra jos sūnus.
Telefoniai sukčiai dažniausiai pinigus išvilioja apsimetę šeimos nariu, geru draugu, loterijų organizatoriumi ar net įdarbinimo agentūros darbuotoju.
Sukčių užvaldomos materialinės vertybės dažniausiai yra nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litų (kartais siekia net 50 tūkstančių litų).
Tai dažniausiai priklauso nuo to, kaip sukčius sugeba psichologiškai paveikti apgaudinėjamą asmenį.
Vismantas Žuklevičius