• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Viena jauniausių Šiaulių apylinkės teismo teisėjų Laura Karmazaitė vienintelė iš Lietuvos rugsėjo mėnesio pabaigoje dalyvavo Strasbūre (Prancūzijoje) vykusiuose teisėjų ir prokurorų mokymuose. Trejus metus Šiauliuose dirbančiai civilinių bylų teisėjai didžiausią įspūdį paliko Europos žmogaus teisių teismas. Teisėją Laurą Karmazaitę kalbina Šiaulių apylinkės teismo atstovė ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Nijolė Damulė.

 Viena jauniausių Šiaulių apylinkės teismo teisėjų Laura Karmazaitė vienintelė iš Lietuvos rugsėjo mėnesio pabaigoje dalyvavo Strasbūre (Prancūzijoje) vykusiuose teisėjų ir prokurorų mokymuose. Trejus metus Šiauliuose dirbančiai civilinių bylų teisėjai didžiausią įspūdį paliko Europos žmogaus teisių teismas. Teisėją Laurą Karmazaitę kalbina Šiaulių apylinkės teismo atstovė ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Nijolė Damulė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas padarė didžiausią įspūdį?

Europos žmogaus teisių teisme teko stebėti procesą - Rusijos piliečio Roman Zakharov bylą prieš Rusijos valstybę. Išplėstinė teisėjų kolegija (17 teisėjų) nagrinėjo skundą, ar nėra pažeidžiama R. Zakharov teisė į privataus ir šeimos teisės gerbimą, mobiliojo ryšio operatoriams įdiegus įrangą, kuria leidžiama Rusijos Federacijos federalinei saugumo tarnybai neribotai klausytis telefono ryšio be išankstinio teismo leidimo. Byla teisme yra jau seniai, skundas gautas maždaug prieš aštuonerius metus. Tik dabar vyko teismo procesas. Teismas leido pasisakyti Rusijos valstybės atstovams, po to pareiškėjo atstovams. Pats R. Zakharov nekalbėjo. Teisėjai uždavė klausimus tiek vieniems, tiek kitiems. Procesą stebėjo delegacijos ne tik iš Europos Sąjungos, bet ir Baltarusijos, Meksikos, kitų valstybių.

REKLAMA

Kiek laiko vyko teismo posėdis? Kokius argumentus pateikė abi pusės?

Su pertrauka maždaug 3-3,5 valandos. R. Zakharov atstovai pasakojo, kad be teismo sankcijų buvo klausomasi telefoninių pokalbių. Tai tęsėsi ilgai. Rusijoje galioja įstatymai, kad be teisėjo sankcijų galima klausytis telefoninių pokalbių. Pareiškėjo atstovai tvirtino, kad R. Zakharov nebuvo ir nėra įtariamasis. Rusijos valstybės atstovas atsikirtinėjo, esą pareiškėjas neišnaudojo visų gynybos priemonių Rusijoje, jam tiesiogiai nepadaryta žala, be to jis negali įrodyti, kad jo buvo klausomasi. Realiai, jeigu operatoriai nepateikė įrodymų, pats žmogus neįrodys. Ši byla galimai politinė.

REKLAMA
REKLAMA

Teko skaityti, kad daug žmonių kreipiasi į Europos žmogaus teisių teismą?

Mane nuliūdino tai, kad Europos žmogaus teisių teismas priima tik apie 10 procentų skundų. Pareiškėjui tik paprastu lydraščiu siunčiamas pranešimas apie atsisakymą priimti nagrinėti skundą kaip nepriimtiną, kuriame ne tik nepridedama Teismo nutarties atsisakyti priimti skundą kopija, bet ir nenurodomi motyvai, kodėl buvo atsisakyta priimti nagrinėti skundą, neįvardijami Europos žmogaus teisių konvencijos straipsniai, kas neatitinka. Žmonės tikisi pagalbos. Jie, ieškodami teisybės, kreipiasi į paskutinę instanciją, o gauna tik paprastą lydraštį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl taip yra daroma? Gal Europos žmogaus teisių teismo darbuotojai paaiškino?

Jie patys supranta, kad tai yra problema. Skundų gaunama tūkstančiais, o teisėjų nedaug. Neįmanoma suspėti, todėl tokia nusistovėjusi praktika. Tai mums paaiškino Europos žmogaus teisių teismo priimamajame dirbantis latvis teisėjas. Be to būtina tiksliai užpildyti dokumentus. Jei nesilaikoma formos, ir dėl to gali būti atsisakoma nagrinėti skundą.

REKLAMA

Kokių dar žinių įgijote per mokymus Strasbūre?

Mokymai vyko nuo ryto iki vakaro, tačiau laikas neprailgo, nes pranešimai buvo įdomūs. Europos žmogaus teisių teismas, nagrinėdamas skundus, žiūri, ar padaryta procesinių pažeidimų: ar ne per ilgai nagrinėta byla, ar buvo užtikrintos žmonių teisės į advokatą ir panašiai. Jie į teisinę sistemą nelenda, palieka pačioms valstybėms spręsti. Nebent būtų esminiai neatitikimai, susiję su žmogaus teisėmis. Įdomu buvo išgirsti, kaip dirba žmogaus teisių komisarai. Jie važiuoja tikrinti į tas vietas, kur dažniausiai būna daug pažeidimų. Pavyzdžiui, į kalėjimus. Jie apie savo vizitus kartais praneša iš anksto, kartais vizitai būna neplanuoti. Žmogaus teisių komisarai netiria vieno asmens problemos, jie žiūri visumą, kad vėliau nebūtų pažeidimų. Žodžiu, imasi keisti situaciją iš esamės. Tai prevencinis darbas.

REKLAMA

Jūs vienintelė iš Lietuvos dalyvavote mokymuose? Iš kokių dar valstybių dalyvavo teisėjai ir prokurorai?

Mano subjektyvia nuomone buvo daugiau atstovų iš tų valstybių, kur nustatoma daugiau žmogaus teisių pažeidimų. Iš Lietuvos aš buvau viena. Šįkart iš Latvijos, Anglijos nebuvo atstovų, iš Estijos buvo du, iš Lenkijos – trys, iš Austrijos vienas, Italijai atstovavo penki, Rumunijai – keturi. Iš didelių valstybių, pavyzdžiui, Ispanijos ir Portugalijos buvo tik po vieną teisėją. Iš viso Strasbūre anglų kalba vykusiuose mokymuose dalyvavo 35 teisininkai: 23 teisėjai ir 12 prokurorų. Kaip buvote atrinkta į šiuos mokymus?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie organizuojamus tarptautinius mokymus yra viešai skelbiami pranešimai internete www.teismai.lt. Mes visi turime teisę rašyti prašymus. Šįkart aš buvau atrinkta. Ne į visus mokymus įmanoma patekti, nes vyksta atranka. Realiai visiems yra sudarytos galimybės dalyvauti tarptautiniuose seminaruose. Europos žmogaus teisių teismas šiemet mokymus organizuoja trimis etapais. Aš dalyvavau mokymuose rugsėjo pabaigoje. Kiti mokymai prancūzų kalba vyks spalio mėnesio pradžioje, lapkritį - anglų kalba.

REKLAMA

Kokia tokių mokymų nauda?

Naginėdama civilines bylas kartais susiduii su Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatomis. Ypač aktualu, kai dirbu su sudėtingomis bylomis.Didelės bylos beveik visada skundžiamos aukštesnės instancijos teismui. Susipažinau su teisėjais iš kitų valstybių, su kai kuriais jų palaikome ryšius. Anglų kalbos žinias pagilinau. Strasbūre pirmą kartą buvau, miestą apžiūrėjau. Labai įdomu pamatyti, kaip dirba Europos žmogaus teisių teismas, Europos taryba ir kitos Europos sąjungos institucijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų