Irena BUDRIENĖ Vakar spaudos konferencijoje pristatytas AB LESTO socialinis projektas „Tiek, kiek reikia daugiabučiui“. Parodytas įrengtas pavyzdinis daugiabučio namo laiptinių apšvietimas.
Keturiuose miestuose
Vykdant socialinį projektą Šiaulių P. Višinskio gatvės 8 name nemokamai įrengtas naujas taupus bendrųjų erdvių apšvietimas.
Pavyzdinis apšvietimas įrengtas keturiuose UAB „Mano būstas“ rekomenduotuose daugiabučiuose: be Šiaulių – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje.
Atrinktuose pastatuose šviestuvai su kaitrinėmis lemputėmis buvo keičiami į šviestuvus su LED lempomis, lauko judesio davikliais ir (arba) tūrio davikliais. Apšvietimo sistemų modernizavimą finansavo įmonės, LESTO projekto partneriai.
P. Višinskio gatvės 8 namo laiptinėms apšviesti įrengti du lauko judesio davikliai, 10 LED lempų, tiek pat šviestuvų ir 8 tūrio davikliai. Visa tai rėmėjams kainavo 583 litus.
Keturių aukštų name yra dvi laiptinės, 20 butų. Elektros sunaudojimo kiekis bendro naudojimo patalpose sausio – kovo mėnesiais svyravo nuo 284 iki 256 kilovatvalandžių.
Pakeitus apšvietimą per pirmąsias dienas užfiksuotas 26– 32 procentų taupesnis elektros energijos suvartojimas.
Vietoje kaitrinių lempučių įrengus LED lemputes, per mėnesį už suvartojamą elektros energiją sumokama 61,33 lito mažiau. Tokio namo gyventojams pakeisti kaitrines lemputes į LED lemputes kainuotų apie 480 litų. Investicija į lemputes atsipirktų per 8 mėnesius.
Gyrė LED lemputes
Projektą pristačiusio AB LESTO Veiklos plėtros skyriaus vadovo Manto Vaskelos teigimu, LED lemputės tarnauja nuo 30 000 iki 50 000 valandų arba apie 10 metų. Jos gaminamos įvairių spalvų kombinacijų, yra atsparios temperatūrai ir mechaniniam poveikiui, vibracijai. Jos gali šviesti esant aplinkos temperatūrai nuo -40°C iki +185°C. Joms nekenkia dažnas įjungimas ar išjungimas.
LED lemputės nespinduliuoja kenksmingų regėjimui UV spindulių ir neišskiria šilumos, jos neįkaista ir nenudegina netyčia prisilietus. LED lempučių sudėtyje nėra kenksmingų dujų ar gyvsidabrio. Jos gaminamos su įvairiais cokoliais, nebūtina keisti apšvietimo.
Įpročiai keičiasi pamažu
AB LESTO apklausa parodė, kad daugiau žmonių išeidami iš patalpų išjungia šviesą – 2010 metais tokių buvo 71 procentas, 2012 metais – 90 procentų.
Nakčiai naudojamus elektros prietaisus 2010 metais išjungdavo 48, 2012 metais – 65 procentai gyventojų.
2010 metais ekonomiškas elektros lemputes naudojo 55, 2012 metais – 71 procentas gyventojų.
Bendrovės atliktas tyrimas rodo, kad Lietuvos gyventojai yra vieni neefektyviausių energijos vartotojų.
Pavyzdžiui, elektros lizduose budėjimo režimu palikti buities prietaisai – vieni iš nepastebimų energijos „rijikų“, už kurių suvartojamą energiją per metus sumokamos apčiuopiamos sumos.
„Galima net penktadaliu sumažinti vidutines būsto išlaidas elektros energijai“, – sakė LESTO atstovas M. Vaskela apie galimybes sutaupyti pakeitus elektros energijos vartojimo įpročius.