Pakeitimų Kompensuojamųjų vaistų išrašymo ir išdavimo tvarkos įstatyme laukia ir medikai, ir pacientai. Net Ligonių kasos vadovui matyti, jog dabartinė tvarka atsilieka nuo gyvenimo.
Su kompensuojamųjų vaistų knygele, kaip visada, nuėjusi į vaistinę panevėžietė pensininkė vaistų nusipirkti negalėjo. Atidžiai išstudijavusi išrašytą receptą vaistininkė pasakė, jog gydytoja neteisingai jį išrašė. Moteriškei teko grįžti į polikliniką ir prašyti, kad į recepto lapelį gydytoja įrašytų praleistą, skliausteliuose turėjusį būti žodį.
Tenka grįžti atgal
Ir gydytoja, ir vaistininkė pacientės atsiprašė. Dėl sukeltų nepatogumų teisinosi, jog kompensuojamųjų vaistų išrašymo ir išdavimo tvarka griežta. Nesilaikant jos galima skaudžiai nukentėti. Tačiau garbaus amžiaus moters širdyje liko nuoskauda dėl, kaip jai atrodo, smulkmeniško priekabumo.
Tokių nesusipratimų pasitaiko ne taip retai. Medikai ir farmacininkai tikina: kitaip nebus – valstybė vaistų kompensacijoms skiria didžiulius pinigus ir griežtai kontroliuoja, kaip jie išleidžiami. Tikrinant žiūrima, kad griežtai būtų laikomasi taisyklių reikalavimų, tikrinamas kiekvienas žodis ar net raidė recepte, ligos istorijoje.
Kontroliuoja nuolat
Ligonių kasos duomenimis, per praėjusius metus vaistams, išrašytiems Panevėžio zonos gyventojams, kompensuoti valstybė skyrė beveik 78 milijonus litų.
Panevėžio teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vedėjas Edgaras Voras patvirtino: specialistai nuolat kontroliuoja, kad vaistai būtų išrašomi vadovaujantis galiojančia tvarka.
„Dėl kompensuojamųjų vaistų išrašymo pernai atlikome 23 patikrinimus, jų metu nustatyta daugiau kaip šimtas pažeidimų“, – sakė vedėjas.
Dažniausiai pasitaikė medicinos dokumentų pildymo neatitikimų bei formalių pažeidimų. Pasak E. Voro, asmens sveikatos istorijose gydytojai nenurodydavo skiriamų vaistų vartojimo dažnumo, gydymo kurso trukmės, recepto įsigaliojimo pradžios, neaprašydavo objektyvios paciento būklės.
Išaiškintas ne vienas toks atvejis, kai pacientui gydantis ligoninėje jam buvo išrašomi kompensuojamieji vaistai. O taip būti negali.
Atsilieka nuo gyvenimo
Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus Jono Narbuto teigimu, dabar egzistuojanti kompensuojamųjų vaistų išrašymo tvarka neleidžia ligoninių gydytojams išrašyti kompensuojamųjų vaistų stacionare gydomiems ligoniams. Kontrolės ir ekspertizės skyriaus specialistai, tikrindami ligonines, yra užfiksavę atvejų, kai šis draudimas buvo pažeistas.
„Yra parengtas kompensuojamųjų vaistų rašymo ir išdavimo tvarkos įsakymo pakeitimo projektas, tačiau jis dar nėra patvirtintas. Nežinome, kada įsigalios ir ar išvis įsigalios siūlomi pakeitimai“, – sakė J. Narbutas.
Direktoriaus manymu, jeigu bus patvirtinta nauja tvarka, aiškiai reglamentuosianti, kada ir kokius medikamentus lėtinėms ligoms gydyti leista išrašyti stacionarių gydymo įstaigų medikams, nuo to blogiau nebus.
„Esu įsitikinęs, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas irgi nepatirs pernelyg didelių išlaidų. Galiu pasakyti, jog kai kuriais atvejais dabar galiojanti tvarka atsilieka nuo gyvenimo: pavyzdžiui, medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo, slaugos ir palaikomojo gydymo įstaigose didelė išlaidų dalis tenka procedūroms, asmens higienos priemonėms finansuoti, todėl lėšų vaistams lieka tikrai nedaug“, – teigia Panevėžio teritorinės ligonių kasos vadovas.
Ne trumpiau kaip mėnesį
Dabar, jeigu ligoninėse gydomam pacientui pasibaigia lydimoms ligoms ambulatoriškai gydyti skirti kompensuojamieji vaistai, ligoninėje gydantis gydytojas negali išrašyti jų recepto. Tokią galią teturi šeimos gydytojas.
Pasikeitus tvarkai, gydytojas ir ligoninėje galės išrašyti pacientui tuos kompensuojamuosius vaistus, kurie paciento ambulatoriniam gydymui buvo skirti ne trumpiau kaip vieną mėnesį iki paguldant į ligoninę.
Jei paciento gydymą ambulatoriškai gydyti skirtais kompensuojamaisiais vaistais reikės koreguoti, kompensuojamųjų vaistų išrašyti nebus galima – paskirtais vaistais turės aprūpinti ligoninė.
Taip pat, atsižvelgiant į Lietuvos chemoterapijos draugijos pasiūlymus, bus leidžiama dienos stacionare gydomiems pacientams kompensuojamuosius vaistus nuo navikų išrašyti ilgesniam nei vienos dienos gydymo kursui, kaip numatyta šiuo metu.
Rašo mokamą receptą
Apie kitus kompensuojamųjų vaistų išrašymo tvarkos pažeidimus Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vedėjas E. Voras sako: „Tikrinimų metu nustatyti pavieniai atvejai, kai pacientui, kuriam turėtų būti skiriamas kompensuojamasis vaistas, išrašomas mokamas receptinis arba atvirkščiai – išrašomas kompensuojamasis vaistas, kuris, esant nustatytai ligai, nėra kompensuojamas.“
Kartais skiriant kompensuojamąjį vaistą nepaisoma vaisto indikacijų arba tiesiog nesilaikoma racionalaus vaistų vartojimo principų, numatančių, kad vaistas turi būti parenkamas pagal jo efektyvumą, saugumą, tinkamumą ir prieinamumą, siekiant kuo mažesnių išlaidų pacientams ir biudžetui.
„Pernai buvo vienas atvejis, kai šeimos gydytojas, skirdamas vaistus, neatsižvelgė į gydytojo specialisto-konsultanto rekomendacijas, keli atvejai, kai pacientui išrašytas vaistas, nenusiuntus jo į būtiną kardiologo konsultaciją, kompensuojamasis vaistas ar medicinos pagalbos priemonė išrašyta neapžiūrėjus paciento“, – sakė skyriaus vedėjas.
Žalą išieško
E. Voro teigimu, Kontrolės ir ekspertizės skyrius atlieka daugiau prevencinio, ne baudžiamojo pobūdžio darbą ir siekia užkirsti kelią pažeidimams. Tačiau tais atvejais, kai dėl pažeidimų nustatoma žala sveikatos draudimo fondo biudžetui, ji išieškoma iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų.
„Žalos išieškojimas – gana veiksminga priemonė, nes įstaigos stengiasi išvengti kad ir nedidelių finansinių nuostolių. Dėl to minėtų pažeidimų mažėja“, – teigia vedėjas.
Iš Panevėžio ir Utenos regione esančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų dėl pažeidimų, susijusių su kompensuojamųjų vaistų išrašymu, pernai buvo išieškota dalis Privalomojo sveikatos biudžeto fondui padarytos žalos.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ