REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis siūlo atimti socialines, nedarbo išmokas iš asmenų, kurie girtuokliauja. Parlamentaras įsitikinęs, kad šiuo metu valstybė dalina pinigus žmonėms, kad jie tiesiog nusigertų ir nesistengia jų ištraukti iš alkoholizmo liūno. Tuo metu socialinės paramos specialistai abejoja siūlymu iš girtaujančių asmenų atimti pašalpas. Anot jų, toks sprendimas tik dar labiau nustumtų žmones į skurdą.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis siūlo atimti socialines, nedarbo išmokas iš asmenų, kurie girtuokliauja. Parlamentaras įsitikinęs, kad šiuo metu valstybė dalina pinigus žmonėms, kad jie tiesiog nusigertų ir nesistengia jų ištraukti iš alkoholizmo liūno. Tuo metu socialinės paramos specialistai abejoja siūlymu iš girtaujančių asmenų atimti pašalpas. Anot jų, toks sprendimas tik dar labiau nustumtų žmones į skurdą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas R. Žemaitaitis siūlo numatyti, kad piniginė socialinė parama vienam iš bendrai gyvenančių asmenų arba vienam gyvenančiam asmeniui nebūtų teikiama, jeigu jam per paskutinius 2 mėnesius iki kreipimosi dėl socialinės paramos dienos buvo nustatytas neblaivumas, t. y. jei buvo nustatytas lengvas (nuo 0,41 promilės iki 1,5 promilės), vidutinis (nuo 1,5 promilės iki 2,5 promilės) ar sunkus (nuo 2,5 promilės ir daugiau) neblaivumo (girtumo) laipsnis.

REKLAMA

Parlamentaras taip pat nori nustatyti, jog nedarbo draudimo išmoka nebūtų skiriama bedarbiams, jeigu iki išmokos paskyrimo, bedarbis per paskutinius 2 mėnesius buvo bent vieną kartą neblaivus, t. y. jei jam buvo nustatytas lengvas, vidutinis ar sunkus neblaivumo laipsnis.

Tokią pačią tvarką R. Žemaitaitis siūlo taikyti asmenims, gaunantiems nedarbo draudimo išmokas – jeigu išmoką gaunantis asmuo buvo pagautas neblaivus, t. y. jeigu jam nustatomas lengvas, vidutinis ar sunkus neblaivumo laipsnis, šiam asmeniui nedarbo draudimo išmoka nebūtų skiriama.

REKLAMA
REKLAMA

Šią tvarką Seimo narys siūlo įteisinti nuo 2016 m. liepos 1 d.

Ragina negirdyti tautos

Portalo tv3.lt kalbintas R. Žemaitaitis patikino, kad teikti minėtas iniciatyvas paskatino atlikta apklausa apie alkoholio vartojimą pagal socialines grupes.

„Mes pasidarėme tam tikrą apklausą, kokius alkoholinius gėrimus vartoja tam tikros socialinės grupės. Paaiškėjo, kad tie alaus „bambaliai“, lengvi vynai ir visi kiti surogatiniai gėrimai būtent naudojami žmonių, kurie turi mažas pajamas arba gyvena iš socialinių pašalpų.

Tai reiškia, kad šiandien valstybė duoda žmonėms pinigus, kad jie nusigertų „nusibomžautų“ ir būtų tragiškos skerdynės daromos, o kaip tik neinvestuojama į švietimą, į ugdymą, kad kaip tik ištrauktų iš to liūno žmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu šiai dienai žmogui valstybė apmoka tam, kad jis gertų kaip tarybiniais laikais, kai duodavo 10 ar 20 rublių, kad jis pragertų valstybei „šnapsą“, tai aš siūlau neduoti socialinės pašalpos toms šeimoms, tiems asmenims, kurie vartoja alkoholį ir kurie per paskutinius du mėnesius jiems buvo nustatytas girtumas“, – dėstė R. Žemaitaitis.

Anot jo, į socialinės rizikos šeimas tikrinti blaivumą vyktų policijos pareigūnai ar jų įgaliotiniai kartu su savivaldybių, seniūnijų darbuotojais.

Parlamentaras atkreipė dėmesį į tai, kad asmenys, kurie alkoholiui išleidžia gaunamas socialines, nedarbo išmokas, sukelia itin daug problemų.

REKLAMA

„Tik, kai gauna, socialinę pašalpą, tai septynias dienas geria. Jeigu pažiūrėsite Policijos departamento įvykių suvestines, tai tik nuo pašalpų skyrimo dienos praktiškai smurtas šeimoje 3-4 kartus padidėja, apsinuodijimas alkoholiu 2 kartus padidėja. Jeigu pažiūrėsite Mokesčių inspekcijoje, tai nuo pašalpų gavimo dienos alkoholio pardavimas išauga 3-4 kartus”, – komentavo R. Žemaitaitis.

Anot politiko, tai yra žmonės, kurie nenusipelnė valstybės paramos.

„Tai yra žmonių grupė, kurie yra visiškai apatiški, jiems svarbu ryte išgerti, pas kažką malkas sukapoti ir nusipirkti „bambalį“. Viskas“, – sakė „tvarkietis“.

REKLAMA

Jei negers, tai ims vogti?

Ignalinos rajono savivaldybės, kurioje šiuo metu fiksuojamas didžiausias nedarbo lygis Lietuvoje (16,7 proc. bedarbių) Socialinės paramos ir kaimo reikalų skyriaus vedėjos pavaduotoja Irena Matešienė portalui tv3.lt teigė, kad išmokų atėmimas iš girtuokliaujančių asmenų šios socialinės grupės problemų neišspręstų.

„Aš geriau siūlyčiau paieškoti būtų tam žmogui padėti, kad jis nustotų gerti, bet nepalikti žmogų be pajamų visiškai. Čia būtų toks variantas, kad žmogus liktų be pajamų ir tada jis neturėtų, už ką gerti ir tai būtų vienas iš sprendimo būdų? Nemanau, kad tai išspręstų problemą. Atsirastų kitų problemų. Tada gal žmogus eitų vogti ar dar kažką, už kažką jam reiktų gyventi“, – kalbėjo I. Matešienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė pažymėjo, kad šiuo metu yra numatytos alternatyvos socialinės paramos išmokos mokėjimui asmenims, įnykusiems į alkoholizmą.

„Yra galimybė šiuo metu siūlyti paslaugomis ar mokėti ne pinigine forma socialines pašalpas asmenims, kurie naudoja tas pašalpas pragėrimui. Gali būti tokia mokėjimo forma, kad žmogus gauna ne tiesiogiai pinigėlius, bet socialinis darbuotojas jam padeda, jei žmogus yra rizikos asmuo. Tokiu atveju socialinis darbuotojas padeda apsipirkti, nusipirkti produktus, susimokėti mokesčius, padeda planuoti lėšų išleidimą“, – pasakojo specialistė.

REKLAMA

I. Matešienė pabrėžė, kad girtaujantiems ir iš socialinių išmokų gyvenantiems asmenims vis dėlto reikia padėti, žadinti jų motyvaciją dirbti, padėti susirasti darbą.

„Reikia bandyti padėti. Jeigu iš šimto vienas pasikeičia – tai jau yra irgi rezultatas“, – pažymėjo savivaldybės darbuotoja.

Nustumtų į skurdą, nukentėtų ir vaikai

R. Žemaitatis pažymėjo, kad atėmus socialines, nedarbo išmokas iš girtaujančių asmenų, jų vaikai nenukentėtų.

„Reikia nepamiršti, kad socialinė pašalpa, jeigu skiriama vaikams, tai vaikams ir turi būti skirta. Vaikai turi gauti garantuotą maitinimą mokykloje, popamokinį maitinimą, turi būti perkami drabužiai, kiti daiktai tam, kad ta pašalpa neatitektų tiems girtaujantiems žmonėms į rankas“, – sakė Seimo narys.

REKLAMA

Su Seimo nario pozicija nesutiko portalo tv3.lt kalbintas socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis, kuris patikino, kad dėl socialinių, nedarbo išmokų atėmimo iš girtaujančių asmenų, nukentėtų ir tų žmonių vaikai, o patys žmonės būtų stumiami į skurdą.

„Socialinė parama yra paskutinis pragyvenimo šaltinis žmogui. Kada jis nebeturi jau nieko, jam skiriama parama. Be to, parama skiriama visai šeimai, jeigu yra vaikai ar suaugę žmonės. [...]

Tai yra labai radikalus pasiūlymas. Mes turime galvoti ne tik apie tą žmogų, bet ir apie jo aplinką. Parama teikiama, kai žmogus nebeturi kitų pajamų šaltinių, tai, jei atimtume pašalpą, žmogus nesusimokėtų komunalinius mokesčius, už maistą, didėtų įsiskolinimai. Tai mes visiškai nustumtume žmogų į visišką skurdą“, – komentavo A. Šešelgis.

„Žmonėms, kurie yra priklausomi nuo alkoholio, reikia ypatingos pagalbos. Jų bausti nereikėtų. Šiaip, kai yra teikiamos pašalpos, tai numatyta, kad iš pašalpų dalis lėšų gali būti skiriama gydymui nuo priklausomybės ligų. Tai atimtume ir tokią galimybę“, – atkreipė dėmesį viceministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų