Sausio 4 d. sudarytas 2024 m. karo prievolininkų sąrašas, į kurį bus įtraukti konstitucinę pareigą turintys atlikti jaunuoliai. Nepriklausomų stebėtojų akivaizdoje teisės aktų nustatyta tvarka jį sudarė kompiuterio programa.
Į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) planuojama pašaukti per 3800 asmenų. Dar keli šimtai aukštųjų mokyklų studentų ar absolventų tarnybą galės atlikti dalyvaudami jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose (JKVM).
Pagal esamą tvarką ketvirtadienį sudaromuose šauktinių sąrašuose turėtų atsidurti apie 27,2 tūkst. jaunuolių. Į karo prievolę kviečiami 18–23 metų vaikinai.
Artimiausiu metu kiekvienas jaunuolis pagal savo gyvenamąją vietą galės pasižiūrėti ir surasti savo pavardę sąrašuose interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt.
Kaip skelbia kariuomenė, visuomenei šauktinių sąrašas bus pristatytas kitą savaitę, iki sausio 10 d.
Pirmieji šauktiniai tarnybą pradės vasarį
Pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama vasario pradžioje – Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione Radviliškyje.
Aukštųjų mokyklų studentai į sąrašą nebus traukiami, tačiau bus įtraukiami vieną kartą po studijų baigimo, todėl norintieji atlikti konstitucinę pareigą, turi teisę stabdyti studijas NPPKT laikotarpiui arba studijuoti ir per tris metus baigti JKVM ar atlikti savanorišką nenuolatinę karo tarnybą Krašto apsaugos savanorių pajėgose.
Neįtraukti į karo prievolininkų sąrašą dėl studijų ir per jas neatlikę karo tarnybos jaunuoliai gali būti šaukiami dar vienerius metus po studijų baigimo iki 26 metų amžiaus.
Į sąrašą neįtraukti jaunuoliai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės rinktis karo tarnybą savo noru. Jiems bus sudarytos galimybės pasirinkti norimą tarnybos vietą ir laiką bei gauti maksimalias kaupiamąsias išmokas.
Šiais metais karo prievolininkams taip pat didės bazinės socialinės išmokos (nuo 49 Eur iki 55 Eur). Padidės dienpinigiai (iki 11 Eur), kelionės išlaidos už vieną kelionę Lietuvoje (iki 8,25 Eur), užsienyje (iki 146 Eur) ir tolimos kelionės išlaidos už vieną kelionę (iki 550 Eur). Jau atliekantiems nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą didės kas mėnesį mokamos išmokos buitinėms išlaidoms (nuo 181,30 Eur iki 253 Eur) ir apie 12 proc. (iki 2574 eur.) – kaupiamoji išmoka, priklausanti nuo kario tarnybos vertinimo rezultatų.
Aktuali informacija karo prievolininkams teikiama:
- Interneto svetainėje www.karys.lt
- Nemokama linija Lietuvoje – 8 800 12340
- Skambinantiems iš užsienio – +370 706 76 854
- Regioniniuose KPKT skyriuose ir poskyriuose: https://bit.ly/3Gkyjxd
Sudaromi greičiausiai paskutiniai karo prievolininkų sąrašai
Ketvirtadienį sudaryti karo prievolininkų sąrašai pagal dabartinę tvarką greičiausiai paskutiniai.
„Šiais metais šaukimo sistema vyksta dar pagal galiojančią tvarką, kuri galiojo iki šiol. (...) Tikimės, kad Seime bus patvirtinti pasiūlymai dėl Karo prievolės įstatymo pakeitimo, kuriais numatomi pokyčiai ir teisinių prielaidų sudarymas, kad būtų judama link visuotinio šaukimo“, – ketvirtadienį žurnalistams komentavo krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus.
Seimas rudens sesijos pabaigoje pernai po pateikimo pritarė šauktinių reformai, kuri leistų pašaukti daugiau jaunuolių.
Pagal Vyriausybės pateiktą naująjį variantą, tarnauti būtų šaukiami mokyklą baigę 18–21 metų jaunuoliai, tarnybos atidėti nebūtų leidžiama aukštosiose mokyklose studijuojantiems jaunuoliams. Šauktinių reformoje numatyta ir galimybė vaikinams pasirinkti – jie galėtų tarnauti šešis arba devynis mėnesius.
„Mes skatiname, kad jaunuoliai rinktųsi devynis mėnesius, nes privaloma karo tarnyba yra pirmas žingsnis į profesinę karo tarnybą. Norėtume pritraukti daugiau jaunuolių rinktis kario profesiją“, – teigė Ž. Tomkus.
Po šauktinių reformos tikisi pašaukti iki 5 tūkst. jaunuolių
KAM tikisi, kad įgyvendinus reformą, kasmet būtų galima pašaukti iki 5 tūkst. jaunuolių.
„Yra poreikis ir yra galimybės. (...) Jei 2025-aisiais būtų pereita prie naujos sistemos, tai nebūtų, kad mes iš karto pasiektume 5 tūkst. (šauktinių). Lietuvos kariuomenė turi prisitaikyti prie to pokyčio, tam reikalingas laikas“, – sakė viceministras.
KAM skaičiuoja, kad jei būtų šaukiama apie 5 tūkst. jaunuolių, reikėtų investuoti nuo trijų iki penkių milijonų eurų.
Šaukimo reformą derinama buvo bene metus, tačiau valdantieji konservatoriai tikisi su partijomis sutarti ir dėl visuotinio šaukimo.
„Visuotiniam šaukimui reikėtų žymiai didesnių resursų, nes kalbėtume apie naują struktūrą, naują infrastruktūrą“, – teigė Ž. Tomkus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!