Kaltinimai J. Lai – dabar jau uždaryto populiaraus bulvarinio laikraščio kinų kalba „Apple Daily“ įkūrėjui – yra susiję su laikraščio publikacijomis, kuriose buvo remiami prodemokratiniai protestai ir kritikuojama Pekino vadovybė.
76 metų J. Lai taip pat kaltinamas sąmokslu raginant taikyti tarptautines sankcijas Kinijos ir Honkongo pareigūnams.
„Nekaltas“, – sakė J. Lai anglų kalba dėl kiekvieno iš trijų perskaitytų kaltinimų.
J. Lai teismo procesas, prasidėjęs 2023 metų pabaigoje po to, kai jis buvo įkalintas daugiau nei 1,1 tūkst. dienų, atidžiai stebimas kaip Honkongo politinių laisvių ir teismų nepriklausomumo barometras.
Kiti bylos kaltinamieji – trys „Apple Daily“ bendrovės, kurias perėmė Honkongo vyriausybė, šeši buvę laikraščio vadovai ir du jauni aktyvistai, susiję su teisių gynimo grupe „Stand With Hong Kong Fight For Freedom“ (SWHK).
„Ši byla susijusi su radikaliu politiniu veikėju, kuris kartu su kitais asmenimis rengė sąmokslą, kad sukeltų neapykantą ir kurstytų pasipriešinimą (Honkongo) vyriausybei ir centrinei valdžiai, taip pat sąmokslą su užsienio valstybėmis ar išorės elementais, kad sukeltų pavojų nacionaliniam saugumui“, – antradienį teismui sakė pagrindinis prokuroras Anthony Chau.
A. Chau teigė, kad J. Lai naudojosi savo žiniasklaidos verslu „kaip platforma savo politinei darbotvarkei įgyvendinti (...) ir organizavo sąmokslą su vadinamąja demokratijos ir laisvės gynėjų grupe „Stand With Hong Kong Fight For Freedom“.“
Prokuratūra pavadino 161 „Apple Daily“ publikaciją nuo 2019 metų balandžio iki paskutinės laikraščio pasirodymo dienos 2021-ųjų birželį „šmeižikiškų publikacijų pavyzdžiu (...), siekiant užteršti jautrių žmonių protus“.
J. Lai taip pat buvo kaltinamas tuo, kad davė nurodymus ir teikė finansinę paramą SWHK lobistinei veiklai užsienio šalyse, įskaitant Jungtines Valstijas, Jungtinę Karalystę, Naująją Zelandiją, Australiją, Japoniją, Čekiją, Portugaliją ir Airiją.
Iš pradžių jis buvo apkaltintas dėl „sąmokslo rengti šmeižikiškas publikacijas“, dviem kaltinimais dėl „sąmokslo siekiant susitarti su užsienio jėgomis, kad sukeltų pavojų nacionaliniam saugumui“ ir vienu kaltinimu dėl „sąmokslo“.
Už pastaruosius du nusikaltimus pagal saugumo įstatymą, kurį Pekinas įvedė 2020 metais, siekdamas numalšinti politinį pasipriešinimą po ankstesniais metais vykusių didžiulių demokratinių protestų, gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Prokurorai antradienį teismui pareiškė, kad nekels atskiro kaltinimo „sąmokslu“, nes jis yra J. Lai kaltinimo „sąmokslu siekiant susitarti“ dalis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!