Parlamento valdyboje svarstoma, kaip į plenarinių posėdžių salę sugrąžinti tvarką. Kita užduotis – priversti Seimą dirbti efektyviau.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, bet kuri didesnė frakcija nedalyvaudama balsavime gali blokuoti įstatymų priėmimą, rašoma „Lietuvos ryte“.
Paskutinis lašas į Seimo vadovų kantrybės taurę krito praėjusį ketvirtadienį, kai plenarinio posėdžio metu metinį pranešimą skaitė Prezidentas Valdas Adamkus.
Parlamentarai palyginti gausiai dalyvavo posėdyje, tačiau neslėpė savo atsainaus požiūrio į šalies vadovą. Politikai kalbėjosi tarpusavyje ir mobiliaisiais telefonais, šūkčiojo pritardami Prezidentui arba jam prieštaraudami.
Šalies vadovas net kartą pasipiktinęs paklausė, ar jam verta toliau skaityti pranešimą.
Penktadienį Seimo valdybos posėdyje net du parlamento vicepirmininkai ragino kolegas pradėti kovą su plenarinių posėdžių salę vis dažniau užvaldančia netvarka.
Andrius Kubilius labiausiai nerimavo dėl plintančios, jo žodžiais, „parlamentinės rezistencijos“. Mat ketvirtadienį, po prezidento pareiškimo, konservatoriai ir socialdemokratai susikibo dėl liustracijos įstatymų paketo. Kairieji, matydami, kad jų pajėgų neužteks pasipriešinti oponentams, norintiems patvirtinti šį įstatymą, neužsiregistravo ir nedalyvavo balsavime.
Kitų frakcijų atstovų buvo mažiau nei 71, todėl sprendimas pritarti liustracijos įstatymams buvo paskelbtas negaliojančiu.
A. Kubiliaus vadovaujami konservatoriai iškart tokiu pačiu būdu atmokėjo socialdemokratams, siekusiems, kad būtų priimta keletas Statybos įstatymo pataisų.
Tokį politinės kovos metodą gerai išmanantis dešiniųjų lyderis įspėjo, kad frakcijos ir toliau greičiausiai kovos viena su kita tokiais metodais, todėl Seimas galutinai paskęs netvarkoje.
A. Kubilius taip pat priekaištauja Liberalų sąjūdžio atstovui Gintarui Steponavičiui, kurio pastangomis praėjusią kadenciją buvo įvesta tvarka, kai balsavime privalo dalyvauti mažiausiai 71 Seimo narys.
G. Steponavičius savo ruožtu pasiūlė kuo griežčiau kovoti su plenarinių posėdžių metu triukšmaujančiais politikais ir siūlo uždrausti į posėdžių salę įsinešti mobiliuosius telefonus.
Kai kurie parlamentarai yra siūlę Seimui įsigyti specialią aparatūrą, kuri blokuotų mobiliųjų telefonų signalus posėdžių salėje, tačiau ši idėja galbūt tebus įgyvendinta naujoje, dabar statomoje posėdžių salėje.
Seimo vicepirmininkas Viktoras Muntianas mano, kad griežtesnių sankcijų ar konkrečių Seimo statuto pataisų parlamentarams drausminti kol kas nereikia. „Čia juk ne vaikų darželis, visi suaugę, sąmoningi žmonės“, – sakė V. Muntianas.
Seimo vadovas taip pat regi ir paprastą kovos su vadinamąja parlamentine rezistencija būdą: „Panaikinsime tą reikalavimą dėl 71 balso. Iš karto pasibaigs visos rezistencijos“.