Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) sako, kad dalis kaltės tenka ir pačioms savivaldybėms, nepasitvirtinusioms tvarkos, pagal kurią būtų galima teikti kompensaciją, tačiau savivaldybių atstovai sako, kad pati naujoji tvarka žmonėms nėra priimtina. Tokios nuomonės laikosi ir Kėdainių rajono, kur būsto pagal naująją tvarką nesinuomoja nė vienas asmuo, meras Saulius Grinkevičius.
Neatsiranda nuomotojų
„Tokia tvarka nepriimtina butų savininkams, nes, ne paslaptis, kad daug kas šią paslaugą teikia ne visiškai legaliai, o jiems reikalavimai yra pakankamai griežti: turi būti nuomos sutartis, o butų savininkai ir taip turi pakankamai klientų ir dėl to nenori bendrauti (su savivaldybėmis – red.). Mes su savivaldybe informaciją teikėme tris kartus 2015 m., bet neatsirado nė vieno, kreipėmės į šimtą socialinio būsto belaukiančių asmenų, kad jie pasidomėtų, ar jų pažįstami nesutiktų teikti tokios paslaugos – vėl neatsirado nė vieno“,– kalbėjo S. Grinkevičius.
Tad meras nurodė, kad šią problemą reikėtų spręsti Vyriausybės lygmeniu, nustatant lengvatas butų nuomotojams, pavyzdžiui, patentą už vieną eurą.
„Reikia rasti kažkokius instrumentus, kad nuomininkas domėtųsi šiuo dalyku“, -sakė jis.
Kėdainiuose, mero žiniomis, socialinio būsto laukia apie 250 žmonių.
Svarstoma apie paramą nuomotojams
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė nurodė, kad susitikus savivaldybių, kur naujoji tvarka labiausiai stringa, atstovais, rasti būdai, kaip pašalinti naujosios tvarkos trikdžius kas, anot jos, yra į socialinius būstus pretenduojančių asmenų sąrašų formavimas ir pildymas.
„Dalis savivaldybių buvo nepasitvirtinę tų tvarkų, procesas vyko vangiai. Kita dalis – yra problema dėl nuomos, nes gyventojai nelabai nori nuomoti toms šeimoms, kurios pretenduoja į socialinį būstą. Taip pat yra didžiulis šešėlis, o čia reikia sudaryti legalią sutartį, rodyti pajamas, mokėti mokesčius – tikrai yra labai daug iššūkių“, – kalbėjo ministrė.
Ji nurodė, kad savivaldybės per kelias savaites pateiks siūlymus, kaip traukti būstų nuomos rinką iš šešėlio. Vienas iš pasiūlymų, nurodo A. Pabedinskienė, bus paramą teikti belaukiantiems socialinio būsto, taip pat vieno euro simbolinis verslo patentas būsto nuomotojams.
Ministrė nurodė, kad naujajai tvarkai – galimybę gauti kompensaciją už būsto nuomą – neveikiant, savivaldybės per praėjusius metus neišnaudojo apie 3-4 mln. eurų.
Nusišypsojo laimė Druskininkuose
Druskininkai – viena iš savivaldybių, kurioje būsto nuoma rinkos kaina sulaukiant kompensacijos buvo aktyvesnė – čia pernai išnuomota 2 tokie būstai, kai tuo tarpu Vilniuje ar Kaune – nė vieno. Druskininkuose kompensaciją už būsto nuomą gaunanti Kristina tv3.lt nurodė, kad jai pasisekė – būsto nuomotojas pats jai papasakojo apie galimybę gauti kompensaciją ir taip moteris ėmė gyventi keturių kambarių tvarkingame bute.
„Reikėjo būsto, ieškojome, radome didelį, keturių kambarių. Kadangi labai geranoriškas buvo savininkas, jis pasiūlė pačiai kreiptis į savivaldybę, nes aš net nežinojau, kad taip galima. Man savivaldybėje viską išaiškino, aš labai greitai išsinuomojau tą butą“, – kalbėjo moteris.
Kristina, su trimis vaikais gyvenanti moteris, nurodė, kad būsto nuoma jai kainuoja 60 eurų per mėnesį, ir visą šią sumą savivaldybė kompensuoja.
Moteris pasakojo neseniai atsikėlusi į Druskininkus ir vos prieš kelis mėnesius buvo įtraukta į socialinio būsto laukiančius žmonių sąrašus. Žmogus, iš kurio ji nuomoja butą, sako Kristina, ilgai nerado nuomininkų, dėl to ir jam buvo paranku jį pagaliau išnuomoti.
2015 metų sausį pradėjo galioti naujovė, leidžianti gyventojams vietoj socialinio būsto rinktis piniginę kompensaciją paprastai ar išperkamąjai būsto nuomai. Ši kompensacija kiekvienam miestui skiriasi. Didžiausia ji yra Vilniuje: čia kompensacijos dydis už 1 kv. m. siekia 8,7 euro, tad kompensacijos dydis už už 8 kv. m. asmeniui (savivaldybė kompensuoja 8 kv. m. gyvenamojo ploto) Vilniuje siekia 69,60 eurų. Mažiausia kompensacija yra Akmenės rajono gyventojams – čia jos dydis už 1 kv. m. siekia 0,24 euro, o kompensacijos dydis už už 8 kv. m. asmeniui tėra 1,92 euro.
Iki įsigaliojant šiai tvarkai, žmonės negalėjo gauti kompensacijos už būstą, turėjo tik vieną pasirinkimą – laukti socialinio būsto eilėje.
SADM žiniomis, Lietuvoje šiuo metu apgyvendinta 10,145 būstų, o jų laukia 23,3 tūkst. žmonių.
Ministerijos duomenimis, praėjusiais metais pagal naująją tvarką išnuomoti tik 23 būstai, kuriuose gyvena 65 asmenys.
Daugiausia tokių būstų išnuomota Panevėžio savivaldybėje – 8.